Jejich výběr se řídí zákonem.

„Strany, sdružení a hnutí delegují vždy jednoho člověka do okrskové volební komise. Pokud se stav nenaplní, doplní obec počty bezpartijními zástupci z veřejnosti. Nejčastěji se hlásí studenti a senioři," přiblížil Tomáš Lang ze zlínského volebního štábu, který sídlí na radnici.

Povinnosti členům komisí začínají již tři týdny před volbami.

„Absolvují školení od Českého statistického úřadu, jsou seznamováni s volebním zákonem a podobně. V den voleb kontrolují doklady a zaznamenávají příchozí. V sobotu odpoledne pak počítají hlasy a posílají nám je na štáb," dodává Lang s tím, že lidé jsou oficiálně členy komise ještě i 15 dnů po volbách. To z důvodu případných komplikací.

Zlínská volební místnost číslo 1 sídlí v kulturním institutu Alternativa. Členové tamní komise ve své úloze cítí velkou zodpovědnost.

„Člověk musí být stále ve střehu. Já jsem v komisi letos již po sedmé," svěřila se Deníku Jana Nedbálková. Lidé v komisi dostanou od státu finanční odměnu. Členové 1300 korun, zapisovatel 1500 a předseda 1600 korun.

„Zatím nevím, co s nimi udělám. Ale přivýdělek za víkend je to určitě dobrý. Do komise jsem se dostala díky kamarádčině mamce, která už v ní několikrát byla," usmála se studentka Gabriela Vaňharová.