VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dostali Cenu Salvatora. Velké díky, hrdinové!

Zlín – Nejsou televizními hvězdami, lidé si o nich na ulicích ve velkém nevyprávějí, přesto jim patří velké uznání. Řeč je o jedincích, kteří nezištně pomohli ostatním, když to potřebovali. V některých případech jim dokonce i zachránili život. Akci mediálně podpořil Deník

21.3.2012
SDÍLEJ:

Cena hejtmana Zlínského kraje členům ISZ Salvator 2011Foto: DENÍK/repro

Univerzitní centrum ve Zlíně ve středu patřilo předávání ocenění Ceny Salvator 2011 – Ceny hejtmana Zlínského kraje.

Vítězi se stali členové Integrovaného záchranného systému společně s bdělými občany Zlínského kraje.

Galavečer zpestřili originální tanečníci David Valčuha a Milan Hradecký, ale také podmanivá hudba v podání skupiny Gentle Irony Trio. Programem hosty provázel herec a moderátor Jan Čenský.

V průběhu večera rozdali organizátoři šest cen v kategoriích občan, policista, hasič, zdravotník, ostatní složky IZS a dlouhodobá činnost.

A kdože stanul na pódiu Univerzitního centra?

Kategorie policista – Petr Klimeš a Štefan Horák, Policie ČR Zlín

Policisté se podíleli na zásahu při záchraně muže z kanalizace ve Fryštáku. Muž ležel na dně kanalizační šachty a odmítal ji opustit, vyhrožoval ublížením na zdraví a zdravotníci měli podezření na zranění či ovlivnění omamnými látkami. Jeden z policistů se spustil dolů k muži a podařilo se mu nasadit lezeckou smyčku kolem ruky, díky čemuž mohl být vytažen ven.

Kategorie zdravotník – Jindřich Navrátil, Helena Hřibová, Martin Dolina

Posádka rychlé lékařské pomoci z Uherského Brodu byla přivolána k porodu v domácnosti. Po příjezdu na místo vyhodnotili situaci jako počínající porod, a ženu proto bez váhání odrodili doma. Narodila se zdravá holčička a po ošetření převezla posádka maminku i s dítětem na porodnické oddělení.

Kategorie občan – Jaroslav Němec, Lukáš Ošťádal, Rosťa Trtík, Jiří Tomšů

Skupina mužů v obci Všemina bezprostředně a akutně zachránila topícího se muže, který byl stržen rozvodněnou řekou během povodní, kde se snažil pomáhat s pročištěním kanalizace a toku. Občanům se ho ještě před příjezdem záchranářů a hasičů podařilo za dramatických okolností z vody vytáhnout a následně oživit. Muž utrpěl těžká zranění a převzala si jej posádka zdravotnické záchranné služby.

Kategorie hasič – Jiří Ovesný, František Javůrek, Pavel Dekret, René Sadil, Libor Bednařík, Ing. Petr Svízela, Radek Polášek,, HZS Zlínského kraje, velitelé zásahu

Nominovaní veleli u nejničivějšího požáru za rok 2011, a to v Chropyni na Kroměřížsku v průběhu prvních 4 dnů. Tato mimořádná událost nevídaných rozměrů se zařadila na 2. místo největších požárů v ČR a nemá v historii zlínského sboru obdoby. Přímá škoda se vyšplhala na 270 mil. Kč a k požáru bylo postupně vysláno 67 jednotek hasičů ze 4 různých krajů.

Kategorie ostatní složky IZS – strážník Miloslav Rozkošný, strážník Ivo Šenovský

Hlídka Městské policie Bystřice pod Hostýnem zasahovala u nehody osobního vozidla, které na místě začínalo hořet. Ve vozidle zůstali dva mladíci, jeden z nich na strážníky křičel, že má zlomenou nohu a nemůže ven. Hlídka jej z částečně uhašeného auta musela vynést do bezpečné vzdálenosti, druhý mladík vozidlo opustil sám. Díky pohotovému zásahu strážníků byli oba zachráněni.

Kategorie dlouhodobá činnost – Zdeňka Wasserbauerová

Paní Wasserbauerová pracuje pro Sdružení Šance (což je sdružení rodičů a přátel hematologicky a onkologicky nemocných dětí) a Nadaci Naděje (Nadace pro transplantaci kostní dřeně), pro které získává finanční prostředky. Pro Nadaci pak také získává zájemce o vstup do registru dárců kostní dřeně. Již získala 3000 zájemců, 38 z nich kostní dřeň úspěšně darovalo, a tím se podařilo zachránit 38 lidských životů.

Co je cena Salvator?

Devátý ročník akce oceňuje mimořádné činy v oblasti ochrany života, zdraví, majetku a bezpečnosti obyvatel.

Cenu získávají členové Integrovaného záchranného systému, tedy hasiči, policisté, strážníci a záchranáři, občané či právnické osoby s bydlištěm, pobočkou či sídlem ve Zlínském kraji.

Cena Salvator se uděluje zpětně za uplynulý rok. Hlavním smyslem soutěže je ocenit činy členů složek Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje a vyzdvihnout jejich práci a také poukázat na mimořádné činy dospělých, dětí i právnických osob ze Zlínského kraje a vyjádřit jim tímto způsobem poděkování.

V neposlední řadě má za úkol také šířit myšlenku pomoci druhým a osvětu ohledně chování v krizových situacích.

Udělování Ceny Salvator poukazuje na to, že mezi námi stále žijí lidé, kteří jsou ochotni pomáhat, obětovat se, někdy dokonce i riskovat vlastní život pro druhé.

Autor: Redakce

21.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Oprava parčíku v Halenkovicích.

Obecní parčík v Halenkovicích byl zanedbaný. Nově tam lidem poslouží pítko

Léta na špici? Z toho mám největší radost, přiznal Egon Smékal

ROZHOVOR/ - S nadsázkou řečeno, zlínský závodník Egon Smékal se na letošní Barum Rally může jen kochat okolím, zdravit se s fanoušky a radovat z jízdy v autě. Natolik má vnitřní klid a spokojenost, protože suverénně ovládl Rallysprint sérii 2017. Mistrovský titul si zajistil již před posledním dílem ve Vsetíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Celkem 135 posádek z 22 států se do středečního poledne přihlásilo pořadatelům 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín, soutěže zařazené do Mistrovství Evropy v rally (ERC) a TrueCam Mistrovství České republiky v rally 2017 (MCR).

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Na trať městské rychlostní zkoušky Barum Czech Rally Zlín se letos nevydají pouze závodní automobily. Možnost projet si dráhu městské erzety budou mít také cyklisté z řad široké veřejnosti, a to už v pátek na akci Zlínská kola.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení