VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rada odvolala kontroverzního ředitele Štefánka

Zlín - Ředitel zlínské 12. ZŠ Mikoláše Alše Petr Štefánek byl odvolán. V pondělí o tom v tajném hlasování rozhodla Rada města Zlína. Ředitel Štefánek Zlínskému deníku sdělil, že je šokovaný a chce vše řešit soudní cestou.

12.6.2008 1
SDÍLEJ:

Petr ŠtefánekFoto: DENÍK/repro

Není bez zajímavosti, že za posledních osmnáct let je prvním ředitelem školy, který musel takovýmto způsobem funkci opustit.

Důvodem odvolání je podle města jako zřizovatele dlouhodobě nevraživá atmosféra ve škole. Spory tam totiž panují mezi některými rodiči, učiteli a ředitelem, což má negativní dopad na děti.

Rodiče například Štefánka už dřívě nařkli ze špatné komunikace i vedení školy. To ale Štefánek striktně popírá.

Rada města dostala podle náměstka Hynka Stesky (ODS) odpovědného za školství jako podklad pro rozhodování kompletní materiál o současné situaci ve škole včetně veškerých stížnosti i výsledků dosavadních šetření. „Z těch posledních to byla například anketa spokojenosti se školou mezi rodiči a šetření pedagogicko-psychologické poradny mezi dětmi,“ upřesnil Steska.

Přibližně z dvou set odpovědí ankety dostala radnice zpět devadesát. „V těch byli rodiče se školou spíše nespokojeni,“ přiblížil Steska. Z šetření pedagogicko-psychologické poradny potom vyplynulo, že byť jsou děti s výukou i její kvalitou spokojené, negativně pociťují atmosféru ve škole. „S klesající důvěrou dětí ke svým učitelům jistě roste riziko poklesu kvality výuky,“ poznamenal náměstek Steska.

Dodal, že předpokládá, že radní nerozhodovali pouze na základě výsledků ankety a šetření, ale po zvážení celkové situace ve škole, která je už více než dva a půl roku velmi komplikovaná.

Primátorka Irena Ondrová (ODS) situaci blíže komentovat nechtěla. „Jde o většinové rozhodnutí rady. A hlasování bylo tajné proto, jelikož se jednalo o personální záležitost,“ objasnila.

Ředitel Štefánek je tímto rozhodnutím překvapený, šokovaný a zklamaný zároveň. „Je to naprosto neuvěřitelné a iracionální. V žádném případě to nepovažuji za osobní prohru, ale prohru principů slušnosti a tudíž prohru všech čestných a poctivých lidí,“ uvedl.

Jelikož se podle vlastního mínění žádného pochybení nedopustil, chce celou situaci řešit. „Je to nebezpečný precedens pro ředitele jiných škol. Intriky, podvody, manipulace s fakty, lidmi a dokonce i žáky, závist, nenávist a sobecké ambice nemohou zvítězit. Přestože mi to není příjemné a nemám rád konflikty, každopádně se proti rozhodnutí rady odvolám a vše budu řešit soudní cestou,“ nechal se slyšet.

Nesouhlasí totiž s tím, že by závažně porušil nebo neplnil povinnosti stanovené zákonem a vyplývající z vykonávané funkce. Právě tímto město podle něj zdůvodnilo jeho odvolání.

Radnice zatím nechce spekulovat, jak se může situace vyvíjet dál. „Pro nás je v tuto chvíli podstatné připravit se na nové výběrové řízení a zabezpečit tak plynulý chod školy,“ sdělil Steska.

Dodal, že výběrové řízení potrvá přibližně čtyři měsíce a nového ředitele by mohla mít 12. ZŠ na podzim. Štefánek je odvolán k 30. červnu 2008 a do jmenování nového ředitele bude školu řídit pověřený zástupce.

Zástupkyně rodičů ZŠ Mikoláše Alše Petra Veselá byla také rozhodnutím rady překvapená. „Jsme skutečně rádi, že radnice zhodnotila veškeré podklady a za všechny rodiče i děti mě to velmi těší. Uděláme všechno pro to, aby škola dobře fungovala, a novému řediteli budeme maximálně nápomocni,“ sdělila Veselá. Radost neskrývala ani matka žákyně první třídy Jana Machalová. „Kvůli panu řediteli odchází řada dětí jinam. A teď se chystala odejít i třídní učitelka mé dcery, tak snad zůstane,“ podotkla. Jaroslava Plánková, která má syna v druhé třídě, tomu nemohla ani uvěřit. „Chystala jsem se přeřadit své dítě na jinou školu. Mám proto z odvolání velkou radost,“ přiznala.

Autor: Marie Šidlová

Měl by být ředitel Štefánek odvolán z funkce?

Ano.

86 %

Ne.

14 %

Hlasovalo: 37

Anketa byla ukončena

12.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení