VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čím vyšší vzdělání, tím důmyslnější týrání

Zlín - Stále více lidí se začíná aktivně bránit domácímu násilí. Tvrdí to alespoň Jarmila Hasoňová, vedoucí zlínského intervenčního centra, které se pomocí tyranizovaným osobám zabývá. „V roce 2007 došlo v České republice k 862 případům vykázání.

3.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Marek Pátek

Ve Zlínském kraji to bylo celkem devětačtyřicet případů. V počtu vykázání jsme na osmém místě z celkem patnácti intervenčních center (v každém kraji funguje 1, pouze v Moravskoslezském kraji 2 – pozn. red.). Přepočítáme- li toto na počet obyvatel v jednotlivých krajích, pak se ucházíme o pátou příčku,“ řekla vedoucí Jarmila Hasoňová. Jsou mezi týranými osobami i muži, nebo je to pouze otázka žen?

Osobou ohroženou domácím násilím může být prakticky kdokoliv, tedy i muž. Oficiální statistiky hovoří o tom, že obětí žen je z celkového počtu asi pětadevadesát procent, avšak můj osobní názor je zcela jiný. Spousta mužů, kteří jsou oběťmi domácího násilí, nám ve statistikách „uniká“, zejména z řad seniorů a zdravotně handicapovaných. Násilnou osobou v těchto případech pak jsou děti či vnoučata. Výjimkou není ani muž v produktivním věku, na kterém se domácího násilí dopouští partnerka. Zde se většinou jedná o násilí psychické, ekonomické a sexuální.

I Intervenční centrum Zlínského kraje eviduje klienty-muže, avšak mnohem více než osobně nás kontaktují telefonicky nebo prostřednictvím e-mailů. Mezi lidmi hodně panuje názor, že se domácí násilí týká jen lidí ze slabších společenských vrstev. Je tomu skutečně tak? Domácí násilí prochází napříč společenským spektrem. Týká se proto jak „chudých“, tak bohatých, vzdělaných i lidí bez vzdělání, věřících či ateistů. Je třeba upozornit i na to, že čím více vzdělaná násilná osoba, tím důmyslnější je týrání. Tito lidé si důkladně rozmyslí, jak uhodit, kde zranit, aby to nebylo patrné pro okolí, ale aby to hodně bolelo.

Co se stane s násilníkem, kterého policie kvůli týrání blízké osoby na deset dnů vykáže z domu, po této době se vrátí zpět a znova se něčeho podobného dopustí? Je na tyto lidi nějaký metr? Pokud se násilná osoba po skončení lhůty vykázání vrátí domů a dále se dopouští násilí, je možno ze strany policie opakovaně přistoupit k tomuto způsobu ochrany oběti, tedy k vykázání. Je pouze na osobě ohrožené domácím násilím, aby zaktivizovala své síly a za pomoci svého okolí, případně odborníků svůj problém začala řešit. V odůvodněných případech lze využít i možnost prodloužení vykázání prostřednictvím soudního rozhodnutí, a tak získat více času na dořešení problému.

Co se týče násilné osoby, nemusí zůstat „pouze“ u vykázání. Jejich chování může být vyhodnoceno jako přestupek, popřípadě jako trestný čin. Zde potom hrozí i sankce ve formě finančního postihu nebo i odnětí svobody. Jak pracujete s osobou, která vás o pomoc požádá? V případě policejního vykázání či zákazu vstupu do společného obydlí předává policie rozhodnutí intervenčnímu centru. Na jeho základě kontaktujeme nejpozději do osmačtyřiceti hodin ohroženou osobu a nabídneme jí naše služby.

V případě, že tato osoba chce svůj problém řešit v raném stadiu a obrátí se na nás sama, nabízíme jí zprostředkování bezplatných služeb psychologů a právníků. Pomůžeme sepsat různá podání soudu nebo i oznámení policii. V případě zájmu zajistíme konzultace v rodinných a manželských poradnách. Můžeme zajistit ubytování v azylových zařízeních a tak dále. Jak by se měl zachovat člověk, který má podezření, že v jeho okolí dochází k domácímu násilí?

Člověk, kterýmápodezření, že v jeho okolí dochází k domácímu násilí, může kontaktovat nejbližší intervenční centrum, kde získá rady, jak dále postupovat. V případě, že se v rodině, kde k tomuto násilí dochází, vyskytují nezletilé děti, je třeba informovat orgán sociálně právní ochrany dětí, který pracuje při městských úřadech, případně policii. Tyto informace je možno sdělit i anonymně.

Domácí násilí

Autor: Šárka Šarmanová

3.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

FOTOGALERIE / Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se před vězením ukrýval osm let. Dvaačtyřicetiletého podvodníka zadrželi v Thajsku.

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení