Rusi jsou mimořádně odolní. Přežijí atomový výbuch i několik dnů s utrženou hlavou

„Ano, rusi se tu objevují. A nic s tím nenadělám. Já mám v bytě čisto, ale hmyz ke mně prolézá stupačkami od lidí, kteří jsou jaksi jiní,“ posteskl si jeden z nájemníků druhého segmentu, který nechtěl prozradit své jméno.

Podle Petra Bubrinky ze zlínské dezinfekční firmy Deratex je situace ve Zlíně nejhorší na sídlišti Jižní Svahy, jinde to podle něj není tak hrozné. „Jak poznáme, že je zle? Když vstoupíme do bytu a hmyz tam leze i ve dne. Obvykle je totiž noční tvor. Největší problém máme se segmenty, hlavně s tím druhým. Rusů v něm žije opravdu hodně. Dezinfekci zde provádíme dvakrát ročně, ale pořád to nestačí,“ povzdychl si.

Specialisté záměrně střídají dvě metody hubení: postřik a pokládání otrávené návnady – gelu do škvír a otvorů. „Šváb nebo rus gel najde, sežere a uhyne. Výhodný je i pyramidový efekt gelu. Trus umírajících dospělých rusů totiž s oblibou požírají mladí rusi, kteří také hynou,“ popsal Bubrinka hmyzí choutky.

Pracovníci dezinfekční firmy, kteří mají smlouvu s městem, řeší v obecních, ale i družstevních domech stálý problém s nájemníky, kteří jim nechtějí otevřít. „Dům bychom vždy rádi vystříkali kompletně shora dolů. Ale nejde to. Většinou nám totiž neotevírají nepřizpůsobiví a cizinci z východních zemí. Bohužel z takových bytů se hmyz snadno stupačkami dostane i do bytů ostatních, kde je třeba vzorně čisto,“ vysvětlil Bubrinka.

Podobné zkušenosti s nájemníky a hmyzem má i vedoucí střediska deratizační, dezinsekční a dezinfekční firmy Ekosan Marie Zavadilová.

„Do Zlína zajíždíme hlavně na sídliště Jižní Svahy, kde jsme byli i naposledy. Většinou hubíme štěnice, ale i bodavý hmyz jako sršně nebo vosy, které bývají nejenom v rodinných domech, ale i v panelácích,“ připomenula vedoucí. Právě štěnice jsou podle ní nejinvazivnějším druhem letošního roku. „Lidé si je přivezli z dovolených. Z hotelů, autobusů, letadel. V bytech se drží především v čalouněném nábytku,“ popsala Zavadilová nejčastější úkryt nezvaných návštěvníků.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

„Jak probíhá naše akce? Nejdříve celý byt prohlédneme, zjistíme, kde jsou ohniska hmyzu, a pak je chemickým postřikem ošetříme. Někdo byt celý vyklízí, my doporučujeme s nábytkem příliš nehýbat, protože se štěnice ještě víc rozlezou. Vhodné je nábytek jen opatrně rozebrat, převrátit matrace a podobně,“ doporučila vedoucí s tím, že k vyhubení štěnic stačí obvykle jeden zásah, někdy se ale specialisté musejí po dvou až třech týdnech znovu vrátit.

Podle Zavadilové se přibližně devadesát procent lidí nejprve snaží vyhubit hmyz samo. „Kupují si nejrůznější chemické přípravky v obchodech,“ doplnila expertka. Deníku to potvrdila vedoucí drogerie ve zlínském obchodním centru Zlaté jablko Vlasta Vicherová.

„Přípravky na lezoucí a létající hmyz se u nás stále hodně prodávají. Lidé si teď obecně nejvíc kupují přípravky na komáry, které se dají zastrčit do zásuvek, ale také na potravinové moly a šatní moly,“ informovala Vicherová.

Jak vypadají a čím jsou zajímavé nejobtížnější druhy hmyzu? Rusi domácí jsou podle zoologa Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Dušana Trávníčka přibližně deset až patnáct milimetrů dlouzí členovci s dlouhýma nohama. „Kdyby byla atomová válka, tak přežijí. Nezabije je ani radiace. Rus dokonce dokáže několik dnů žít i s utrženou hlavou. Je to jeden z nejstarších a nejúspěšnějších druhů hmyzu na naší planetě,“ připomenul zoolog. „Štěnice domácí jsou přibližně půlcentimetroví, zavalití načervenalí členovci. Sají teplokrevným živočichům, a tedy i člověku, krev. Z úkrytů vylézají v noci. Nakrmí se a pak zase zalezou,“ doplnil Trávníček.