To vzniklo při společnosti JVM-RPIC jako součást projektu Kontaktního centra pro východní trhy, který realizuje Zlínský kraj.

Výpravu doprovodili dva pracovníci centra, přičemž jeden z nich hovořil plynně čínsky. Během několika dní projeli tři čínské provincie a Hong Kong. Podnikatelé navštívili veletrh, nalezli řadu partnerů, s nimiž budou pokračovat v jednání o spolupráci a podívali se také do některých výrobních firem.

Všechny aktivity jsou směřovány k posílení podnikatelských aktivit na území kraje a tím také k rozvoji regionu. Díky spolupráci s čínskými firmami mohou čeští podnikatelé získat levnější vstupy do výroby, čímž se rozumí například materiál či zboží a stát se tak více konkurenceschopnými na evropských trzích.

„Nalézáme i exportní příležitosti, které rovněž celkově posilují rozvoj podnikání. Například v příštím roce chceme připravit účast na veletrhu v zastoupení zlínských firem, které mají v Číně co nabídnout,“ vysvětlil manažer centra Libor Nejedlý s tím, že podnikatelé byli s obchodní cestou spokojeni.

To potvrzuje i jedna z účastnic výpravy. „Cesta byla z mého pohledu přínosná. Zajímalo mne, jaké je v Číně podnikatelské prostředí a tento účel to splnilo, jsem spokojená,“ řekla podnikatelka Hana Fryčková. Dodala, že díky skvělé organizaci zbyl čas i na poznání tamní kultury. Libor Nejedlý však připomněl zároveň další úspěch této mise.

„Cesta byla velkým přínosem i pro Centrum pro hospodářskou spolupráci s Čínou. Byla to první cesta, kdy jsme jednali o konkrétních zakázkách pro naše zákazníky a byla to cesta historická v tom smyslu, že jsme na ní podepsali smlouvu o vytvoření naší pobočky v Číně,“ zdůraznil manažer.

Tuto skutečnost podle jeho slov zákazníci pocítí v kvalitnějším získávání prověřených obchodních partnerů přímo v Číně, lepším prověřování zboží a výrobků, ale také v ucelenosti informací o legislativních procesech a následně také při vyřizování těchto záležitostí přímo v této asijské zemi.