VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři nejlepší knihovny ve Zlínském kraji získají letos na podzim ocenění 40 000

Zlín - Novou soutěž o nejlepší knihovnu v kraji se rozhodl pravidelně vyhlašovat Zlínský kraj ve spolupráci s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně. Ocenění získají čtyři veřejné knihovny v kraji a čtyři nejlepší knihovníci.

25.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ondřej Litera

„Každá z knihoven obdrží finanční odměnu ve výši deseti tisíc. Tuto částku může investovat do obnovy knižního fondu a jiných vlastních aktivit spojených s činností knihovny," informoval krajský radní pro kulturu a cestovní ruch Ladislav Kryštof.

Soutěž se kraj ve spolupráci se zlínskou knihovnou rozhodl pořádat, aby ocenil snahu regionálních knihoven, které mnohdy mají velký vliv na kulturní dění v menších obcích.

„Obecní knihovny se dříve mohly zapojit do soutěže Vesnice roku, ale jednalo se pouze o jedno ze soutěžních kritérií, z nichž se celkové hodnocení vesnice skládalo," sdělila ředitelka knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová.

Navíc do soutěže Vesnice roku se vítězná obec nemůže několik následujících let zapojit. Což bylo pro obecní knihovny nevýhodné, protože musely v případě vítězství čekat. Byly limitovány také tím, jestli se jejich obec soutěže zúčastní.

Vesnicí roku se stali i díky knihovně

„V soutěži Vesnice roku často nevítězily ty nejlepší knihovny z kraje, ale spíš ty, jejichž obce se do ní zapojily. To byl také jeden z důvodů, proč soutěž o nejlepší knihovnu pořádáme. Chceme, aby výhru získaly ty opravdu nejlepší," dodává Friedlová.

Loňským vítězem soutěže Vesnice roku se stala obec Žlutava. „Zlatou stuhu jsme vyhráli i díky tomu, že ve Žlutavě všichni táhneme za jeden provaz. Lidem tu záleží na obci a snaží se své okolí vylepšit vlastními silami. Někdy i na úkor volného času," tvrdí ekonomka obce Žlutava Marcela Stoklásková. Kromě nezištné aktivity místních oceňuje Stoklásková i práci obecní knihovny, která obohacuje kulturní život ve vesnici a k získání ocenění prý také přispěla.

„Pravidelně pořádáme besedy s malými čtenáři. Nedávno jsme v knihovně měli zábavné odpoledne, kdy jsme s dětmi luštili křížovky a 10. června k nám na besedu přijede známý ilustrátor Adolf Dudek," popsala aktivity žlutavská knihovnice Romana Dudíková.

„Vyhlášení soutěže o nejlepší knihovnu hodnotím jako dobrý nápad. Malé obecní knihovny se nemohou vyrovnat návštěvností ani pestrostí a množstvím knih velkým knihovnám ve městech, je ale milé, že někdo ohodnotí jejich práci," domnívá se starosta Žlutavy Stanislav Kolář.

Mezi kritéria hodnocení knihoven, na základě kterých určí odborná porota vítěze, patří například počet návštěv na jednoho obyvatele, počet výpůjček na jednoho čtenáře, ale také jiné aktivity knihovny, jako je třeba pořádání besed a setkání čtenářů, výstavy a jiné. Knihovny se do soutěže mohou přihlásit prostřednictvím formuláře vyvěšeného na webových stránkách Krajské knihovny Františka Bartoše do 31. května.

O účasti v soutěži uvažuje i Renata Nelešovská, která pečuje o knihy v Tlumačově. „Myslím si, že soutěže obecních knihoven určitě mají význam. Pro knihovny jsou obohacující, protože díky nim získávají inspiraci, jak dělat věci lépe. Tato snaha jim může přivést nové čtenáře," domnívá se tlumačovská knihovnice.

První ročník soutěže knihoven se vítězů dočká letos v říjnu.

Autor: Lenka Kašparová

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zvrat v kauze finančních úřednic: Vrchní soud vrátil případ zpět do Zlína

Akce Den vody v parku Komenského ve Zlíně. Ilustrační foto
9

Balená, nebo kohoutková? Poznáte to? A umíte s ní vůbec šetřit?

Chcete přídavky? Musíte nahlásit i vrácené inkaso

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem – Sociální dávky a minimální mzda. Vláda na konci svého volebního období schválila zvýšení sociálních dávek pro rodiny – přídavků na děti. Nárok na ně budou mít nově rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima. Sobotkův kabinet rodiny aktivně podporoval i zvyšováním daňových slev na druhé, třetí a další dítě.

Padesáté třetí kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na základě hlasování čtenářů vyhlásíme Svatební pár Deníku. 

Požár rodinného domu ve Zlíně stál zranění majitele domu

Zlín - Hned dvě jednotky hasičů musely likvidovat ve středu v poledne požár rodinného domu ve Zlíně. I když se jim podařilo oheň lokalizovat do několika málo minut, přesto museli na místě zasahovat i zdravotní záchranáři

Zlínští policisté nalezli Lenku Svobodovou. Po Petru Jančovi se dál pátrá

Zlínská policie vyhlásila minulý týden pátrání po osmatřicetileté Lence Svobodové ze Zlína. Psychicky nemocná žena se své opatrovnici neozvala již od začátku února, žádnou zprávu o ní neměl ani její ošetřující lékař.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies