VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historické autobusy spojily v sobotu ve Zlíně troje otevřené dveře

Dopravní podnik Zlín – Otrokovice (DSZO) již potřinácté uspořádal pro své věrné návštěvníky Den otevřených dveří. A právě z bran dopravního podniku při této příležitosti vyjížděly v sobotu kyvadlově bezplatné historické autobusy do dalších otevřených dveří. Ve Zlíně vítali při stejné příležitosti své návštěvníky hasiči na centrální stanici a v Klečůvce ve Státnímu okresnímu archivu.

11.6.2016
SDÍLEJ:

Den otevřených dveří DSZOFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

Zájem o Den otevřených dveří v DSZO byl velký, prostor za dopravním podnikem byl zaplněn spokojenými návštěvníky. Děti řádně „prostudovaly každý kout přistavených vozidel MHD, samozřejmě kabina řidičů je lákala nejvíc.


„Rozhodně budu řidičem trolejbusu nebo autobusu, ale ještě nevím kolikátkou budu jezdit," prohlásil v jednom z nich pětiletý Pavlík Halenčák ze Zlína. Podle jeho babičky Jany Halenčákové, za prostředky hromadné dopravy vnuk blázní snad od narození. A jestli má doma nějaký autobus? „Snad všechny," usmívala se babička Jana pyšně.

Den otevřených dveří DSZO

Celá fotogalerie: Den otevřených dveří DSZO

„Myslím si, že nabízíme všem něco, co už není dnes tak samozřejmé, sednout si na sedadlo řidiče, sáhnout si na volant, pomačkat knoflíky a tlačítka. To jsou to věci, které napříč časem lákají všechny, ať jsou to děti, mladí nebo starší," komentoval v sobotu akci spokojeně ředitel DSZO Josef Kocháň.

„Je to radost, i když představuje hodně práce, jsme tady dnes rádi," uvedl jeden z pracovníků společnosti Věroslav Horák.

I když by to málokdo řekl, děti se mohly patřičně vydovádět i ve Státním okresním archivu v Klečůvce. Sem, přímo historickým autobusem dorazily se svými rodiči se nejen poučit, ale také zasoutěžit si. Téma letošního dne otevřených dveří patřil době, kdy se Zlín ještě jmenoval Gottwaldov.

„Letos jsme si zvolili toto téma Když Zlín byl Gottwaldovem, snažíme se lidem ukázat, jaké archiválie jsou u nás k tomu uloženy. Musím říct, že právě k tomuto tématu jich máme doslova kilometry," usmál se ředitel Státního okresního archivu Zlín-Klečůvka David Valůšek, který právě komentoval sochu prezidenta, po kterém se čtyřicet let Zlín jmenoval.

Kdo by si myslel, že socha Klementa Gottwalda skončila ve výkupně kovu, mýlil by se. Tato označená kulturní památka odpočívá „v chládku" archivu v Klečůvce.

Socha Klementa Gottwalda odpočívá v „chládku“ archivu v Klečůvce

Celá fotogalerie: Den otevřených dveří ve Státním okresním archivu ve Zlíně Klečůvce

O návštěvníky, stejně jako v DSZO se starali zdejší pracovníci a ti měli hlavně pro rodiče dětí připraveno spoustu kvízů a zvědavých otázek o Gottwaldovu. Takže pamětníci lovili v paměti, děti je doplňovaly a společně se dobře bavili.

„Byla to nostalgie, moc se mi to tady dnes líbilo. Pracovala jsem v modelárně ve Svitu téměř padesát let – celý život. Takže opravdu, ta výstava tady byla pro mne nostalgie, která mne i dojala," komentovala výstavu i připravený program Marie Demjanová, z Otrokovic.

Zpátky do Zlína autobusem to zájemci brali do dalších otevřených dveří. Na centrální stanici Zlín, Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ti, kteří tady byli, určitě nelitovali. Technika i prostory stanice zářily a hasiči pyšně provázeli všechny přítomné zájemce o jejich práci, činnost i techniku.

Krajští hasiči na centrální stanici ve Zlíně předvedli návštěvníkům nejen techniku, ale i ostrý zásah

Celá fotogalerie: Den otevřených dveří u hasičů v centrální stanici Zlín

Neplánovaně však všichni mohli na vlastní oči vidět, jak vypadá ostrý výjezd hasičů. Naštěstí nikde se nestala žádná tragédie, hasiče volali na na nedalekou Zálešnou, kde místní objevili hnízdo vos.

„Bylo to super, moc se mi tady líbilo," prozradil mladý Vašek Kalita, který sem dorazil se svou maminkou právě ze Dne otevřených dveří DSZO. Uvedl, že možná by se dal i k mladým hasičům, ale do budoucna spíš ne, i když vybavení a technika hasičů se mu líbí.

Troje otevřené dveře, tři akce plné poučení, zábavy, historie, dobrot i výborné nálady. To byla sobota ve Zlíně, která patřila všem, koho deštivé počasí neodradilo vyrazit ven.

Autor: Jana Zavadilová

11.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení