Jedná se o projekt spolufinancovaný Evropskou unií. K jeho realizaci bylo vy〜užito prostředků Fondu mikroprojektů spravovaného Regionem Bílé Karpaty. Současně je podpořen ze zdrojů Rozvojového programu Spojených národů – Fondu životního prostředí (UNDP-GEF) prostřednictvím Nadace Partnerství a FOA – nadačního fondu pro ekologické zemědělství. Přínos a smysl projektu regionální ochranné známky nám přiblížil projektový manažer Zdeněk Kučera.

Komu je určena regionální ochranná známka Tradice Bílých Karpat® a proč vůbec vznikla?

Je určena všem producentům, zemědělcům, řemeslníkům, firmám, lidovým tvůrcům a jejich výrobkům i poskytovatelům služeb provozujícím svou činnost na území Bílých Karpat. Toto území je vymezeno hranicemi Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, mírně rozšířenými o přesahy katastrů dotčených hraničních obcí. Žadatelé o známku musí samozřejmě splňovat určitá daná kritéria, s důrazem na kvalitu produktu, tradici výroby v regionu, místní původ užitých surovin a šetrnost k životnímu prostředí při výrobě. Je možné přihlásit jeden či více konkrétních produktů, nebo lze užívání ochranné známky získat pro veškerou činnost provozovatele. V takovém případě je fyzická přítomnost výrobny v regionu jednou ze základních podmínek pro udělení známky. V neposlední řadě jde kromě přijatelného rozvoje prosperity v regionu Bílých Karpat také o budování vnitřního pocitu sounáležitosti mezi jeho obyvatelstvem.

Rozšíření ochranné známky jistě přinese rozvoj celého regionu…

To je jeden z hlavních cílů tohoto projektu. A protože ochranná známka klade důraz na šetrnost k životnímu prostředí, není třeba se obávat negativních vlivů. Cílem je harmonický rozvoj, který zajistí kromě prosperity i udržení přírodního bohatství, jímž se Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty pyšní.

Jaké výhody nositelům známka poskytne?

Určitě pomůže při zviditelňování výrobků i firem a současně bude posilovat jejich konkurenceschopnost a uplatnění na trhu. Dosavadní praxe u nás i v zahraničí potvrzuje, že systém regionálních ochranných známek přináší užitek, a proto se s nimi budeme setkávat stále častěji. Již nyní existují výrobky s ochrannými známkami na Šumavě, v Krkonoších, Beskydech či v Moravském krasu. V posledně jmenovaném případě dokonce známka vznikla z iniciativy místních podnikatelů. Ve světě, kde nadnárodní obchodní řetězce zahlcují trh fakticky totožným zbožím, je stále více zákazníků, kteří dávají přednost tradičním výrobním postupům a materiálům, originalitě, kvalitnímu zpracování a v neposlední řadě i místnímu původu zboží. Certifikát ochranné známky je pro tyto zákazníky tím pravým vodítkem při rozhodování. Je třeba, aby veřejnost byla o takových výrobcích dostatečně informována, a to už je role Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat v rámci projektu regionální ochranné známky.

Můžete být konkrétnější?

Budeme veřejnost seznamovat s produkty spojenými se známkou Tradice Bílých Karpat® nejrůznějšími způsoby.

Již v minulých měsících jsme se mohli setkávat na jarmarcích či třeba na veletrzích cestovního ruchu, společenských a dalších akcích, kde jsme na našem stánku seznamovali zájemce o projekt s bližšími podrobnostmi. V současné době jsou veškeré informace k dispozici na webových stránkách www.tradicebk.cz.

Do konce letošního roku vyjdou ještě dvě čísla zpravodaje Dobré tradice, který je distribuován prostřednictvím informačních center, rozesílán na radnice i přímo producentům v regionu. V okamžiku, kdy budou udělena první oprávnění k užívání známky, vydáme katalog těchto uživatelů regionální ochranné známky. Stranou samozřejmě nezůstane ani spolupráce v oblasti mediální.