Kritice řidičů se nevyhýbají ani lidé, kteří své batohy ukládají na sedadlo vedle sebe. Přestože se podobný nešvar stále více objevuje i v autobusech na uherskohradišťsku, vedení regionální pobočky ČSAD však žádné speciální nařízení, vedoucí k eliminaci podobných případů, zavádět nebude. Oslovení řidiči tvrdí, že k „usměrnění“ osob s batohy potřebují příkaz nadřízených.

„Pokud takový pokyn dostanu, například v podobě nějaké písemné cedule umístěné v autobuse, pak se tím budu rád zabývat. V této chvíli však netuším, jestli můžu něco podobného cestujícím nařídit,“ vyjádřil se řidič autobusu městské hromadné dopravy, který si nepřál zveřejnit své jméno. Do jeho pochyb vnesl více světla dopravní náměstek generálního ředitele ČSAD Uherské Hradiště Ivan Kallus.

„Žádný předpis neupravuje, kde mají být zavazadla v autobusu odkládána. Vyplývá to z variabilnosti jejich povahy i velikosti. Odkládání batohů na sedadla je zcela zřejmě v rozporu s účelem funkce sedadel, která jsou určena a uzpůsobena právě k sezení cestujících. Je na úvaze řidiče, zda vzhledem ke konkrétním podmínkám, vydá ve smyslu silničního zákona pokyn nebo zákaz umístění zavazadla na sedadlo. Nechystáme také žádné postihy pro lidi s batohy na zádech, dokazování jejich prohřešků by bylo prakticky neproveditelné,“ krčí Kallus bezradně rameny nad situací, kterou v sousedním regionu už vyřešili.

Cestující se ale shodují – batohy pokládané na sedadla nebo umístěné na zádech školáků a studentů, ale i jiná objemná zavazadla cestujících dokáží znepříjemnit i cestování na krátkou vzdálenost. „Jezdím do práce pouličkou a studenti s batohy fackují cestující v autobuse prakticky každé ráno. Myslím si, že to provozovatelé spojů dobře vědí a měli by zajistit důstojné cestování a ne čekat, až se někdo ozve,“ zamyslel se Jiří Prachař z Uherského Hradiště.