VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hazard: čeká se na verdikt

Otrokovice – Jediný hrací přístroj nechce mít ve městě otrokovická radnice. Zatím ale čeká na rozhodnutí ministerstva financí, k němuž si podala žádost o vydání plošného zákazu video loterijních terminálů na území města. Ministerstvo financí může jako jediné zrušit povolení k jejich provozování. I navzdory tomu, že jsou povolení k provozu platná až do roku 2017.

22.4.2015 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník: Archiv Deníku

Starosta Jaroslav Budek věří, že se stanou Otrokovice městem bez hazardu už letos. Provozovatelé automatů a video terminálů to respektují. Ale zvažují soudní cestu. Obecně závazná vyhláška, ve které město odmítá hazard, platí v Otrokovicích už od 1. ledna 2012.

Radnice ministerstvo financí podle starosty průběžně urguje. „Nezbývá nám, než se úředníků ptát, připomínkovat a upozorňovat, kdy už verdikt konečně vydají. Nás se totiž zase neustále ptají naši obyvatelé. O výsledku vyjednávání je průběžně informujeme na setkáních, která se konají jednou za čas, vždy v jiné části města," zmínil Jaroslav Budek.

Čítá, že video terminálů je ve městě kolem devadesáti. Město prý jen čeká na rozhodnutí ministra, který může hazardu učinit radikální stop. „On sám o tom rozhoduje. Časově nám tak na ministerstvu neumějí říct, kdy zákaz vydají. Když to bude do čtyř pěti měsíců, budeme rádi," konstatoval starosta.

„Už aby to bylo, jsem každopádně proti hazardu. V dnešní době je hodně velkým lákadlem, stejně jako alkohol, drogy či cigarety," říká například Petra Kalčáková z Otrokovic.

I zástupkyně ředitelky otrokovické Základní školy T. G. M. Olga Kadlčíková je pro zrušení. Potvrzuje totiž, že terminály lákají mladistvé, tedy i jejich školáky. „Pokud nejde jiným způsobem zajistit, aby tam nechodili, tak je to řešení," poznamenala.

Zákazem hazardu by město přišlo ročně o více než 10 milionů korun, které získává od provozovatelů heren a barů. Peníze dávalo do sportu či kultury.

Mluvčí ministerstva financí Michaela Tesařová ujistila, že resort dělá vše pro to, aby správní řízení probíhala co nejrychleji a v souladu se zákonem. „Musíme postupovat v souladu s právními předpisy, aby byl postup obhajitelný při případném soudním přezkumu," vysvětlila mluvčí.

Podotkla, že provozovatel baru či herny nemusí být totožný s provozovatelem loterie a jiných podobných her. Vztah mezi nimi je podle ní čistě soukromoprávní a otázka zrušení povolení k provozování loterií a jiných podobných her tak nemůže být zásahem do soukromoprávních vztahů těchto subjektů.

„Rozhodnutí o zrušení povolení je v případě podání odvolání pravomocné okamžikem jeho doručení do datové schránky provozovatele. Den následující po doručení rozhodnutí nemůže provozovatel už loterie a jiné podobné hry provozovat. Není ale povinen technické zařízení z provozovny odvést," dodala mluvčí.

Případný zákaz by se dotkl také provozovatele terminálů a automatů, společnost SYNOT. „Rozhodnutí ministerstva budeme samozřejmě respektovat a v případě zamítnutí odvolání naše herní zařízení vypínáme. Nicméně vzhledem k tomu, že původní povolení byla vydána až do konce roku 2017, znamená pro nás tento verdikt zmaření investic, tudíž se nadále budeme bránit soudní cestou," podotkla mluvčí SYNOTu Magda Pekařová.

Například Club Bonver, který má na území města celkem sedm provozoven, bude podle provozního jedné z nich v ulici Havlíčkova, Jiřího Dopity, nucen většinu z nich zavřít. Podle něj tak o práci může přijít až zhruba 40 lidí. „Po definitivním ukončení povolení jej v Havlíčkově ulici kompletně zavřeme bez náhrady změny užívání zařízení. Budova je zkolaudovaná jako herní bar. Bez hazardu si my a naše další zařízení na sebe nevyděláme, ani na náklady," posteskl si Jiří Dopita. Po případném ukončení provozu chtějí objekt zabezpečit proti vniknutí bezdomovců, bude prakticky vybydlený. „Stoprocentním zákazem se nikdy nic nevyřeší, ani problematika hraní. Jen to povede, jak už tomu bývá, k černému provozování heren," je přesvědčený provozovatel.

Autor: Jarmila Kuncová

22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

Nebe nad krajským městem v pátek podvečer ožilo pestrobarevnými balony. Hromadný start z Olomouce se už podruhé stal součástí balonové fiesty, která se o tomto víkendu koná na Bouzově na Olomoucku.

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení