Už v lednu by měla mít v krajském městě své zastoupení síť Moje ambulance.

„Ve Zlíně budeme působit v novém polyfunkčním domě v Dlouhé ulici od ledna. Otevřeno bude v pracovní dny od 7 do 19 hodin,“ uvedla mluvčí společnosti Simona Součková. Jejich systém sdružuje ambulance praktických lékařů do jednoho místa, kde bude také moderní recepce pro sestry.

„Snadno se lze objednat na konkrétní hodinu, komunikujeme s pacienty i formou sms a pomocí internetu,“ dodala. Řetězec působí už například v Praze, Brně, Havířově nebo Olomouci.

„Celkově už pečujeme o asi čtyřicet tisíc lidí, do konce roku by to mělo být tisíc padesát,“ dodala Součková.

Z budoucí možnosti návštěvy dlouho otevřené ordinace mají někteří radost, jiným je to jedno.

„Využil bych to, pracuji totiž dlouho. Pokud to bude otevřené déle určitě tu nabídku zvážím, myslím, že to pro mě bude super,“ myslí si například Ladislav Švagera ze Zlína.

„Určitě to má smysl pro ty, kdo jsou hodně vytížení, nemusí být takový stres stihnout jít k lékaři,“ ocenil Martin Gabrhelík z Trnavy na Zlínsku.

Naopak velké výhody v systému Moje ambulance nespatřuje Jana Dočekalová ze Zlína.

„Mám svého praktického lékaře a pokud bych měla problém večer, zajdu na pohotovost,“ míní.

Příliš nadšený není ani předseda zlínského okresního sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas.

„Myslím si, že zde bude chybět bližší vztah pacienta s jeho praktickým lékařem, protože se personál bude střídat na směny. Praktiků je ve Zlíně zatím dostatek, některým pacientům ale může nabídka vyhovovat,“ podotkl.

Do kraje míří také další síť MediClinic, Ta se zase snaží odkupovat od lékařů jejich lékařské praxe a následně je ve stejné ordinaci dále zaměstnávat.

„Výhodou je zejména, že pacienti budou moci využívat naše služby po celé České republice, tedy například navštívit jakéhokoliv lékaře v síti, využívat objednávkový systém a podobně. K otevření chystáme tři ordinace ve Zlíně a Uherském Brodě,“ sdělila ředitelka marketingu MediClinic Petra Kopecká.

Některé společnosti už určitou síť zařízení v kraji mají. Několik různých poboček patří například ke zlínské společnost Mediekos Labor, která zajišťuje mimo jiné odběry a vyšetření krve.

Domníváte se, že tzv. lékařské řetězce jsou pro pacienty výhodné? Nestanou se pacienti jen další bezejmennou položkou v registru? Váš názor nás zajímá, diskutujte a odpovídejte v anketě vedle článku.