V Kroměříži sázejí lidé na dárky a květiny, ve Vsetíně má zlaté dno klasické řemeslo

Oslovené Živnostenské odbory měst ve Zlínském kraji prozradily Deníku, jaké podnikání se už nevyplácí a jaké má naopak pravděpodobně budoucnost.

Podle vedoucí Živnostenského odboru Magistrátu města Zlína Naděždy Hasíkové se dají trendy z oficiálních vstupních údajů zmapovat jen obecně. „Po novele živnostenského zákona lze opravdu jen velmi obtížně určit, v jakém oboru chtějí lidé podnikat. Například volná živnost má osmdesát oborů a lidé si je zaškrtávají třeba všechny, protože tu možnost mají. Říkají si: Změnit obor mohu vždy,” vysvětlila vedoucí.

Budoucí podnikatelé ale své plány někdy sami ochotně prozrazují. „Co víme z doslechu, tak si už například nikdo neotevírá nové videopůjčovny. Naopak stále převládá obecně koupěprodej, realitní činnost a výroba potravin. Lidé si stále chtějí zkusit otevřít obchod,” prozradila Hasíková.

Hitem je tvorba webů

Mladí lidé podle ní také často zkoušejí po skončení školy vytvářet pro různé firmy webové stránky. „Velmi často žádají i o povolení k poradenské a konzultační činnosti, pak lidem radí v oblasti financí. Častá je i reklamní činnost a popularitu vyvolává i výroba drobných upomínkových předmětů. To je vděčná práce například pro ženy, které byly doposud evidovány na úřadech práce,” popsala vedoucí současný trend.

Letí umělé nehty i masáže

U řemeslných živností podle ní převládají ve Zlíně kosmetičky a také pedikúra a manikúra, konkrétně zhotovování umělých nehtů. Dále se drží i hostinská činnost. Například ve Zlíně vzrostl počet vietnamských bister.

Hitem vázaných živností je masérství. „Drží se stále i účetní nebo sportovní instruktoři. U koncesovaných živností převládá i autodoprava, i když v porovnání s minulými léty zájem opadává,” doplnila vedoucí.

Luxus je jistá smrt

Podobné poznatky poskytl Deníku i vedoucí Živnostenského odboru Městského úřadu Kroměříž Miroslav Ševčík. „Jaký konkrétní druh podnikání je už nepopulární? Například v Kroměříži je jistá smrt otevírat obchod s luxusním zbožím. Ve městě pro něj není kupní síla. Těžký život mají také videopůjčovny i některé prodejny s drogistickým zbožím. Konkurence je veliká,“ vysvětlil Ševčík. Naopak často teď prý lidé, možná trochu překvapivě, chtějí začít prodávat květiny a upomínkové předměty. „To teď letí, to je trend,“ potvrdil vedoucí.

Nejvíce žádané jsou v Kroměříži volné živnosti, k jejichž provozování není potřeba odborná kvalifikace. Velkoobchod-maloobchod, zprostředkování obchodu a služeb, poradenství a konzultační činnost a realitní činnost.

„Především cizinci, konkrétně Ukrajinci a Moldavci, se u nás často přihlašují, když chtějí podnikat v oboru přípravné a dokončovací stavební práce. Zřejmě je k tomu tlačí dosavadní zaměstnavatelé,“ uvedl Ševčík.

Z řemeslných živností podle něj vede hostinská činnost, následuje zednictví, lidé se chtějí stát i automechaniky a opraváři elektra. „U vázaných živností je nyní populární provádění staveb, masérství a účetní poradenství. U koncesí nákladní silniční a motorová doprava,“ doplnil vedoucí.

Obdobné trendy potvrdila i vedoucí odboru Obecního živnostenského úřadu ve Vsetíně Daniela Lukyová. „Stále se nám tady na Vsetínsku přihlašují lidé s řemeslnými živnostmi. U volných živností je nejpopulárnější zprostředkování obchodu a služeb. Naopak pokud se projdete po městě, sami vidíte, že lidé hodně ruší některé provozovny. Třeba zlatnictvístří brnictví,“ popsala Lukyová současný stav.

Videopůjčovny se stěhují na net

Ve Vsetíně končí například některé videopůjčovny. „Ano, doba kamenných videopůjčoven je opravdu definitivně ta tam. K 31. 12. je všechny zavíráme. Je to totální úpadek. S čím máme ale příjemnou pozitivní zkušenost je, že se naše podnikání přesouvá na internet. Úspěšně provozujeme službu internetové videopůjčovny,“ naznačil možnou budoucnost jednatel společnosti, která ve Vsetíně půjčuje DVD, Radek Přikryl.