VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FMK čekají personální změny. Už třetí za rok

Zlín - Nový děkan, tajemník a možná také zrušení ústavů. Takových změn se dočká v následujících měsících fakulta multimediálních komunikací (FMK) zlínské Univerzity Tomáše Bati.

28.11.2008 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Během posledního roku jich už zažila více. V létě opustil univerzitu bývalý děkan Jaroslav Světlík, jehož anonym nařkl z opsaní habilitační práce. V říjnu odvolal Akademický senát jeho nástupce Miroslava Zelinského.

Po odvolání Zelinského kvůli jeho způsobu řízení fakulty je jejím vedením pověřena proděkanka pro tvůrčí činnost Jana Janíková. Tuto situaci má brzy vyřešit volba nového děkana.

„Termín voleb chceme stanovit na příštím zasedání, které bude za dva až tři týdny. Jelikož je potřeba ponechat určitou lhůtu na podávání kandidátek či představení navržených osob, předpokládám, že samotná volba by se mohla uskutečnit koncem února. Od března by tak fakulta mohla mít nového děkana,“ přiblížil předseda Akademického senátu FMK Richard Vodička.

Jistých změn, které ještě souvisejí se Světlíkem i Zelinským, se však dočká fakulta už za měsíc. Od 1. ledna bude mít nového tajemníka, který zodpovídá za veškeré finance. Vladimíra Kokrdu, jenž funkci zastával dva roky, nahradí ředitelka Komunikační agentury Eva Šviráková.

„Máme s pověřenou děkankou odlišné názory na zásadní věci, které bych však konkretizovat nechtěl. Proto jsme se dohodli takto. Jelikož jsem sympatizoval s vizí děkana Světlíka a jeho následovníka Zelinského, je to celkem logické,“ míní Kokrda.

Vysvětlil, že oba předchozí šéfové výrazně prosazovali zahraniční spolupráci, jakési volnomyšlenkářství a úspěchy studentů. Světlík, který opustil univerzitu v létě, jak sám říká kvůli znechucení z některých osob v nejužším vedení, rozdělil také FMK na ústavy. Jsou to jakési mezičlánky mezi vedením a jednotlivými ateliéry. Mají své ředitele i finance. Pověřená děkanka Janíková přišla s návrhem ústavy zrušit.

„Záměr byl přednesen na akademickém senátu fakulty, kde jsme nastínili budoucí možnou diskusi o tom, zda by úprava celé struktury nebyla efektivnější. Zatím ale návrh podán nebyl,“ sdělila statutární zástupkyně pověřené děkanky Radomila Soukalová. Právě na její vyjádření odkázala proděkanka Janíková, která byla zrovna na služební cestě v zahraničí.

Případná změna by nebyla podle tajemníka Kokrdy dobrým krokem. „Jedná se o zásadní věc, to je, jako kdybychom zrušili například kraje. Fakulta by byla méně flexibilní,“ míní. „Návrh se setkal navíc s vesměs zamítavými reakcemi,“ dodal tajemník. Zda k jeho realizaci tedy skutečně dojde, zatím není jisté.

Zajímavostí také je, že ke změně mělo dojít i ve vedení ateliéru designu oděvů. Ten řídí už světoznámá módní návrhářka Šárka Šišková. Nahradit ji měla kolegyně Liběna Rochová, která spolupracuje se zlínskými studenty na projektu B´fashion.

„Nabídku mít ateliér místo paní Šiškové ve Zlíně jsem dostala od univerzity v létě, na základě úvahy o možnostech jistých změn. Nakonec jsem ji však odmítla, protože vedu ateliér na Vysoké škole umělecko průmyslové v Praze a nestíhala bych to. Žádná konkrétní jednání jsme tudíž později nevedli,“ uvedla Rochová, která se své vyjádření snažila umírnit poté, co si Zlínský deník vyžádal reakci od vedení univerzity.

Šišková však o případné chystané změně vůbec nevěděla. „Jsem z toho v šoku. Jestliže vybuduji ateliér, který není na fakultě přehlédnutelný, a za mými zády nabídne někdo jeho vedení jiné osobě, je to podraz,“ nevěřícně kroutila hlavou Šišková.

Kancléřka univerzity Andrea Kadlčíková potvrdila, že vysoká škola návrhářku Rochovou s možností spolupráce oslovila, a to při příležitosti prezentace Zlína v New Yorku v červnu.

„Je zcela přirozenou praxí ve všech firmách, že při náhodném setkání se zajímavou osobností se hovoří i o možné spolupráci, která by mohla být pro danou instituci přínosná. Podle vnitřních pravidel univerzity jsou však všechny posty akademických pracovníků, natož vedoucích ústavů, obsazovány na základě veřejného výběrové řízení. K ničemu takovému nedošlo,“ reagovala Kadlčíková.

Komentář redakce:

Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně jako nejmladší státní vysoká škola v České republice se obrovským tempem rozvíjí. Přibývají fakulty, počet studentů, akreditovaných oborů i vědeckých pracovišť. Někteří její studenti překračují svými úspěchy i hranice českého státu. Ve Zlíně přesto tak vynikající pověst nemá. Proč? Když pominu fakt, že ji poškodila kauza týkající se bývalého děkana fakulty multimediálních komunikací Jaroslava Světlíka (jehož ostatně také), někteří zaměstnanci v soukromých hovorech barvitě popisují, jaká je rivalita a závist mezi jednotlivými fakultami i pedagogy. A kdo je prý neposlušný a nezavírá oči před jistými záležitostmi, má své dny spočítány. Když se člověk začne pídit po konkrétních detailech, narazí. Na zainteresované osoby, které se netají tím, že vědí, ale bojí se mluvit. Zbývající chválí. Jaká budoucnost čeká fakultu multimediálních komunikací po změně vedení? Odejdou další zaměstnanci? Svou pověst ve Zlíně má ve svých rukou samotná univerzita, respektive lidé, kterých se to týká.

Autor: Marie Šidlová

28.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Třída 1.B otrokovické Základní školy Mánesova s třídní učitelkou Janou Poštulkovou.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ v Otrokovicích

AKTUALIZOVÁNO

Pět bodů za víkend! Honejsek rozsekl bitvu v Olomouci

Proháčkoval se až k premiérové trefě v sezoně. Útočník hokejistů Aukro Berani Zlín Antonín Honejsek udeřil v pravý čas. Svým gólem po 49 vteřinách prodloužení rozhodl moravskou bitvu v Olomouci v poměru 4:3.

AKTUALIZOVÁNO

Den Zlínského kraje táhl i v dešti, navštívily ho stovky lidí

FOTOGALERIE/ "Sice je zima, ale nám to nevadí, vždyť tady je tolik věcí k vidění a gastronomických zážitků, to jsme si přece nemohli nechat ujít. Jsme rádi, že nás dnešní deštivé počasí neodradilo a jsme tady." Tak si ve Zlíně v sobotu dopoledne pochvalovali manželé Lukáš a Vendula Vyorálkovi atmosféru již osmého v pořadí Dne kraje, kteří stejně jako stovky dalších návštěvníků přišli tuto akci. 

Ve Zlíně se volil nej sympaťák mezi útulkovými psy

Podzimní setkání útulkových pejsků a jejich pánů, přivedlo do Útulku pro opuštěná zvířata v nouzi ve Zlíně na Vršavě opět desítky lidí a hlavně jejich nové čtyřnohé kamarády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení