V letošním roce pracovníci skanzenu už podvacáté pro ně přichystali program s názvem Vánoce na dědině, který nabízí ukázky tradičního vánočního zvykosloví.

Děti se mají opět nač těšit. „Zaměstnanci vystupují v tradičních krojích a podávají malým návštěvníkům odborný výklad ke každé tradici, kterou uvidí,“ vysvětlil organizátor akce ve skanzenu Radoslav Vlk.

Žáci a studenti procházejí Valašskou dědinou ve skanzenu a zastavují se u jednotlivých chalup. V nich sledují, jaké jejich babičky dříve dodržovaly vánoční zvyky. „Denně nás navštíví až osm set padesát studentů,“ prozradil Vlk.

Pro malé zájemce o historii vánočních tradic je připravena ukázka pečení vánočních oplatek nebo mikulášského pečiva, předení, tkaní, vyšívání, výroba dřevěných hraček, kovářské práce, odlévání svíček nebo také vaření čokolády, která se pak zavěšuje na stromeček.

V závěru prohlídky se drobotina zastaví v jedné z chalup a sledují rodinu, která právě zasedla ke štědrovečerní večeři.

Akci si pochvalují především pedagogové. „Myslím, že podobné akce jsou pro naše žáky obrovským přínosem. Setkávají se tak s historií regionu,“ pochvaluje si například ředitel Základní školy Dolní Bečva Pavel Urbanovský.

Vánoce na dědině se konají už od pondělí a potrvají do příští středy.

Pracovníci Valašského muzea v přírodě přichystali program také pro veřejnost. V sobotu 12. prosince se tam uskuteční tradiční Vánoční jarmark.

LENKA ORÁLKOVÁ