„Alfou a omegou pro naše středisko bude vybudování Hostýnské běžecké magistrály, na kterou jsme z evropských fondů dostali dotace. Za tyto peníze chceme vybudovat dvaapadesát kilometrů nových běžeckých tratí. Našim cílem je na těchto trasách zavést evropský způsob značení a dodat nové stroje a frézy na údržbu,“ prozradil ředitel trojáckého ski areálu Jakub Juračka.

Tamní běžecká magistrála by měla propojit Hostýnské vrchy a Beskydy. Příliv běžkařů navíc přinese prospěch i restauracím a hotelům.

Samotní příznivci bílého sportu se na novou možnost vyžití těší.

„V dřívějších letech se budovaly a upravovaly hlavně sjezdovky, je bezvadné že i my běžkaři budeme mít něco nového,“ těší se jeden z bystřických lyžařů Tomáš Malý. „Navíc mi připadá, že trasy pro běžkaře přírodu tolik nepoškozují jako sjezdovky. Stačí se jít po konci zimní sezóny podívat pod některou ze sjezdovek, jak je tam zničená tráva a kolik se tam válí odpadků,“ připomněl Malý.

Na sjezdovkách a vlecích probíhá před zimní sezonou běžná údržba.

„Nedávno jsme museli u jednoho z vleků vyměnit lano. Do nového jsme investovali asi sto tisíc korun. Sledovat stav těchto zařízení je důležité pro bezpečnost lyžařů,“ poznamenal ředitel ski areálu. „Nyní máme na Trojáku tři velké vleky a dva dětské,“ uzavřel.

Na Rusavě bude více sněhových děl

Na Tesáku minulou sezónu fungovala jen jedna menší sjezdová dráha, takzvaná cvičná louka.

„Máme tam vybudovaný umělý zasněžovací systém, takže může fungovat i za špatných sněhových podmínek. Nedosáhli jsme bohužel dotací z evropských fondů, proto zatím nemáme umělé zasněžování větší sjezdovky na Kyčeře. Samozřejmě provádíme běžnou údržbu sjezdovky a vleku,“ prozradila Jana Odvršová z Tělovýchovné jednoty Chvalčov.

Pracovníci ski areálu na Rusavě chystají na zimu posílení počtu sněhových děl a vybudování nových vodních hydrantů.

„Minulou zimní sezónu jsme měli k dispozici čtyři sněhová děla, nadcházející sezónu to bude šest děl,“ řekl spolumajitel tamního areálu Vladimír Kadlčík.

Současný stav v tamních horách vyhovuje i odborníkům z oblasti ochrany přírody.

„Počet vleků a sjezdovek je podle mě dostačující. Je potřeba najít rovnováhu mezi ochranou přírody a zájmy návštěvníků. Spíše než výstavbu dalších sjezdovek bych uvítal modernizaci stávajících,“ řekl Tomáš Svačina z odboru ochrany životního prostředí v Bystřici pod Hostýnem.

V posledních letech se na svazích kromě lyžařů objevují čím dál častěji také snowboardisté. Výjimkou není ani Kroměřížsko.

„Nejraději mám sjezdovky na Trojáku. Jsou dobře udržované a poblíž je i restaurace, kde se dá zajít na čaj nebo na oběd,“ poznamenala mladá snowboardistka Lucie Skálová.