VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Holešovská zóna se má investorů dočkat za dva roky

Zlínský kraj - Tři návrhy, jak by mělo vypadat vnitřní dělení Strategické průmyslové zóny Holešov v úterý představili veřejnosti zástupci společnosti Industry Servis ZK (ISZK). Zóna ještě nemá po odmítnutí automobilky Hyundai generálního investora.

2.4.2008
SDÍLEJ:

Návrhy na případné obsazení holešovské zóny vytvořili studenti ČVUT.Foto: DENÍK

Zástupci kraje ale podle svých slov jednají s desítkami dalších firem.

Studie vnitřního dělení zóny zpracovali pro Zlínský kraj studenti Fakulty architektury ČVUT v Praze. „Vzhledem k velikosti zóny je naprosto nezbytné, aby vstup jednotlivých investorů nebyl živelný, ale měl řád a jasná pravidla,“ zdůvodnil jejich nezbytnost výkonný ředitel ISZK Jakub Černoch.

Podle předsedy představenstva ISZK Jiřího Němce počítají studie s rozdělením plochy na pět hlavních částí. „Západní o velikosti sto hektarů by měla obsadit společnost vybraná agenturou CzechInvest.

Do středu zamíří menší investoři vybraní Zlínským krajem. Má zde být i plocha pro univerzitní technologický park.

Severovýchodní okraj je rozdělen na menší pozemky pro podnikatele ve službách a autobusový terminál. Jihovýchodní část může obsazovat vybraný komerční developer,“ představil Němec studii.

Tvůrci projektu počítají i s novým vedením vysokého napětí, trafostanicí, vodojemem a napojením na železnici a budoucí rychlostní silnici R49.

Strategickou průmyslovou zónu Holešov v minulosti odmítla automobilka Hyundai. „V současnosti se na nás obracejí desítky firem. Se všemi postupně jednáme, ale zatím nejsme ve stavu, kdy bychom mohli prezentovat nějakého konkrétního investora,“ sdělil Černoch.

Podle starosty Holešova Zdeňka Janalíka je současná situace logická. „Jsme samozřejmě v určité nejistotě, ale je jasné, že nikdo nepřijde do zóny do chvíle, než bude vybudována infrastruktura,“ podotkl Janalík.

Přiznal, že se už zúčastnil i několika neformálních setkání s lidmi z řad tamních podnikatelů, kteří se o působení v areálu zajímají.„Každý ale čeká právě na strategického investora, aby pro něj mělo smysl do projektu jít. Důležitá bude návaznost,“ míní Janalík.

O působení v průmyslové zóně se už zajímal například i podnikatel Stanislav Vančura, jehož firma v obci Pravčice na Kroměřížsku vyrábí nástroje na dřevo, hliník nebo železo. „V tuto chvíli by to pro nás bylo i za jinak výhodných podmínek příliš drahé. Je to zajímavá možnost, o které uvažujeme, ale momentálně hodně investujeme do vlastních technologií a na výstavbu závodu bychom finance neměli,“ vysvětlil Vančura.

Obavy o ztrátu zákazníků však Vančura obavy nemá. „Negativní by pro nás mohla být jedině poptávka po kvalifikované pracovní síle. Zahraniční firmy mají více prostředků na to, aby lidi dobře zaplatily,“ uvedl živnostník zaměstnávající jednadvacet lidí.

Obří stavba na polích a loukách v okolí Holešova má nejenom příznivce, ale i řadu odpůrců. „Každý, kdo prosazuje průmyslové zóny v čisté přírodě, navíc na prameništi vody porušuje ty nejstarší přírodní zákony a z toho pohledu se pro mě stává zločincem,“ nesouhlasil se stavbou Jaromír Rafaja ze Zahnašovic.

Strategická průmyslová zóna Holešov za 1,138 miliardy korun má mít rozlohu 360 hektarů. Její stavba už začala. První firmy se do ní mají začít stěhovat v roce 2010. Plný provoz zóny plánují její tvůrci na rok 2012.

Martin Lavay, Veronika Klímová

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení