Vojenský výcvik u nás doma

Na Valašsku vyplouvají na povrch stále častěji také případy týraní svěřených dětí.

„Osmapadesátiletý muž vulgárně nadával své dceři a pokusil se ji i napadnout dřevěnou násadou. Rovněž ji slovně vyhrožoval fyzickou újmou a poškozením jejich osobních věcí. Podezřelý útočník byl v době uvedeného jednání byl pod vlivem alkoholu,“ uvedla jeden případ z poslední doby policejní mluvčí.

O týrání svým otcem ví své například třicetiletá Marta ze Vsetína (jméno redakce záměrně pozměnila). Nevlastní otec na ní totiž používal praktiky, které vyučoval speciální policejní i armádní jednotky. Nikdo jí jako dítěti nevěřil, dodnes má ovšem kvůli tomu psychická traumata.

„Dělal speciální výcvik pro vojáky a policisty. Věděl, jak způsobit bolest a přitom nezanechat stopy,“ vzpomíná dnes třicetiletá žena.

Už jako dítě ji prý trestal například bitím mokrým ručníkem přes oblečení nebo proudem chladné vody.

„Strašně to bolelo. Na těle ale zůstaly jen červené fleky, které rychle zmizely,“ vysvětluje Marta. Vzpomíná také na dušení, kterým ji otec počastoval naposledy před rokem.

„Zazvonil a zmáčkl mi nějaký bod. Tím mě paralyzoval, nemohla jsem dýchat ani se hýbat. Pak namočil ručník a bil mě po hlavě,“ popisuje mladá žena. Teď už naštěstí otce nepotkává a když, tak v přítomnosti právníka. Nicméně dodnes má kvůli traumatům z dětství zdravotní problémy a musí navštěvovat psychologa i psychiatra.

Týrá se patnáckrát v měsíci

S týranými ženami se setkávají při svých výjezdech také lékaři rychlé záchranné služby.

„Nebývá to tak časté, ale stává se to. V takových případech voláme policii nebo policisté volají nám. Navíc, ne vždy se dá poznat, zda šlo skutečně o násilí,“ potvrdil krajský mluvčí záchranářů Petr Olšan.

S případy zbitých rodinných příslušníků se setkávají celkem pravidelně také strážníci v jednotlivých městech.

„K narušení občanského soužití vyjíždíme tak patnáctkrát do měsíce. Podezření na domácí násilí máme zhruba dvakrát do měsíce,“ vypočítal ředitel městské policie ve Vsetíně Nikolaj Martinák.

Skutečně prokazatelné domácí násilí nemonitorují tak často ani ve Valašském Meziříčí.

„Ve Valašském Meziříčí to nepovažujeme za závažnější problém. V posledních letech se objevilo více případů, ale je to i z toho důvodu, že se o násilí v rodinách více mluví,“ vysvětlil zase mluvčí radnice ve Valašském Meziříčí Josef Beneš. S tím, že v letošním roce zaznamenali dokonce jeden případ, kdy obětí domácího násilí byl muž.