VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horolezecká hala bude. Stát má už na podzim

Zlín – Horolezci ze Zlína a okolí už nebudou muset jezdit v horším počasí kvůli svému koníčku do Brna nebo Povážské Bystrice. Patnáctimetrovou stěnu budou mít nedaleko centra krajského města. Hala vyroste v ulici K Pasekám na místě bývalé sběrny surovin pravděpodobně už na podzim.

25.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Pravoslav Prokeš

Budova bývalé sběrny půjde k zemi. Na jejím místě bude 15 metrů vysoká stěna

Zlínská společnost Altissimo, která ji tam postaví, by mohla mít podle jednatele Jana Pechara za měsíc v rukou stavební povolení.

„Příprava nového projektu nás trošku zdržela, ale v srpnu bychom mohli v ideálním případě začít. Nejdříve musíme zdemolovat budovu sběrny a poté zmontujeme na místě ocelovou halu. V září nebo říjnu by měla hrubá stavba stát,“ přiblížil Pechar.

Společníci by prý byli rádi, kdyby byla stěna přístupná milovníkům sportu už v hlavní sezoně, tedy na podzim a v zimě, kdy se horolezci nevyřádí na čerstvém vzduchu.

„Stěnu vyrábíme od loňska. Kromě ní budou v hale sportovcům k dispozici posilovna, šatny, sprchy, občerstvení i půjčovna potřebných věcí pro lezení. Zřejmě také menší obchod a dětský koutek,“ doplnil Pechar. Poznamenal, že halu o rozloze 20×18 metrů čtverečních budou moci využívat kromě zlínského klubu horolezců a dalších zájemců také školy či univerzita. V budoucnu by se v ní mohly konat také mezinárodní závody.

Firma musí do tří let od vydání stavebního povolení halu postavit, jinak pozemky připadnou městu. Po dobu pěti let od vydání kolaudačního povolení bude mít také magistrát předkupní právo k pozemkům, na nichž bude hala stát, i k samotné hale. Takové podmínky si totiž magistrát stanovil při směně pozemků s firmou Altissimo.

Sběrna odpadů ukončila provoz nedaleko zastávky Pod Babou na Jižních Svazích koncem roku, a to po bezmála dvaceti letech. Její majitelé, bratři Petr a Martin Adámkovi, stále hledají náhradní prostory.

„Město prý žádné vhodné nemá a soukromníků je pronájem buď drahý nebo je odradí naše činnost,“ poznamenal Petr Adámek.

Vedoucí odboru správy majetku zlínské radnice Ladislav Jemelka říká, že magistrát měl snahu nové zázemí pro sběrnu najít. „Pozemky, které jsme si vytipovali, však nevyhovovaly územního plánu,“ dodal Jemelka.

Trnitá cesta ke stavbě haly

Postavit horolezeckou halu se podaří společnosti Altissimo po šestiletých snahách. Projekt měla hotový už před třemi lety, ale zlínská radnice jí vypověděla bezplatnou výpůjčku na svou šestinu pozemku na Růmech, do nějž měla stavba haly zasahovat. Stalo se tak jen několik dní před vydáním stavebního povolení. Důvodem bylo údajně vyhrazení místa pro investici Univerzity Tomáše Bati, která ale v místě dosud nic nevybudovala. Společnost v tu dobu již vlastnila zbývajících pět šestin parcely. Podala proto na magistrát žalobu. Chtěla dokázat, že je vypovězení výpůjčky z jeho strany neplatné. Magistrát jí ale nabídl směnu za pozemek v ulici K Pasekám pod sídlištěm Jižní Svahy, takže žalobu pozastavila. Na směně se s radnicí dohodla, ale za jistých podmínek, které si město stanovilo. Kvůli zázemí pro horolezce však musela ukončit na zmíněném místě svou činnost výkupna surovin, kterou provozovali řadu let po svém otci bratři Adámkovi.

NA OKRAJ: Jedni uspěli, druzí o podnikání přišli

Dlouhodobé plány, které visely v tuto dobu před rokem na vlásku, nakonec získávají reálnou podobu. Pokud skutečně vyjdou, mohou být sportovci spokojeni. Dobrá dostupnost z centra Zlína a třeba i ideální koníček za chmurného počasí. Otázkou samozřejmě je, jaké budou v hale ceny. Ale nepředpokládám, že příliš nadsazené. To by totiž provozovatelé o klienty brzy přišli. Škoda jen výkupny surovin, kterou řada Zlíňanů hojně využívala. Snad se podaří jejím majitelům obnovit „tradici“ po svém otci a vhodné prostory najít.

Marie Šidlová, redaktorka

Autor: Marie Šidlová

25.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Následky nehody obytného vozidla v Bohuslavicích u Zlína
5

Obytný vůz skončil v korytě potoka

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Proč na střední a východní Moravě přibývá mladších lidí s infarktem? Jak jej poznat a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může láska způsobit vysoký tlak či dokonce arytmii? Nejen na to se můžete ptát známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Kapitán ševců Pazdera: Oslavy byly mírné, přestože jsme dostali volno

To mu už nikdo neodpáře. Pod ziskem premiérového Česko-slovenského superpoháru bude navždy uveden coby kapitán zlínských fotbalistů Lukáš Pazdera. Odchovanec ševců do puntíku naplnil důvěru trenéra Bohumila Páníka, jenž jej do role šéfa kabiny pro prestižní duel jmenoval.

Prasklý kmen stromu hasiči svázali a pak postupně pořezali

Část stromu hrozící pádem odstraňovali v sobotu profesionální hasiči v ulici Havlíčkovo nábřeží ve Zlíně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies