VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diplomové práce osobností byly často neobvyklé

Kuriozní a neobvyklá, ale především úzce specializovaná témata často zpracovávaly ve svých vysokoškolských, diplomových pracech oslovené osobnosti ze Zlínského kraje. Pikantní je, že se pak mnohdy prosadily v úplně jiných oborech, než které vystudovaly.

16.11.2010 1
SDÍLEJ:

Cestovatel Miroslav ZikmundFoto: DENÍK/Matej Slávik

Cestovatel Miroslav Zikmund vycházel ze zkušeností s mlékem, tuky a vejci

Zlínský cestovatel a spisovatel ing. Miroslav Zikmund původně studoval na Vysoké obchodní škole. „Má diplomová práce? Tu už jsem psal hodně dávno, více než před šedesáti lety. Za okupace, za protektorátu jsem pracoval jako referent Českomoravského svazu pro mléko, tuky a vejce. Z tohoto zaměstnání jsem vytěžil informace pro svou diplomovou práci, která byla zaměřena na zahraniční obchod,“ prozradil Deníku Zikmund.

Hvězdář má VŠ báňskou

Vedoucí Hvězdárny Vsetín ing. Martin Leskovjan vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. „Tématem mé diplomové práce byl Automatizovaný systém meziskladu nakupovaných dílů pro státní podnik Zbrojovka Vsetín. Tuto práci ale ve zbrojovce nevyužili. Teď už pracuji v úplně jiné oblasti,“ usmál se Leskovjan.

Ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně PhDr. Zdeňka Friedlová naopak zůstala svému oboru věrná. „Vystudovala jsem Filozofickou fakultu Karlovy univerzity v Praze, obor Knihovnictví. Moje diplomová práce z roku 1986 byla o informatické výchově dospělých uživatelů. Chtěla jsem, aby zlínské obuvnické firmy uměly lépe pracovat s informacemi,“ ohlédla se ředitelka do osmdesátých let.

Také ředitelka Gymnázia Kroměříž Mgr. Jana Polachová svůj obor neopustila. „Má diplomová práce měla název Skupinové vyučování v matematice. Na vysoké škole v Olomouci jsem zpracovala i další s názvem Hospitační činnost,“ doplnila Polachová.

Úzce specializované diplomové práce zpracovávali někteří regionální politici. Lídr zlínské ČSSD doc. Ing. Boris Popesko Phd. čerpal informace ze Slušovic. „Moje bakalářská práce byla o aplikaci kalkulace variabilních nákladů. Šlo o vyhodnocení ziskovosti plastových výrobků jedné slušovické potravinářské firmy. V diplomové práci jsem v tomto tématu pokračoval. Myslím, že obě práce měly praktický dopad. Firma z nich dodnes čerpá,“ uvedl zlínský zastupitel Popesko.

Zjišťoval, zda má draslík vliv na průduchy

RNDr. Bedřich Landsfeld ze zlínského hnutí M. O. R. za Morální Očistu Radnice studoval obecnou biologii. „Moje diplomová práce byla zaměřená na fyziologii rostlin. Její název byl Význam draslíku pro reakce průduchů izolované epidermis různých druhů rostlin s odlišnou stavbou průduchového komplexu. Navázal jsem na práce předchozích studentů a další studenti pak navázali na mou práci,“ představil Landsfeld své materiály.

Františk Silný z uherskohradiš ťského tanečního souboru Hradišťan zatím žádný titul nemá. „Studuji třetí ročník všeobecného lékařství v Brně, klasickou diplomovou práci tedy psát nebudu. Čekají mě ale šestery státnice,“ povzdychl si současný vysokoškolák.

Autor: Martin Lavay

16.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení