VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlouhá čekání na výměnu dokladů jsou prý jen dočasná

Zlínsko - Městské úřady ve větších městech se již řadu týdnů potýkají se značným množstvím zájemců o vyřízení nového občanského průkazu, v posledních dnech navíc přibývá i lidí, kteří si vyřizují cestovní doklady. Čekaní ve frontě se tak třeba na zlínském úřadě může protáhnout klidně až na dvě hodiny.

3.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ David Taneček

Uplynulo 10 let od největší povinné výměny občanských průkazů. Tisíce lidí si tak musí pro nové

„Důvodem je výměna občanského průkazu po deseti letech platnosti od jedné z nejpočetnější vlny povinných výměn. Jde tedy o dočasný stav, jehož projevem je ztížený komfort pro čekající klienty," uvedl k problému mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Hledáme dostupná a efektivní řešení, již jsme přijali řadu dílčích opatření. Například k zajištění obslužnosti všech přepážkových míst využíváme další dva certifikované zaměstnance z jiných úseků tohoto oddělení. Průběžně jsme prováděli změny v nastavení odbavovacího systému. Velmi hojně využívanou možnost objednání prostřednictvím webových stránek města službu WeCall jsme prodloužili na limitních 50 dnů dopředu a v přijatelném rozsahu vůči klientům volně příchozím," vyjmenovává kroky úřadu Dvořák.

Na webových stránkách města je již několik let i odkaz „Monitoring", kde lze zjistit aktuální stav v obsazenosti jednotlivých přepážek dle vyřizovaných činností, počet klientů ve frontě na obsloužení nebo odhadovanou dobu čekání. Pro srovnání, za celý rok 2014 bylo ve Zlíně podáno 15 734 žádostí o výměnu občanského průkazu, oproti tomu za první polovinu roku 2015 to dělá již 8577 žádostí a podle statistiky Ministerstva vnitra může úřad očekávat v období od července do prosince dalších 9528 žádostí. Za celý rok by tak měli úředníci vyměnit přes 18 tisíc dokladů.

Systém je maximálně vytížen

Zatímco v roce 2014 navštívilo úřad v Otrokovicích během období od března do července téměř 6800 žadatelů, v letošním roce je to ve stejném období skoro 9000, tedy přibližně o 2200 žádostí více. Městský úřad Otrokovice se snaží vycházet občanům vstříc a kromě čtvrtka je každý den úřední.

„Alespoň jeden den v týdnu je nutný k vyřízení administrativy," připomíná Věra Dvořáková, která pracuje na oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů devět let.

„Na přepážkách zaznamenáváme i zájemce z okolních obcí, které spadají pod Zlín, kde se tvoří dlouhé řady. Pracovnice ochotně vyhoví žádostem i těchto občanů," ubezpečuje vedoucí odboru evidenčně-správního Marcel Nemček. „V současné době je i internetový objednávkový systém maximálně vytížen," dodává vedoucí.

Luhačovicím se fronty vyhýbají

Koho fronty na úřadech netrápí, jsou například Luhačovice. „Pochopitelně se nás vlna výměny také dotkla, náš úřad bude muset vydat téměř jedenkrát tolik občanských průkazů než loni, ale i přesto se nevytvářejí žádné dlouhé fronty. Čekací doba se pohybuje kolem deseti minut," uvedl tajemník města Luhačovice František Hubáček.

„Do června jsme obdrželi 1982 žádostí, druhá polovina roku by měla podle předpokladů přivést na úřad 3355 žadatelů. Nemyslíme, že nás čekají výraznější komplikace," uzavírá Hubáček.

Povinná výměna V letech 20052008 probíhala na základě nařízení vlády postupná výměna občanských průkazů bez strojově čitelných údajů. Občanský průkaz je pro občany starší 15 let vydáván s 10letou platností, to znamená, že v roce 2015 končí platnost těch občanských průkazů, které byly vydány v roce 2005. Výměna občanského průkazu je v tomto případě bezplatná. K podání žádosti se dostavíte pouze s platným občanským průkazem, pokud již jeho platnost skončila, je nutno předložit platný cestovní doklad nebo originál rodného listu. O nový občanský průkaz je možno požádat nejdříve 2 měsíce před skončením jeho platnosti, nejpozději by měla být žádost z důvodu výrobních a zákonných lhůt podána 30 dnů před skončením platnosti občanského průkazu. Žádost je možno podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností v ČR, místo trvalého pobytu občana není v tomto případě rozhodující.

JAKUB MIKEL

Autor: Redakce

3.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení