VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firmám se otvírají lepší možnosti v oblasti inovací

ZLÍNSKÝ KRAJ - Firmy v kraji se více začínají zajímat o možnosti výzkumu a vývoje. Některé z nich se však potýkají s nedostatkem financí, informací a vhodnými prostory. Pomocnou ruku jim nabízí Zlínský kraj.

20.7.2007
SDÍLEJ:

Podnikatelské centrum ve Slavičíně.Foto: DENÍK

Mohou čerpat evropské peníze a sdružovat se na mezinárodní úrovni

Pokud by společnosti investovaly do inovací, mohly by časem produkovat takové výrobky, které jsou náročnější na vývoj a výrobu, zato ale představují větší výnos. Právě to by zvýšilo konkurenceschopnost a atraktivnost regionu a rozšířilo počet pracovních míst. Lidé by neodjížděli za prací do velkých měst a za hranice státu, oblast by se stala lákadlem pro další podnikatele a zahraniční investory. Důležitost inovací si uvědomuje otrokovická firma, zabývající se výrobou ocelových palet a kontejnerů, která má vlastní vývojové oddělení. „Snažíme se průběžně uspokojovat potřeby zákazníků. V současné době testujeme další výrobek, pokud bude splňovat normy, uvedeme jej na trh,“ prohlásil obchodní zástupce Tomáš Lenhart. Společnost se také přihlásila do projektu Technologického inovačního centra, které spravuje Zlínský kraj. „Byla to výzva, kterou by bylo škoda nevyužít. Účast na projektu představuje možnost získání financí z Evropské unie a navázání spolupráce na mezinárodní úrovni,“ doplnil.

Zlínský kraj je jediným regionem v republice, který si tvoří vlastní plán zaměřený na podporu inovací v podnikání na svém území. „Bez účasti firem se v těchto aktivitách neobejdeme, protože jsou to právě ony,kdo uplatňují vývoj v praxi a uvádějí nové výrobky na trh,“ uvedl krajský zastupitel Ondřej Benešík. Podle něj však vidí část veřejnosti ve spojení soukromníků a veřejné správy počátky korupce a zvýhodňování. „V zahraničí to funguje opačně. Lidé si uvědomují pozitivní dopady takového partnerství na rozvoj místní ekonomiky,“ řekl. Hlavním předpokladem pro realizaci výzkumu jsou lidé.

„Některé firmy nemají dostatek specializovaných odborníků,“ sdělil Benešík. Upozornil na to, že je nutné zlepšit spolupráci mezi středními školami a firmami v kraji.
Některým podnikatelům chybějí prostory pro inovaci. Tento problém by měl pomoct vyřešit Vědeckotechnický park Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, jehož součástí budou specializované laboratoře. Pracoviště zlínské vysoké školy má vyrůst v budově bývalého Baťova internátu a jeho provoz bude zahájen začátkem příštího roku. „Chceme se zabývat především plastikářským, potravinářským a zdravotnickým výzkumem. Spolupráci už přislíbilo několik společností,“ uvedla mluvčí univerzity Andrea Kadlčíková.

20.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Dožínky Zlínského kraje

Na Velkém náměstí v Kroměříži v sobotu pokračoval hlavní program krajských dožínek. Přihlížející viděli krojovaný průvod, slavnostní zahájení a předání dožínkového věnce krajskému hejtmanovi. 

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení