Jižní Chlum se rozrůstá, přistěhují se další obyvatelé

Na Jižním Chlumu je v současnosti pět ekologických domů. „Čtyři jsou obydlené a jeden je ještě volný. Na přelomu tohoto a během příštího roku už kompletně dokončíme plánovanou výstavbu,“ konstatovala Hana Frkalová. Ta je předsedkyní sdružení Zelené bydlení, které je iniciátorem i organizátorem výstavby.

Za energie rodina zaplatí jen devět set korun měsíčně

Dům částečně chráněný zemí je sice podle Frkalové o něco dražší než klasický domek, vynaložené investice se však za několik desítek let vrátí. „Například pětičlenná rodina za celý rok zaplatila za veškerou energii jedenáct tisíc korun. Měsíčně to tedy dělá něco přes devět set korun za vše,“ podotkla Frkalová.
Všechny domy mají i vlastní kořenovou čističku odpadních vod, která zbavuje obyvatele Jižního Chlumu navždy poplatku za stočné. „Systém pro zpětné využití přečištěné vody, který je využávaný především pro zalévání a k dalším technickým účelům, však zároveň snižuje i jejich měsíční výdaje za vodné, především pak v letní sezóně, kdy je spotřeba vody vyšší,“ doplnila předsedkyně sdružení.

Světlo přivádí světlovody

Zelené domy jsou typické zarostlou střechou. Jejich zadní stěny splývají s okolním terénem, zatímco jižní a východní fasády jsou často prosklené. „Do zadních prostor bez klasických oken je denní světlo přivedeno pomocí tubusových světlovodů. Navíc domy jsou zvukově dokonale izolované,“ doplnila Frkalová.