VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Držková, „kraj, kde končí chleba a začíná kameň"

Držková – „Kraj, kde končí chleba a začíná kameň," i takto dříve lidé charakterizovali Držkovou. Obyvatelé obce ukryté v Hostýnských vrších se na obživu z kamenitých políček nikdy nemohli spolehnout.

10.9.2014 2
SDÍLEJ:

DržkováFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

Obživu tu proto v minulosti zajišťovala především výroba dřevěného uhlí a také dřevěných nástrojů, nářadí, lidově nazývaných dřevěnina i dřevěný porculán. Ostatně soukromé muzeum dřevěného porculánu Lubomíra Marušáka mladšího patří k turistickým lákadlům obce.

Život tu byl odjakživa tvrdý. Možná i proto místní nikdy neříkali Hostýnské vrchy, ale hory. „Ne snad proto, že by se zde nacházely opravdu vysoké kopce, ale díky hlubokým lesům. Vzrostlý les, ten se nazýval horou," vysvětlil starosta Jan Chudárek.

Život v obci si však místní umí náležitě zpestřit. Akcí se tu koná celá řada.

„Snažíme se tu stále něco pořádat. Především akce pro děti. Nejoblíbenější je asi hledání pokladu. Když tu bývá sraz veteránů, děti milují, když se jimi mohou nechat povozit," říká starosta.

Z méně tradičních akcí se tu koná například živé člověče, nezlob se nebo turnaj v piškvorkách. Známý je zase živý betlém.

O pořádání kulturních akcí se tu stará společně s obcí i sbor dobrovolných hasičů a občanské sdružení Solisko. Název sdružení je odvozený od jedné z místních částí. Jen letos ještě stihnou v obci uspořádat hodovou zábavu, hubertovu jízdu, lampionový průvod a silvestrovský výšlap.

Mezi populární akce patří také Mezinárodní výtvarné sympozium. Mezi činnosti sdružení Solisko však patří také udržování stezek, lesních chodníčků a především tradic. V Držkové se tak díky hasičům i lidem ze sdružení vodí medvěd i vynáší Mařena. Na jaře se zase staví i kácí máj.

„Přemýšlíme, jestli neuspořádat i nějaký prvomájový průvod," směje se starosta.

Mezi další složky patří také dobrovolní hasiči, jejichž starostou je David Flám, či myslivci, kteří se však sdružují s okolními obcemi. Kvůli absenci vhodného hřiště se v Držkové nehraje fotbal. Místní fotbalisté však patří často k oporám okolních jedenáctek.

Kdo se chce bavit, musí mít však i obživu. Přímo v obci sídlí několik větších firem. Jinak se za prací většinou dojíždí do Zlína či do Lukova. Ze služeb najdete v obci obchod, tři pohostinství, funguje tu školka, která je plně obsazená.

„Máme tu čistý vzduch, a tak sem rodiče vozí děti, které mívají nějaké dýchací potíže," vysvětluje starosta. V malé obci mimo hlavní tah je dokonce i benzinová čerpací stanice. Několik místních se živí zemědělstvím, především chovem ovcí. Dalším tipem na výlet je expozice karpatského salašnictví. Přímo nad obcí si můžete prohlédnout, jak vypadalo dříve zázemí horských bačů.

Držková je přímo stvořená k pořádání výletů. Přímo v obci začíná nespočet turistických tras, je zde naučný chodník s třiadvaceti zastaveními a pro milovníky šplhání po skálách také není Držková neznámým pojmem. Okolí je doslova protkané řadou skalních útvarů. Turisté tu mohou najít ubytování na chatě v soukromí nebo ve známém Patriot campu. Obec je i rájem pro cyklisty. Prochází tudy hned několik značených cyklotras.

Některé jsou určené i pro méně zdatné cyklisty, většina však uspokojí spíše náročné jezdce. Kopce s nadmořskou výškou „jen" kolem šesti set metrů dokážou často překvapit strmým stoupáním. Odměnou jsou nekonečné výhledy na Bílé Karpaty, Vizovické vrchy, Beskydy či kopce Hostýnských vrchů. Ochudil by jen sám sebe, kdo by v Držkové nenavštívil soukromé muzeum dřevěného porculánu.

„Nebylo v Držkové v minulosti snad chalupy, kde by se se dřevem v menší či větší míře nepracovalo. Téměř na koleně zde vznikaly dřevěné předměty potřebné k práci v zemědělství jako hrabě, vidle, kosiska, lopaty, nebo předměty denní potřeby jako puténky, vařachy, díže, máselnice a mnohé další," vysvětluje Lubomír Marušák ml., který muzeum v roce 2011 otevřel.

Ve vesnicích Hostýnských vrchů bývají časté i samoty, takzvané paseky. Na jedné z místních samot bydlí i Jakub Flám. K hlavní silnici či na autobus to má několik kilometrů pěší chůze. „Za nic bych ale neměnil, jsem tu naprosto spokojený," říká devatenáctiletý student, který se ve volném čase stará o provoz meteorologické stanice na kopci Vančica. Meteorologická budka je na kopci Vančica od dubna letošního roku. Hlášení o zjištěných měřeních zasílá Jakub Flám Českému hydrometeorolo­gickému ústavu. Chloubou stanice je i desetimetrový stožár Českého hydrometeorolo­gického ústavu, který se podařilo do Držkové získat z Českých Budějovic.

Možná jste nevěděli, že

- Místním rodákem je malíř Stanislav Talaš.

- Jedné z místních částí se říká Teplice. Před 1. světovou válkou zde byly i improvizova­né lázně.

- V obci se už dlouhá léta jezdí jedna z rychlostních zkoušek Barum Rally.

- Poměr chalupářů vůči starousedlíkům je asi půl na půl.

- V obci není vodovod. Místní musejí mít vlastní studny.

- Mezi četná příjmení patří Marušák, Horsák, Šarman, Krčma, Chudárek.

Čísla z obce…

13 – je v obci pramenů a studánek. Dva z nich dokonce sirné.

450 – exponátů je k vidění v muzeu dřevěného porcelánu.

360 – je obyvatel vesnice. V roce 1930 to bylo jednou tolik.

1925 – je ročník narození nejstarší obyvatelky obce.

Autor: Lukáš Fabián

10.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení