Olgu Sehnalovou nyní čeká pět let práce v Evropském parlamentu. Znamená to pro ni ovšem zároveň omezení současných aktivit v regionu. „Určitě budu muset oželet místostarostování i práci v městské radě. Ráda si ale ponechám mandát zastupitele města i krajské zastupitelky,“ prozradila Sehnalová. Práce v nemocnici, kde slouží jako lékařka na oddělení ARO, pak záleží na domluvě s vedením nemocnice.

Blahopřání posílá čerstvé europoslankyni Tomáš Zatloukal zvolený za SNK-ED, kterému končí mandát k 13. červenci. „Je dobře, že je náš region opět v europarlamentu zastoupený. Olga Sehnalová je pracovitá, vzdělaná dáma, která má zkušenosti z regionální politiky. Má pro to nejlepší předpoklady,“ uvedl Zatloukal, jenž se po skončení mandátu bude věnovat oblasti vzdělávání.

Jako náhradník zůstává těsně pod hranicí volitelnosti lidovec Ondřej Benešík, který byl trojkou na kandidátce své strany. Do europarlamentu přitom zasedne lidovecká jednička a dvojka. „Považuji za úspěch, že jsme jednou ze čtyř stran, které se do europarlamentu dostaly. Je vidět, že jsme stabilizovaní. Že jsme ustáli i sjezd, který byl pár dní před volbami, i avizovaný rozkol,“ uvedl Ondřej Benešík. Sám dostal pět tisíc preferenčních hlasů. „Lidoveckým voličům patří velké poděkování. Navíc evropská lidová strana v parlamentu posiluje. Znamená to, že by naši poslanci mohli mít nyní ještě větší potenciál,“ věří Benešík.

O tři místa za tím volitelným zůstal Tomáš Úlehla ze Zlína. Ten byl na kandidátce ODS číslem dvanáct, do europarlamentu ale zasedne prvních devět občanských demokratů z kandidátky. „Pro ODS je to velký úspěch. Potvrdilo se, že lidé vnímají evropskou sounáležitost, a že se také nedají zmást sebedražšími billboardy,“ vyzdvihl Úlehla celorepublikové prvenství své strany v eurovolbách.

Sčítání hlasů vložených do volebních uren v pátek a v sobotu začalo v neděli ve 22 hodin. Ukončeno bylo ve Zlínském kraji krátce po půl druhé hodině ranní, celkově pak chvíli před čtvrtou hodinou ranní. Ve Zlínském kraji volilo 27,73 procent lidí, přičemž průměr za celou Českou republiku je 28,22 procent. ODS získala ve Zlínském kraji 27,51 procent, ČSSD 23,17 procent, KDU-ČSL 15,75 a KSČM 12,71 procent. Výraznější podporu měli v porovnání s ostatními více než dvěma desítkami stran i Starostové a nezávislí - Vaše alternativa, a to 3,49 procent.

Krátce před 23. hodinou bylo sečteno ve Zlínském kraji k osmdesátce okrsků, toto číslo ale rychle stoupalo a ve 23.15 hodin už bylo 238. Nejdříve bylo spočítáno okolí Morkovic-Slížan na Kroměřížsku. Tam se hlasovalo v šestnácti okrscích. Ze Zlína a okolí, kde je celkem 109 okrsků, bylo ve 23.35 hodin spočítáno šestadvacet, ostatní pak právě do půl druhé.

Lidé chodili v pátek i v sobotu k urnám plynule. Někteří to však stíhali na poslední chvíli. Například Karel Mišurec ze Žlutavy na Otrokovicku do hlasovací místnosti dorazil v sobotu krátce před 14. hodinou. „To je snad normální, jít k volbám,“ nepochyboval ovšem Mišurec.

Ve Žlutavě volilo devětadvacet procent lidí. „Čekaly jsme, že to bude méně,“ zhodnotila Pavla Gromusová, která předsedala tamní komisi složené ze samých žen.

Do volební místnosti se pak prý někteří prošli ne jednou, ale hned dvakrát. „Pán si omylem přinesl jen řidičák. Musel si jít domů pro občanku,“ uvedla Gromusová.

Ke třiceti procentům se přiblížil počet hlasujících i v Pozlovicích na Luhačovicku. A ne všichni byli místní. Osm lázeňských hostů hlasovalo s voličskými průkazy.

Na zlínském magistrátu si vyzvedlo voličský průkaz, se kterým bylo možné jít i do jiného než domovského okrsku, pětačtyřicet zájemců. Několik lidí ovšem přišlo po termínu, a tak jej získat nemohli.

Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů si nechal ve Zlíně během voleb vystavit jeden občan. „Jeden další se o vydání zajímal. Měl ale v pořádku cestovní pas, a tak odvolil s ním,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Ve Zlíně volilo také kolem třiceti procent lidí. Rozdíl byl přitom mezi jednotlivými okrsky velký, účast se pohybuje mezi dvaceti a dvaačtyřiceti procenty.

Z festivalových hostů pak podle mluvčí Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Heleny Simerské nevolil do Evropského parlamentu pravděpodobně nikdo. V Krajské nemocnici Tomáše Bati volebního práva využilo sedm pacientů, kteří se napsali na seznam voličů.