VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradišťské střední školy pomalu ruší klasické indexy

Uherské Hradiště - Elektronické známkování místo obvyklých žákovských průkazů používají už dvě hradišťské školy, další o něm uvažují. Ke známkám mají studenti a rodiče přístup přes internet za použití přístupového hesla, školy si od tohoto systému slibují zjednodušení pro učitele i přehlednější přístup pro rodiče.

2.10.2009
SDÍLEJ:

První začalo elektronický systém používat gymnázium v Uherském Hradišti.Foto: DENÍK / internet

Zatímco v Uherském Hradišti se jedná o první vlaštovky, jinde už jsou podobné systémy běžné.

„Je to iniciativa jednotlivých škol. Souvisí to s celkovou elektronizací, spousta škol v kraji už takové systémy v nějaké podobě má. Střední školy se tak přibližují vysokoškolskému prostředí, přispívá to k větší transparentnosti,“ míní Stanislav Minařík, krajský vedoucí odboru školství.

Začali s tím na gymnáziu

Jako první začalo elektronický systém před dvěma lety používat gymnázium v Uherském Hradišti. Na zavedení elektronické klasifikace se zde připravovali několik let. Definitivně ji zavedli ale až tehdy, kdy bylo jasné, že ho může využívat významné procento rodičů a nebude tedy nutné ho dlouhodobě vést duplicitně s „papírovým“ systémem.

„Zjistili jsme, že zápis do žákovských průkazů nebýval úplný a často z něj nebylo zřejmé, jaká je výsledná známka,“ osvětlila důvody vzniku zástupkyně ředitele Jana Buršová.

S propracovaným systémem, který vyhodnocuje průměr nebo přikládá jednotlivým známkám různou důležitost, jsou podle ní rodiče spokojeni. „Z dotazníkového šetření mezi rodiči zvítězil s vysokým počtem procent názor, podle kterého bychom v tom měli určitě pokračovat,“ dodala Buršová.

Spokojení jsou i studenti

Elektronický způsob zadávání hodnocení vyhovuje i studentům. „Podle mě je to dobré, protože konečně vím, jaké mám známky,“ potvrdila studentka hradišťského gymnázia Markéta Giblová z Traplic. Pro některé rodiče sice může být práce s internetem stále potíž, mládež ale systém ovládá bezproblémově.

„Když jsme měli indexy, musela jsem si známky zapisovat sama a někdy třeba člověk není ve škole nebo se mu to nechce dělat. Teď stačí sednout za internet a hned mi to ukáže, jaký mám průměr, jestli ještě má nebo nemá cenu se v daném předmětu snažit,“ vysvětlila s úsměvem Giblová.

Podobný způsob zveřejňování známek zavedla v polovině loňského školního roku také obchodní akademie. „Elektronický systém se nám zatím osvědčil výborně. Používáme ho od února, takže teď zahajujeme druhé pololetí jeho fungování. Žáci se přes vygenerované heslo mohou kdykoliv podívat na průběžnou klasifikaci, stejně tak i jejich rodiče z domu. Učitelé do systému zadávají známky, které jsou okamžitě vidět,“ vysvětlila funkci systému zástupkyně ředitele Marcela Zlatníková.

Další školy se chtějí přidat

Ostatní školy v okolí zatím elektronickou klasifikaci nepoužívají, vážně o tom ale uvažují. Gymnázium ve Starém Městě stále používá obvyklý způsob zapisování známek, po domluvě s rodiči ale elektronickou klasifikaci bude zvažovat.

„Máme pořád klasické indexy, elektronický systém zatím nevyužíváme, ale uvažujeme o něm. Problém je, že máme takovou skladbu žáků, kteří jsou například hůře sociálně zajištění. Budeme to probírat s rodiči v listopadu na rodičovské schůzce. Tam se s nimi budeme domlouvat, jakou mají představu, co by pro ně bylo přístupné,“ oznámila ředitelka staroměstského gymnázia Zdislava Svobodová.

Podobně je na tom i hradišťská průmyslovka. Podle jejího ředitele Jaroslava Zatloukala plánují elektronický systém v budoucnu zavést především proto, aby měli rodiče komfortnější kontrolu nad známkami.

„Zatím jsme se ale s rodiči o konkrétních záležitostech nebavili. Uvažujeme o tom v horizontu dvou let,“ dodal Zatloukal.

Autor: Michal Sladký

2.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení