Pátého ledna je symbolicky zahájili představitelé vsetínské radnice. Možnost opsat si „svůj“ verš přitom stále mají i další zájemci. Akce totiž potrvá ještě téměř dva měsíce, do konce května.

Markovo evangelium má šest set sedmdesát osm veršů. Každý návštěvník opisuje vlastnoručně právě jeden. „To znamená, že v tuto chvíli máme opsáno dvě stě osmdesát veršů. Jinými slovy jsme nyní na konci sedmé kapitoly z celkových šestnácti,“ prozradila zástupkyně ředitelky knihovny Marie Pokorná.

Na nezájem o opis snad nejznámější knihy na světě si ve vsetínské knihovně rozhodně nemohou stěžovat. „Lidé chodí opravdu každý den. Proto také věřím, že stihneme v termínu opsat evangelium celé,“ mínila Pokorná.

Ruční opisování takzvané knihy knih je součástí celosvětového ekumenického projektu s názvem Národy světa píší bibli. „Vznikl z iniciativy Izraele a jeho cílem je vytvořit v každé zemi jeden exemplář ručně psané bible v národním jazyce,“ přiblížila ředitelka knihovny Helena Gajdušková.

Každý člověk, který se do opisování zapojí, obdrží čestný certifikát potvrzující jeho účast na projektu. „Celá bible pak bude společně s ostatními vystavena v Domě bible na úpatí jeruzalémských hor v Údolí bible,“ doplnila Gajdušková.

Projekt Národy světa píší bibli je pokračováním jiné iniciativy nazvané Děti světa ilustrují bibli. Té se před deseti lety zúčastnily také tisíce českých dětí. Zapojilo se do ní jednadevadesát zemí a celkem se podařilo sesbírat téměř 800 tisíc kreseb. Podle autora obou projektů a zakladatele společnosti Údolí bible Amose Rolnika byla Kniha knih přeložena do dvou tisíc třiceti pěti jazyků a dialektů.

„Také nyní opisují lidé na celém světě ručně bibli, verš po verši, v mnoha jazycích,“ dodal Rolnik. Ve Starém zákoně je přitom 20 137 veršů, v Novém zákoně pak dalších devět a půl tisíce veršů. „V každé zemi tedy lidé napíší všech třicet tisíc veršů,“ spočítal Rolnik.

(mib)