VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude se zámkem? Zlín si vybere architekta

Zlínský zámek dlouhodobě volá po rekonstrukci. Město, které se soustředí na obnovu Památníku Tomáše Bati, však opravy roky odkládá. Památka z 15. století přichází znovu na přetřes až nyní.

27.3.2017 1
SDÍLEJ:

Návrh architekta Pavla Míčka - Nádvoří zlínského zámku po jeho revitalizaciFoto: Vizualizace Pavel Míček Architects

Nový náměstek primátora Jiří Korec, který je ve funkci od podzimu, zmínil, že ohledně zámku jednal s Národní památkovou péčí. Ta má poskytnout městu vyjádření, co při rekonstrukci musí být zachováno a případně v jaké podobě.

„Na základě těchto podmínek bude vytvořena zadávací dokumentace pro vyhlášení architektonické soutěže,“ uvedl Korec s tím, že město v každém případě počítá s rekonstrukcí objektu. Ptát se kdy, je v tuto chvíli předběžné a spekulativní.

Čtěte také: VIDEO: Z domu zbyla po požáru ruina, škoda na sousedním domě je obrovská

„Co v zámku bude, je na odbornou diskusi. Určité zadání nám dává studie architekta Pavla Míčka a výsledky ankety mezi Zlíňany,“ připomněl náměstek.

O rekonstrukci zámku se mluví už od roku 2010. Hlavním iniciátorem v této věci byla dosud obecně prospěšná společnost Zlínský zámek, za níž stojí významní zlínští podnikatelé. Právě ta přišla před lety s návrhem architekta Pavla Míčka.

Návrh architekta počítal vizuelně s úplnou proměnou zámku. Podle některých byl světový, dalším ale připadal k památce necitlivý. Radnice coby majitel zámku jej v podstatě smetla ze stolu. Vyjádření památkářů, které tehdy přehazovala na o. p. s., zjišťuje až nyní.

„Máme ve Zlíně sotva pár historických památek a ani o ně se nestaráme. Však zámek je snad nejstarší, tak by ho měli opečovávat,“ zlobí se Jiří Polášek ze Zlína.

Čtěte také: OBRAZEM: Dům umění se mění na Památník T. Bati. Podívejte se

Z ankety, kterou nechalo v roce 2011 město udělat mezi obyvateli, vyplynulo, že si většina hlasujících v zámku přeje zachovat výstavní prostory. V současné době je v budově Galerie Václava Chada a o její využití se stará společnost Zlínský zámek.

Snaží se oživit dění prostřednictvím výtvarného umění, živého umění a dalších kulturních či společenských akcí. „Chceme co nejlepším způsobem využít možností, které zámecká budova nabízí a zásadním způsobem napomoci tomu, aby zámek sloužil veřejnosti a stal se opět kulturně – společenským centrem,“ uvedl nový ředitel o.p.s. Martin Pášma.

Dodal, že se chystá udělat všechno pro to, aby se pro zámek v rámci jeho rekonstrukce a budoucího užívání zvolilo to nejlepší řešení, i kdyby mělo být jakkoliv razantní.

Čtěte také: Co zajímalo CIA na Moravě? Hlavně letiště a strategické suroviny

Radnice je pro to, aby zámek byl v co největší míře ekonomicky soběstačný. Zároveň však připouští, že objekty, jako je zámek ekonomicky soběstačné často nebývají. O dalším postupu nyní jedná s o. p. s.

"Všem zúčastněným – vedení města, odborníkům, veřejnosti i nám – společnosti Zlínský zámek o.p.s. přeji, aby případné diskusi i nutnému rozhodnutí předcházely zdravé a reálné - nedogmatické názory o využitelnosti zámku ve 21. století, soudobé estetické cítění, odpovědné jednání, nadřazení zájmu veřejnosti nad zájmy osobními, nedemagogická vyjádření, ale především mnoho dobré vůle i odvaha. Jsem si jist, že okruh osobností kolem naší společnosti vše z toho, co jsem vypsal, naplňuje bezezbytku. Jak je ostatně z našeho návrhu dobře patrné," uzavřel Martin Pášma.

Související: 

V radě města nemá nikdo ucelenou představu o tom, kam by měl Zlín směřovat

Budoucnost zámku Luhačovice je nejistá, dědicové se chtějí vrátit

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

27.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Hejtman Čunek se nechal namaskovat jako legendární kapitán Jack Sparrow.
3

Hejtman Čunek se nechal namaskovat za kapitána Jacka Sparrowa

David Hubáček uzavřel ve 40 letech úspěšnou kariéru. Foto: Dalibor Michalčík
1

Hubáček: Porazit Slavii? To si musí tři jejich hráči obout opačně kopačky

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Městské divadlo zahájí novou sezonu Idiotem

Městské divadlo Zlín uvede novou sezonu adaptací hry Dostojevského Idiot. 23. září v 19.00 se pod vedením ruského režiséra Alexandera Minajeva v křehkém příběhu plného dramatických zvratů a živoucích postav představí v hlavní roli Marek Příkazký, absolutní vítěz divácké ankety Aplaus 2017.

Na fasádě se architekti neshodli, zatím se odloží

Oprava vzduchotechniky, části střechy a kompletní výměna skleněných výplní. To byly tři hlavní úkoly před začátkem první části stavebních úprav Domu kultury ve Vizovicích. Práce na obnově začaly 1. června a skončí posledním listopadovým dnem.

Ve Slavii jsem poznal úplně jiný svět, vzpomíná útočník Železník

ROZHOVOR/ Kdyby mu přálo víc štěstí, možná by se Slavií pořád prožíval pohádkový vzestup. Jenže fotbalový osud tomu chtěl jinak a útočník Lukáš Železník bude zítra soupeřem. Bývalý klub se bude snažit porazit se Zlínem. „Zápas bude trochu speciální. Získal jsem ve Slavii titul díky šesti minutám, které jsem odehrál ve Zlíně,“ culí se 27letý bojovník. „Na kluky se těším, ale určitě proti nim budu chtít vyhrát,“ dodává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení