Podle původních plánů se začne stavět nejpozději v druhé polovině roku 2009, otevřeno bude centrum o dva roky později.

Podle odborníků však může být pro firmu těžší získat na stavbu úvěr.

Na konci roku 2007 se akcie ECM obchodovala na burze za 1205 korun, dnes už jen za 260. Podle burzovního analytika firmy Patria Jiřího Fišera tak ztratily letos zhruba čtyři pětiny své původní hodnoty.

„Pokles akcií všech realitních společností v Evropě je důsledkem krize ve Spojených státech. Investoři se jich začali zbavovat, jelikož se obávají výrazného zpomalení ekonomického růstu, klesajících cen nemovitostí a vyšších úrokových sazeb. To samozřejmě ovlivňuje výsledky hospodaření realitních společností,“ vysvětlil analytik Fišer.

Tržní hodnota firmy, kterou tvoří počet vydaných akcií vynásobeným jejich cenou, tak podle analytika nyní dosahuje 1,106 miliard. Ještě na konci loňského roku to bylo přitom 5,125 miliard ko­run.

Firma ECM navíc vydala v tomto měsíci dalších 250 tisíc nových akcií. Takový krok přitom většinou způsobí další pokles hodnoty cenných papírů.

„Pokud společnost po tak velkém propadu akcií vydá nové, přiklonil bych se k názoru, že řeší finanční krizi a potřebuje peníze. Na její investice to však vliv nemá. Jednou už totiž firma za tyto akcie sto procent peněz získala,“ objasnil odborník na podnikovou ekonomiku zlínské univerzity Jiří Polách.

ECM naopak tvrdí, že vydáním nových akcií chce posílit svou kapitálovou pozici na trhu.

„Tato emise akcií je součástí strednědobého plánu společnosti. Celkové výnosy z emise přesáhly čtyři miliony eur,“ sdělil Jiří Kašek zodpovědný ve firmě za vztahy s investory.

Plánované projekty ECM budou přesto podle burzovního analytika Fišera negativně ovlivněny zpřísněnými úvěrovými podmínkami.

Společnost však neočekává, že by měla při vyjednávání úvěru například na výstavbu Kaskády s bankami větší potíže.

„Vnímáme, že budou obezřetné, ale spíše před menšími developerskými firmami. My spolupracujeme dlouhodobě s jistými finančními partnery a krize navíc střední a východní Evropu nezasáhla tak hluboce, jako její západní část. Na rozdíl od jiných států neposkytují potom české banky úvěry na projekt v hodnotě sto procent, ale šedesát až osmdesát,“ objasnila tisková mluvčí ECM Zuzana Doležalová.

O úvěr zažádáme při správním řízení

Dodala, že v současné době zapracovává firma do projektu pro Zlín připomínky k posudku na životní prostředí, jednímž z nich bylo například vybudování třetího silničního pruhu v ulici Březnická.

„Potom budeme řešit územní rozhodnutí, stavební povolení a zažádáme o úvěr. S výstavbou začneme nejpozději za rok a otevřít bychom chtěli v roce 2011,“ připomněla Doležalová.

Společensko-obchodní centrum Kaskáda má vyrůst na místě dnešního parkoviště nad Fakultou managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v ulici Březnická. Pozemky v této lokalitě už firma ECM od města Zlína odkoupila.

Centrum bude mít čtyři kaskádově odsazené nadzemní a tři podzemní podlaží. K dispozici v něm má být na 120 jednotek služeb, jež budou tvořit obchody, kavárny, dětské koutky, fitness a welness studia a restaurace.

Fakticky se nebude jednat o jednu budovu, ale tři stejné části propojené skleněnými krčky. Střecha Kaskády bude také skleněná.

Součástí objektu bude i 600 bezplatných parkovacích míst sloužících i návštěvníkům blízké sportovní haly či univerzity. Trolejbusová točna, která nyní tvoří součást parkoviště, se posune o pár metrů výše směrem ke Sportovní hale Novesta. Ani po dobu výstavbu nebude nijak omezena.