VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři nejlepší knihovny ve Zlínském kraji získají letos na podzim ocenění 40 000

Zlín - Novou soutěž o nejlepší knihovnu v kraji se rozhodl pravidelně vyhlašovat Zlínský kraj ve spolupráci s Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně. Ocenění získají čtyři veřejné knihovny v kraji a čtyři nejlepší knihovníci.

25.5.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ondřej Litera

„Každá z knihoven obdrží finanční odměnu ve výši deseti tisíc. Tuto částku může investovat do obnovy knižního fondu a jiných vlastních aktivit spojených s činností knihovny," informoval krajský radní pro kulturu a cestovní ruch Ladislav Kryštof.

Soutěž se kraj ve spolupráci se zlínskou knihovnou rozhodl pořádat, aby ocenil snahu regionálních knihoven, které mnohdy mají velký vliv na kulturní dění v menších obcích.

„Obecní knihovny se dříve mohly zapojit do soutěže Vesnice roku, ale jednalo se pouze o jedno ze soutěžních kritérií, z nichž se celkové hodnocení vesnice skládalo," sdělila ředitelka knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová.

Navíc do soutěže Vesnice roku se vítězná obec nemůže několik následujících let zapojit. Což bylo pro obecní knihovny nevýhodné, protože musely v případě vítězství čekat. Byly limitovány také tím, jestli se jejich obec soutěže zúčastní.

Vesnicí roku se stali i díky knihovně

„V soutěži Vesnice roku často nevítězily ty nejlepší knihovny z kraje, ale spíš ty, jejichž obce se do ní zapojily. To byl také jeden z důvodů, proč soutěž o nejlepší knihovnu pořádáme. Chceme, aby výhru získaly ty opravdu nejlepší," dodává Friedlová.

Loňským vítězem soutěže Vesnice roku se stala obec Žlutava. „Zlatou stuhu jsme vyhráli i díky tomu, že ve Žlutavě všichni táhneme za jeden provaz. Lidem tu záleží na obci a snaží se své okolí vylepšit vlastními silami. Někdy i na úkor volného času," tvrdí ekonomka obce Žlutava Marcela Stoklásková. Kromě nezištné aktivity místních oceňuje Stoklásková i práci obecní knihovny, která obohacuje kulturní život ve vesnici a k získání ocenění prý také přispěla.

„Pravidelně pořádáme besedy s malými čtenáři. Nedávno jsme v knihovně měli zábavné odpoledne, kdy jsme s dětmi luštili křížovky a 10. června k nám na besedu přijede známý ilustrátor Adolf Dudek," popsala aktivity žlutavská knihovnice Romana Dudíková.

„Vyhlášení soutěže o nejlepší knihovnu hodnotím jako dobrý nápad. Malé obecní knihovny se nemohou vyrovnat návštěvností ani pestrostí a množstvím knih velkým knihovnám ve městech, je ale milé, že někdo ohodnotí jejich práci," domnívá se starosta Žlutavy Stanislav Kolář.

Mezi kritéria hodnocení knihoven, na základě kterých určí odborná porota vítěze, patří například počet návštěv na jednoho obyvatele, počet výpůjček na jednoho čtenáře, ale také jiné aktivity knihovny, jako je třeba pořádání besed a setkání čtenářů, výstavy a jiné. Knihovny se do soutěže mohou přihlásit prostřednictvím formuláře vyvěšeného na webových stránkách Krajské knihovny Františka Bartoše do 31. května.

O účasti v soutěži uvažuje i Renata Nelešovská, která pečuje o knihy v Tlumačově. „Myslím si, že soutěže obecních knihoven určitě mají význam. Pro knihovny jsou obohacující, protože díky nim získávají inspiraci, jak dělat věci lépe. Tato snaha jim může přivést nové čtenáře," domnívá se tlumačovská knihovnice.

První ročník soutěže knihoven se vítězů dočká letos v říjnu.

Autor: Lenka Kašparová

25.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení