VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děravá Mostní je prioritní, přesto zůstává bez oprav

Zlín – Zlínská Mostní ulice, která protíná čtvrť Letná, je dlouhá léta v katastrofálním stavu. V průběhu let se na ní výrazně podepisuje zejména zimní období a hustá doprava. A jaké jsou vyhlídky na zlepšení stavu?

22.7.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Současní radní si sice předsevzali tuto páteřní komunikaci s provozem MHD zrekonstruovat, ale musejí se vyrovnat s nedostatkem financí v městské kase. Naděje, že by se ulice v brzké době ulice kompletně opravila, je tak zatím v nedohlednu.

Zvlněná cesta, která mnohdy připomíná ementál je však na pomyslném seznamu investičních akcí radnice hodně vysoko.

„Myslím si, že patří mezi nejprioritnější rekonstrukce ve Zlíně. Celé to směřujeme k tomu, aby mohly v příštím roce začít alespoň přípravné práce,“ prozradil radní Jiří Viktorín (VV). Podobně problematické jsou navíc podle něj i další ulice. „Třeba Brigádnická, která je ještě starší a Tyršova,“ uvedl.

Oprava Mostní se ale už řadu let nedaří, přestože špatný technický i stavební stav již nelze přehlížet. „Na dopravu šla od devadesátých let spousta peněz, ale vůči této ulici existuje dluh. Její rekonstrukce má pro dopravu bezesporu vysoký význam,“ poznamenal Miroslav Šenkýř (ODS), který byl jedním z těch, jež měli dopravu v minulosti na starosti.

Právě projektovou dokumentaci, s jejímž vypracováním se začalo, již za jeho působení na radnici, mělo k dispozici také nynější vedení města. V některých představách se rozcházeli, avšak nakonec se jim podařilo upravit ji ku svému obrazu. Podle mluvčího magistrátu Zdeňka Dvořáka klade projektová dokumentace důraz zejména na dopravu.

„V současné době probíhá územní řízení,“ naznačil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Změn má být podle ní hned několik. Jak pro řidiče, tak pro chodce. „Kromě alespoň částečného rozšíření stávající komunikace a chodníků, neopomíjí ani zastávkové zálivy. To samozřejmě znamená velké stavební zásahy,“ odhalil Dvořák.

Ustoupit má dokonce i čedičová dlažba z třicátých let dvacátého století, která vydržela až dodnes. „Je to otázka názoru, ale já osobně nesouhlasím s tím, aby tam tento typ dlažby byl. Sice je odolná, ale v zimních měsících byla pro řidiče až nebývale kluzká. Myslím si, že dokážeme najít vhodnější povrch, který bude o dost bezpečnější,“ míní Viktorín.

Stávající projektová dokumentace počítá s náklady v celkové výši až 100 milionů korun. „To ale samozřejmě neznamená, že tomu tak bude. Je otázkou za kolik se rekonstrukce vysoutěží,“ naznačil Viktorín s tím, že je velmi pravděpodobné rozdělení prací do několika etap.

Právě nedostatek peněz však realizaci oprav brzdí nejvíce. „Mohly by být využity také finanční prostředky ŘSD, protože Mostní byla využívána těžkou tehchnikou při pracech na silnici I/49. S vypsáním dotačních titulů také příliš nepočítáme,“ podotkl Viktorín.

V současné době podle Dvořáka probíhá vyjadřování dotčených orgánů, které poněkud komplikuje začátek rekonstrukce. „Je možné, že na základě jejich připomínek bude projektová dokumentace přepracována do úspornější varianty. Také proto nelze zatím stanovit termín realizace,“ doplnil.

Řidiči si tak budou muset ještě notnou chvíli počkat. „Co naděláme, ono je to dnes s těmi penězi všelijaké. Asi nezbude nic jiného než dál kličkovat, a nebo radši jezdit po hlavním tahu,“ prohlásil například Petr Horák.

Autor: Stanislav Janalík

22.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení