VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí zlepšit lidem život. Dva měsíce kvůli tomu nespí

Zlínsko - Malá vesnice má problém. Plesniví strop obecního úřadu, mateřské školy, školní jídelny a kuchyně zároveň. Potřebné dva miliony korun na opravu v kase nejsou a na obecním úřadě si lámou hlavu, co s tím. Přesně v takové situaci se vloni ocitli v Pohořelicích na Zlínsku.

22.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Spásu jim přinesl Podprogram pro obnovu venkova (POV) Zlínského kraje, který funguje od roku 2004.

Ne všechny obce však dokážou tohoto fondu využít a získat z něj potřebné peníze. Zlínskému deníku se podařilo zjistit, které obce byly v získávání krajských peněz v letech 2006 až 2011 nejúspěšnější a které naopak neviděly z podpory ani korunu.

Že jsme nejúspěšnější? Tak to jsme netušili

Například ve zmiňovaných Pohořelicích využili dotace takřka v maximální možné míře.

„Na zastřešení jsme vloni dostali milion korun. Částka představovala téměř 45 procent z celkového objemu akce a bez ní bychom to nezvládli. Ovšem podařila se kompletní rekonstrukce,“ těšilo starostu Jaroslava Němečka. Právě jeho obec ve zmíněné šestiletce získala z POV nejvíce peněz 2,882 milionu.

„Ani jsem netušil, že jsme nejúspěšnější. S krajem komunikujeme stejně jako každý druhý a držíme se všech daných kritérií,“ popsal Němeček. Že by musel nějak speciálně lobbovat, to vyvrátil.

„V šuplíku mám pořád pět až šest kompletních projektů a jak se objeví správná dotační výzva, tak jsem připraven. Člověk ovšem nesmí chtít všechno a peníze se musí rozdělovat všem obcím,“ svěřil se starosta se svou strategií. Proto také považuje za náhodu, že do obecní kasy zamířila finanční podpora několik let po sobě.

„Nežádáme každý rok. Ten milion na střechu úřadu a školky byl vloni z důvodu havárie. Skoro nám to padalo na hlavu, a tak se to muselo vyřešit,“ vysvětlil Němeček.

Dalšími úspěšnými lovci dotací jsou Ludkovice, které jsou se získanými 2,293 milionu korun na druhém místě. „Není to nic jednoduchého,“ přiznal starosta Stanislav Bartoš. „Jsou to probdělé noci, třeba i dva měsíce nespíme. Je to spousta administrativní práce, která ale mnohdy není vidět. Běžní lidé ji prostě neocení,“ krčí rameny Bartoš.

Na opačném břehu se nachází osm obcí, které v průběhu šesti let nezískaly ani korunu. Jednou z nich je například Machová. Ta však v tabulce s nulovými čísly nefiguruje kvůli své neschopnosti či neochotě ze strany kraje.

„POV jsme přestali využívat a vrhli se na větší projekty. S padesátiprocentní nutnou spoluúčastí a navíc s dotačními tituly mimo naše zájmy bychom nepochodili. Rozhodně to není tak, že bychom obec nerozvíjeli,“ upozornil starosta František Václavík s tím, že obec má za sebou v posledních letech mnoho rekonstrukcí i nových projektů.

Nespí na vavřínech

Obdobně reagoval i starosta Lukovečka Ludvík Nejedlý, podle nějž v obci na vavřínech nespí. „Minulému vedení se z POV peníze získat nepodařilo a nyní je situace zase trochu jiná,“ vysvětluje starosta, který je ve vedení obce něco málo přes rok.

„Moc rádi bychom POV využili, ale už od několika agentur jsem dostal posudky, že bychom nejspíš neuspěli. Proto momentálně investujeme z vlastního a pokoušíme se peníze shánět jinde,“ vysvětlil Nejedlý.

Kolik dostaly obce? Nejlepší 3 miliony, osm obcí nic

V bývalém okrese Zlín figuruje 79 obcí a všechny mají možnost na peníze z Podprogramu na obnovu venkova dosáhnout.

Najdou se takové, které za šest let získaly třeba několik desítek tisíc korun, ale mnohdy se součet částek pohybuje i kolem třímilionové hranice. Jako jediné ji překročily Pohořelice, které získaly už 3,401 milionu.

Hned za nimi se na „stupních vítězů“ ocitají Návojná s 2,654 a Lipová s 2,637 milionu korun.

Naopak osm obcí ze Zlínska od roku 2006 nevidělo z tohoto dotačního programu ani korunu. Patří mezi ně Dešná, Komárov, Lukoveček, Machová, Spytihněv, Šarovy, Vlachovice a Zádveřice- -Raková.

Cesta k úspěchu? Dobře napsaná žádost, nabádá radní Kovaříková

Krajská radní Milena Kovaříková popsala výhody i úskalí psaní žádostí o dotaci. 

Jak dlouho Podprogram na obnovu venkova funguje a kolik peněz už Zlínský kraj obcím rozdal?

Prostředky na podporu venkova Zlínský kraj poskytuje od roku 2004 a částka vyčleněná na podprogram (včetně letošního roku) činí 346,032 milionu korun.

Které obce Zlínský kraj podporuje?

Ve Zlínském kraji je celkově 305 obcí a všechny mají možnost dotaci získat.

Jaká je celková výše peněz, kterou obce mohou získat?

Částka se v průběhu let měnila, od roku 2009 je možné získat na jeden projekt až 1 milion korun. V letošním roce je možné získat milion na podporu konkrétního projektu a až 300 tisíc na projekty na zpracování územních plánů.

V čem dělají při zpracování žádostí obce nejčastěji chyby a jaká je naopak cesta k úspěchu?

Hodnotí se především význam projektu, plán aktivit a rozpočet žádosti a daná specifická kritéria.

Cesta k úspěchu vede přes kvalitní zpracování žádosti v kontextu s podmínkami nastavenými podprogramem, doložením všech povinných příloh a dodržování uvedených termínů.

Co rozhoduje o přidělení peněz?

Rozhoduje krajské zastupitelstvo. Celý proces hodnocení a výběru probíhá přes otevírání obálek. Kontroluje se administrativní shoda a přijatelnost. Výstupy jsou pak předkládány výběrové komisi, která navrhuje přidělení dotací.

Je pro obce obtížné sepsat žádost s nadějí na úspěch? Snažíte se jim s administrativou nějak pomoci?

Snažíme se administrativní proces zjednodušit.

V roce 2009 Zlínský kraj zavedl elektronickou formu vyplňování žádosti o poskytnutí podpory. S elektronickým formulářem tak dochází k minimalizaci vyřazení žádosti kvůli formálním chybách.

Autor: Marek Houser

22.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rihards Bukarts (vpravo čelem) v lotyšském dresu v zápase s Ruskem na MS 2017

Zlín posílil bratr Rihards Bukarts. Na zkoušce uspěli Freibergs i Illo

Jak reklamovat koupený dům či byt

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Zhruba 40 let starý chodník opravují nyní v Otrokovicích, a to v části Trávníky, ve směru od Kauflandu. Podle mluvčí otrokovické radnice Romany Stehlíkové byl už v havarijním stavu, na povrchu se v asfaltu tvořily bubliny.

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení