VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak se žije... Entomolog

Zlín - Motýli jej okouzlili už v dětství. První kusy do nyní více než čtyřicetitisícové sbírky byli pestrobarevní denní krasavci, nyní se specializuje spíše na ty noční. „Provází mě celým mým životem,“ konstatoval s úsměvem entomolog Vladimír Bělín z Trnavy u Slušovic.

7.1.2008
SDÍLEJ:

Entomolog Vladimír Bělín z TrnavyFoto: DENÍK

Začalo to knihou Josefa Mouchy

O přírodu se sice současný učitel přírodopisu a chemie na slušovické základní škole začal zajímat už v raném dětství, k motýlům jej ale opravdu přivedla až darovaná kniha.

„Bylo mi asi osm let, když mi ji věnovala známá, která bydlela za druhé světové války u mých prarodičů. V roce 1963 mi dala atlas motýlů od Josefa Mouchy,“ vzpomínal Bělín. V knize, která rozhodla i o jeho specializaci v rámci entomologie, byli vyobrazení nejběžnější denní motýli. „Dovezla mi ji, protože viděla můj zájem chytat všechno,“ usmál se při vzpomínce na ni.

Do studia entomologie se nakonec tak zabral, že si začal vyrábět první lapací zařízení a sítě a sbírat motýly i jiný hmyz. Od třinácti let se zapojoval i do biologických olympiád. V těch se mu dařilo natolik, že si jej všimli i odborníci. „Dostal jsem nabídku jet na přírodovědnou expedici na jižní Moravu za doprovodu pracovníků zlínského muzea,“ řekl Bělín. Spolu s dalšími zájemci jeho věku se učili dále poznávat přírodu a metody sběru živočichů i rostlin.

Štípskou sbírku snědli rušníci

„Tehdy jsem měl ve sbírce teprve několik stovek exemplářů. Co jsem tehdy nachytal, zůstalo jako základní sbírka ve štípské škole,“ poznamenal. Když měl možnost podívat se na ni po pětadvaceti letech, viděl často v krabicích jen špendlíky. „Co nebylo ošetřené, snědli rušníci a jiní škůdci muzejních sbírek,“ dodal s úsměvem Bělín.

První motýly do své současné sbírky chytil v dubnu roku 1968. „Jedná se o dost velké noční motýly strakáče březové. Samici jsem chytil doma na meruňce a samce na druhý den s bratrem v lese,“ vybavuje si.

Na rozdíl od bratra mu nadšení pro motýly vydrželo. „Bez intenzivní práce by to nešlo. Není to jen o lovení hmyzu. Chce to prostředky na cestování a na literaturu, na které jsem si tehdy vydělával na brigádách na střední i vysoké škole,“ upozornil entomolog. Když si například objednal v 70. letech dvě knihy v hodnotě více než dva tisíce korun, jeho maminku prý málem ranila mrtvice. Jejich cena se totiž téměř rovnala měsíčnímu platu.
„Mám je dodnes, i když už nejsou tak aktuální,“ dodal Bělín. Sám se také zařadil mezi autory entomologické literatury, když napsal tři knihy o denních i nočních motýlech.

Ochranáře zajímá výskyt a četnost

Dlouhá léta strávil chytáním motýlů na Moravě a Slovensku. „Ty výrazné jsem zařadil do sbírky už v mládí. Už je tedy nepotřebuji chytat znovu. Dnes si je chci spíše vyfotit nebo natočit videokamerou,“ konstatuje Bělín. Více se teď zaměřuje na noční druhy. „Chytám je na nejrůznější světelná zařízení nebo například na vnadidlo z medu, černého piva a jablek,“ popsal blíže jednu z lahůdek pro můry.

Výjimku ovšem dělá při inventarizačních průzkumech například pro odbor životního prostředí a zemědělství Zlínského kraje anebo při síťovém mapování výskytu motýlů pro Správu Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tyto motýly totiž musí sebrat jako dokladový materiál a v zimních měsících je nad mikroskopem určit. Někdy se přitom liší v tak malých znacích, jako jsou často milimetrové pohlavní orgány.

„V Karpatech se po tři roky zkoumali právě denní motýli, a to druhy i početnost. Poslední čtyři roky inventarizuji maloplošná chráněná území ve Zlínském kraji. Je to nesmírně zajímavá práce,“ podotkl Bělín.

Vloni bádal například v mokřadu u Kvasic, kde nalezl například i šesticentimetrové brouky vodomily černé, kteří patří mezi největší vodní brouky světa. „V takovém mokřadu si člověk nejvíc užije komárů,“ dodal pobaveně.

Sršňů jsem se opravdu bál

Komáři jsou ale podle Bělína ještě poměrně neškodnými nepřáteli. Daleko horší bylo, když mu jednou v noci přilétali na světelný lapač sršni, kteří měli zřejmě někde blízko hnízdo.

„Stalo se mi to kdysi u Hodonína. Napřed jsem si jich nevšímal, ale pak už jsem nevěděl, jestli mi třeba nějaký nesedí na zádech. Musel jsem je stříkat sprejem a zašlapávat. Bylo jich za večer šedesát,“ dopočítal entomolog.

Někdy prý také hmyz nalétává při nočním odchytu v takovém množství, že je lepší mít vatu v uších. Když se totiž dostane třeba můra do zvukovodu, je opravdu svízelné ji odtud vytáhnout. „Postihlo to jednoho mého známého. Museli mu ji vytahovat na pohotovosti,“ řekl entomolog.

Chtěl bych znovu k Bajkalu

Díky svému koníčku už procestoval pořádný kus světa. S kolegy, kteří se zabývají lepidoptery, tedy motýly, procestoval na výpravách například Řecko, Makedonii, Itálii, Maďarsko, Norsko nebo Švédsko. Na vysoké škole měl možnost podívat se k jezeru Bajkal, na které nedá dopustit. „Tam bych chtěl jet ještě znovu. V jezeře jsem se i koupal, ale vydržel jsem tam asi dvě minuty. Pak jsem začal modrat a musel jsem ven,“ podotkl entomolog.

Své zkušenosti předává při učení přírodopisu i dětem, pro které připravuje i různé prezentace na počítači. „Spolupracoval jsem také s kolegy na projektu nazvaném Krajina za školou, kdy měly děti podle starých fotografií najít místa, odkud byly snímané, a porovnat je se současností,“ přiblížil své další koníčky učitel.

Jel jsem pro jednu můru

O tom, že získání některých exemplářů do sbírky bylo složité, dosvědčuje následující příběh. „Oslavoval jsem křest své mladší dcery. Druhý den pro mě přijel kamarád, že pojedeme do Slovenského krasu. Jeli jsme celý den a ani v noci si neodpočali,“ popisoval Bělín. A protože byl mrazík, nejen že očekávané můry druhu Asteroscopus syriacus nepřiletěly, ale kamarádi museli najít nocleh v místním hotelu.

„Byla sobota a v hotelu byla rušná svatba. Druhý den jsme se jeli podívat k jeskyni Domica, kde nás chytili maďarští celníci. Mysleli, že chceme emigrovat,“ vzpomínal. Večer sice bylo teplo, ale velký vítr. Asi po dvou hodinách, kdy se ve větru kývalo světlo, spadlo něco do trávy v jeho blízkosti. „Byla to ta kýžená můra. Jsem jeden z mála lidí, který ji chytil,“ popsal Bělín pocit, pro který prý stojí za to být entomologem. „Sbalili jsme se tedy a celou noc jeli domů,“ dopovídal ještě příběh.

7.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

FOTOGALERIE / Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se před vězením ukrýval osm let. Dvaačtyřicetiletého podvodníka zadrželi v Thajsku.

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení