VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dušičky: hřbitovy se zaplní pozůstalými

Zlínský kraj – Prodlouženou otevírací dobu bude mít, až do příštího týdne, v období Dušiček, většina velkých oslovených hřbitovů ve Zlínském kraji. Jejich provozovatelé očekávají každoroční nával návštěvníků, zároveň ale nepředpokládají, že by mělo dojít k nějakým komplikacím.

30.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Trendem při zdobení hrobů jsou menší, levnější věnečky i dřevěné květy

Největší lesní hřbitov ve Zlíně na Kudlově bude v období Dušiček, stejně jako jindy, otevřen non-stop. „Lesní hřbitov mohou lidé navštívit i po provozní době, naše hřbitovy nezavíráme. Návštěvníci k nám chodí často i v noci. Letos pořádáme během Dušiček v Malenovicích a na Lesním hřbitově i dvě tryzny. Začínají v sobotu a v neděli ve čtrnáct hodin,“ připomenul jednatel společnosti Pohřebnictví Zlín Milan Macura.

Na Kudlov pojede více autobusů

Ze Zlína pojedou i letos na Kudlov posílené spoje MHD. „V případě většího počtu cestujících na lince 31 budeme mít připraven posilový autobus,“ uvedl vedoucí dopravního úseku Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice (DSZO) Pavel Nosálek. „Posilové spoje budou jezdit podle zvláštního jízdního řádu po většinu dne v sobotu a v neděli 6. a 7. listopadu. Budou zařazovány přibližně v polovině časového intervalu mezi pravidelnými spoji,“ upřesnil Nosálek. V neděli 7. listopadu odpoledne, kdy se na Lesním hřbitově bude konat pobožnost za zemřelé, DSZO nasadí dokonce dva posilové autobusy, což zkrátí interval mezi jednotlivými spoji jen na 12 minut. „V dušičkovém období bude na linku 31 zařazeno i několik přímých prodloužených spojů, které dopraví k Lesnímu hřbitovu cestující z Kudlova. Autobusy těchto spojů se budou otáčet na staré točně U Pomníku padlých,“ pokračoval Nosálek a doplnil, že DSZO o víkendu zdvojí i spoje autobusové linky 55 z Otrokovic ke hřbitovu v Kvítkovicích, kdy pojedou v pravidelných časech dva autobusy místo jednoho.

V Hradišti otevřou hřbitov až do večera

Hlavní hřbitov v Uherském HradištiMařaticích bude během Dušiček otevřen déle: od sedmi hodin ráno, až do jedenadvaceti hodin večer. „V Míkovicích a Sadech jsou hřbitovy tradičně otevřené nepřetržitě,“ připomenula vedoucí správy Městských pohřebišť v Uherském Hradišti Marie Marková. Pracovníci hřbitovů jsou podle ní během následujících dnů připraveni zvládnout i větší množství bioodpadu. „Posilujeme odvozové služby. Žádné komplikace ale nepředpokládáme,“ sdělila Mar ková. Zároveň pochválila pozůstalé, že se v posledním období o hroby vzorně starají. „Těší nás to, hroby mají hezčí výzdobu,“ připomenula pečlivost návštěvníků.

Otevírací dobu prodlouží i Městský hřbitov Vsetín. „Až do příští středy 3. listopadu budeme mít otevřeno každý den od rána od sedmi až do dvaceti hodin do večera. Lidé mohou parkovat u horní brány i na přilehlém parkovišti u smuteční síně, staré věnce a květiny pak odkládat do kontejneru u spodní brány nebo do velkoobjemového kontejneru za horní branou,“ připomenula vedoucí správy Městského hřbitova Vsetín Pavlína Oravcová. „Komplikace letos žádné neočekáváme, nebyly ani loni,“ doplnila.

Správci bojují se záplavou listí

Kroměřížský městský hřbitov bude během Dušiček otevřen ve stejném časovém období jako jindy. „Otevírací dobu prodlužovat nebudeme, máme ji dostatečně dlouhou: od sedmi hodin ráno, do dvaceti hodin večer,“ připomenul vedoucí provozu Městského hřbitova Kroměříž Karel Hickl. „Předpokládáme, že bude dostačovat i našich standartních dvacet kontejnerů na odpad,“ pokračoval vedoucí. Pracovníci hřbitova podle něj v těchto dnech bojují s přívaly spadaného listí z čtyř set vzrostlých stromů v areálu, pro které jsou ale navíc přistaveny zvláštní kontejnery.

Policie varuje před chmatáky

Lidé cestující na hřbitovy by se měli podle policie tradičně chránit před zloději. „Platí obvyklá pravidla: nenechávat osobní věci bez dozoru a nenechávat cenné věci v zaparkovaných automobilech. Během Dušiček také doporučujeme neparkovat na příliš odlehlých místech,“ zdůraznila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Připomenula rovněž ostražitost na cestách. „Je nutné také počítat i s řidiči, kteří vyjíždějí méně často,“ vzpomněla mluvčí i na sváteční motoristy.

Hitem jsou dřevěné květy

Hana Chlebečková ze Zahradnictví Oškera ve Zlíně naznačila jaké ozdobné předměty letos lidé na hřbitovy nejčastěji přivezou. „Aktuální trend? Lidé kupují spíš menší věnečky a levnější věci. Šetří. Hodně prodáváme přírodní, zajímavou vazbu například i s dřevěnými květy. Lidé už obecně méně zdobí hroby voskovými ozdobami,“ uzavřela Chlebečková.

Autor: Martin Lavay

30.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení