„Po dlouhém hledání zdrojů a přehodnocení rychlosti postupu reformy jsme uvnitř zdravotnického systému nalezli dvě miliardy korun,“ řekl ministr Heger. Stalo se tak podle něj v zájmu rodiček, nedonošených dětí, všech občanů a hladkého průběhu reformy.

Na tiskové konferenci ministr zdůraznil, že se jedná o maximální nabídku. Pokud by se měly uvolňovat další finance, znamenalo by to kolaps zdravotnického systému.

Odbory žádají zvednutí příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe. Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka by nabízené dvě miliardy představovaly navýšení hodinové mzdy o patnáct až padesát korun. Podle Engela musí odbory návrh nejdříve analyzovat.

Pozitivně vnímá čerstvý vývoj také předseda zlínského sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas. „Je to první vstřícný krok, že se ve zdravotnictví peníze našly. Lékaři upozorňovali na to, že finance pro tento účel existují,“ podotkl Nečas. Otázkou podle něj je, zda peníze poputují do základních platů a zda zůstanou i v příštím roce a nebudou kráceny.

Krajská radní pro zdravotnictví ve Zlíně Hana Příleská hodnotí rozhodnutí také kladně. „Jsem ráda, že peníze na platy lékařů se našly. Ale záleží, jakým způsobem budou rozděleny,“ okomentovala situaci.

Nejasný je zatím návrat lékařů na pracoviště. Podle Engela se s ministrem zcela nedohodli, jak bude návrat kolegů vypadat a jak jim bude garantováno, že se opravdu budou moci vrátit.

Nečas míní, že tyto záruky musí přijít od státu prostřednictvím pokynu hejtmanům. „Ministr krajům nemůže nařídit, aby vzali všechny lékaře zpět, ale může vydat doporučení ve formě pokynu, jak postupovat v předkrizové situaci,“ přiblížil možný postup Nečas. Podle něj však konkrétně ve Zlínském kraji obavy v tomto směru nesdílí. „Lékaři jsou potřební a je jich nedostatek. Věřím, že toto se může týkat spíše větších center jako například v Praze či Brně,“ vysvětlil svůj názor.Také podle Příleské je tato otázka v pravomoci ředitelů nemocnic, jakožto zaměstnavatelů.

Heger však ujištění, že se doktoři po stažení výpovědi budou moci vrátit, odborům nemůže poskytnout. Požadavek do návrhu není zařazen, protože prý není akceptovatelný. „Ministerstvo zdravotnictví není schopno zasahovat do zákoníku práce a není schopno ovlivnit osudy každého člověka, který se pohybuje ve zdravotnictví. Tu garanci bychom nemohli naplnit,“ vysvětlil ministr.

V krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně se bude s těmi, kteří se rozhodnou vrátit, patrně vyjednávat. „Vedení KNTB lékařům ve výpovědi v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme avizovalo, že ji mohou stáhnout do 20. ledna 2011. Pokud se lékaři rozhodnou výpověď vzít zpět, budeme s každým individuálně o návratu jednat,“ uvedla před několika dny mluvčí nemocnice Karla Havlíková.