VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EMBARGO: Hendikepovaní mají často blízko genialitě

Zlín – Naděje. Nejen název organizace, ale i výraz šťastné víry pro lidi s handicapem. Právě tu se snaží předávat svým klientům 52letý Radek Vítek.

2.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Nejprve pracoval v chemické laboratoři, pak ale začal spolupracovat s vozíčkáři a nakonec i s lidmi s handicapem. „Na práci mě láká, že v každodenním styku s klienty je pořád něco nového a překvapivého. Jejich vidění světa je tak odlišné. Někteří z nich neumí číst ani psát, nevnímají čas. Mají svůj svět, ale musejí žít v tom našem, kde se je společnost snaží začlenit," vypráví vychovatel, kterého jedna z jeho svěřenkyň nazvala pro jeho výšku Žirafcem.

Člověk se může hendikepovaným přiblížit nejvíce, když se chová jako jejich přítel. „Pokud někdo zvolí metodu pedagogickou – já jsem učitel, ty klient, tak narazí. Lidé s handicapem dokáží dát velmi jasně najevo, koho mají a nemají rádi. Když oblíbený pracovník dojde do práce, začnou tleskat, vítat ho, objímat, dávat pusy. Když přijde neoblíbený, prohodí něco jako: Ježíšmarjá. Už je tu zase," líčí Radomír Vítek, podle něhož se neoblíbený zaměstnanec musí obrnit, nebo by brzy vyhořel.

Lidé s handicapem zbožňují, když mohou něco vlastnoručně vytvořit nebo se v něčem zlepšit. Řadu z nich Radek Vítek trénoval. „Když jsem před patnácti lety nastoupil, měl jsem na starost sportovní aktivity. Trénoval jsem klienty v ping-pongu, chodil s nimi plavat, lyžovat a jezdili jsme po turnajích. I trénováním se člověk může k lidem s handicapem přiblížit," říká.

„Pokud je sportovní aktivita těší, trenér je někdo. Často jej pak hrdě ukazují rodičům," usmívá se Vítek, kterého práce velmi naplňuje. Od lidí s hendikepem se mimo jiné naučil spontánnosti, hravosti a radosti ze života.

Radomír Vítek byl úspěšný hráč ping-pongu. Před lety trénoval vozíčkáře z Otrokovic a doprovázel je i na paralympiádu v Sydney. „Byl to nezapomenutelný zážitek jak organizačně, tak i po stránce zisku medailí. Je zajímavé sledovat, jak vypadají zápasy vozíčkářů oproti zdravým sportovcům. Ale to, jak hrají ping- pong lidé s hendikepem, mě naprosto nadchlo. Ono se to nezdá, ale ping-pong se z 80 procent hraje hlavou. Závodník musí umět přečíst soupeře, zjistit jaký má úder či potah na raketě, jak se pohybuje a kde má slabiny. To naše klienty nezajímá. Prostě je to baví. Dokážou do zápasu dát neskutečnou hravost," uvádí Vítek. Klienti ze zlínské Naděje zakusili i mezinárodní sportovní úspěch. „Naši klienti se třeba zúčastnili Světových her v USA v roce 2001, turnajů v Holandsku či na Mallorce. Měli jsme i úspěšného zástupce na speciálních olympijských zimních světových hrách v roce 2005 v Naganu, kde před sedmi lety čeští hokejisté vyhráli na olympiádě zlato. Naši klienti reprezentovali Českou republiku i na Evropských hrách v Polsku, Světových hrách v Šanghaji. Teď čerstvě si dva naši klienti vybojovali v Olomouci nominaci na Evropské hry v Belgii," vyjmenoval Vítek, jehož klienty připravuje i úspěšná trenérka plavecké školy Eva Königová.

Lidi s handicapem je těžší pro sportovní výkon cíleně nemotivovat. „Tréninky se musí spojit s legrací, odlehčením. Je nutné naše klienty citlivě povzbuzovat a nechat je třeba porazit svého trenéra. Kdyby byly tréninky pouze o drilu, brzy skončí. Když je aktivita nebaví, přestanou. Na druhou stranu mají i touhu uspět a dokážou se pro sportovní aktivity velmi nadchnout," uvádí Radek Vítek, do jehož pobočky přichází 20 až 35 klientů každý den.

Obdivuje také vztah klientů k hudbě. „Umí o ní krásně mluvit, poslouchat ji. Rádi tančí. Kolega jim dokonce udělal DJ kroužek, kde je učil zapínat aparaturu a mixovat hudbu. Zdokonalili se natolik, že na různých akcích pořádají diskotéky. Jsou schopni si sami zapojit aparaturu. V tom jsou někteří na hranici geniálního myšlení, protože z našich nynějších pracovníků to tady neumí nikdo," vyzdvihl vychovatel.

Kvůli nízkému finančního ohodnocení Radek Vítek zvažoval, že by vykonával i jiné povolání. „Nakonec jsem ale zůstal, protože se každý den do práce těším. Klienti si mě získali svým spontánním chováním. Není možné se tu dostat do rutiny. Každé ráno mě například chodí zdravit. Je to pěkné," uzavírá Radek Vítek, pro něhož je jeho práce posláním. ⋌(zut)

Autor: Redakce

2.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení