VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dárců orgánů máme zoufale málo

Orgánů pro transplantaci je velký nedostatek. Bohužel přitom přibývá lidí, kteří by transplantaci orgánu nutně potřebovali.

3.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Ondřej Surý

„Začíná být pravidlem, že někteří čekatelé se transplantace nedočkají a zemřou. Třeba na nemoci jater a srdce, nebo se transplantace nedočkají a jsou stále v dialyzačním programu, zejména s ledvinami,“ konstatoval za Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno Petr Němec.

Orgán přitom může darovat každý vhodný dárce

„Podle zákona se uplatňuje princip předpokládaného souhlasu, to znamená, že potenciálním dárcem orgánů a tkání se po smrti může stát kdokoliv,“ vysvětlil Petr Němec s tím, že výjimkou jsou osoby, které za svého života vyjádřily jednoznačný písemný nesouhlas s dárcovstvím a jsou zaregistrovány v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem.

Dárcem orgánů se tedy může stát zemřelý člověk u kterého byla stanovena smrt mozku nebo nevratná zástava krevního oběhu. Orgán ale může také někdo darovat už během života.

„Obvykle se jedná o darování ledviny příbuznému,“ doplnil.

Pro dárcovství přitom platí přísná etická pravidla. Pokud je orgán darován osobě blízké, dárce vyjádří předepsaným způsobem svůj svobodný a informovaný souhlas.

V případě darování orgánu jiné osobě než blízké, musí zasednout etická komise.

„Každý dárce, ať už žijící nebo zemřelý, je důkladně vyšetřen, aby bylo jasné, že jeho orgány perfektně fungují a minimalizovala se možná rizika,“ popsal Petr Němec.

Transplantace od žijícího dárce má několik výhod. Jednou z nich je dokonalá příprava a vyšetření dárce i příjemce, dále možnost načasování transplantace před zahájením dialýzy.

Je také možné naplánovat operaci dle potřeby pacienta – není nutné čekat, až se naskytne vhodná ledvina od zemřelého dárce.

ZLÍNSKÝ A JIHOMORAVSKÝ KRAJ MAJÍ NEJMÉNĚ DÁRCŮ

Povinností každého zdravotnického zařízení je nahlášení osob potenciálních dárce do transplantačního programu.

„Toto se zřejmě všude neděje, protože v počtech dárců jsou velké regionální rozdíly,“ doplnil s tím, že Jihomoravský a Zlínský kraj jsou na tom nejhůře v celé České republice.

V brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie bylo loni transplantováno 29 srdcí pacientům z celé Moravy, 52 jater pacientům z celé Moravy a 66 ledvin pacientům z regionu Jihomoravského kraje, části Zlínského kraje a části kraje Vysočiny.

Veronika Klímová, jejímuž otci bylo transplantováno srdce v roce 2014, vzpomíná: "O jediné možnosti, kterou byla transplantace srdce, se tatínek dozvěděl v srpnu 2013. Jeho stav se postupně zhoršoval, až byl na podzim 2013 zařazen na akutní čekací listinu. 5. ledna 2014, jen 4 dny před jeho padesátými narozeninami, byl operován v Brně v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Dodnes si pamatuji, jak byl poslední dny a týdny před transplantací šedivý, unavený a skoro nemohl dýchat, spával už jen vsedě. Transplantace pro nás byla velkým zázrakem."

RODINU VŽDY INFORMUJÍ

Ve Zlínském kraji se transplantace neprovádějí. V Krajské nemocnici Tomáše Bati se orgány ani neodebírají.

„Pokud se objeví pacient, který by byl po smrti mozku vhodným dárcem, informujeme o této skutečnosti transplantační centra, jejichž tým si následně odebere potřebné orgány,“ popsala tisková mluvčí krajských nemocnic Dana Lipovská s tím, že k této situaci dochází ve zlínské nemocnici zhruba 4x až 5x za rok.

„Rodinu vždy informujeme a snažíme se získat její souhlas. Nikdy se nestalo, že by nesouhlasili,“ uvedla tisková mluvčí.

„U dětí a nezletilých je samozřejmě situace odlišná, tam vždy nemocnice potřebují souhlas právních zástupců dítěte,“ doplnila.

Jestliže dojde k tragickému úmrtí při havárii, je provedeno ohledání těla zemřelého a následně je provedena pitva, která určí přesnou příčinu smrti.

„V žádném případě nejsou u zemřelých odebírány žádné orgány za účelem transplantací,“ uvedl za Zdravotnickou záchrannou službu Zlínského kraje Dorian Pfeifer.

V loňském roce v našem kraji kvůli dopravním úrazům zemřelo 25 pacientů, kteří byli následně převezeni k provedení pitvy.

„Jediná věc, kterou má záchranná služba společnou s transplantačním programem je to, že zajišťujeme transport příjemců orgánů do Transplantačního centra po výzvě od koordinátora transplantačního programu,“ vysvětlil Pfeifer.

Autor: Redakce

3.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.
19

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Hostákovi se nelíbilo zahřívání gum. Jinak jej svezení v závodničce nadchlo

Rozhodně si necvrnkl do kalhot. Naopak. Plnými doušky si v těchto dnech užívá krásy a tradice pro něj zcela nového zlínského regionu nový generální manažer hokejových Beranů Martin Hosták. Bývalý úspěšný hokejista a expert v úterý rád přijal pozvání a možnost svézt se na testovací zkoušce blížící se Barumky ve špičkovém závodním voze Škoda Fabia R5 pilotovaném Antonínem Tlusťákem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení