Tříkilometrová protipovodňová hráz se má dotknout 154 pozemků, ty vlastní 261 majitelů. „Podle stavebního zákona není možné bez souhlasu všech dotčených stavbu uskutečnit,“ zdůraznil technický manažer projektu Petr Marčák. Tlumačovský starosta Jaroslav Ševela očekává, že vlastníci budou vůči občanům, kteří mají rodinné domy nebo zahrady v oblasti záplavového území, solidární a záměr odsouhlasí.

Obecní úřad zaslal dotčeným majitelům v srpnu smlouvy o budoucích kupních smlouvách. Z celkového počtu 222 odepsalo radnici do dnešního dne 128 adresátů. „Nesouhlas projevilo šestnáct z nich, třiadvacet zásilek nebylo doručeno a u více než padesáti pozemků nejsou dořešeny vlastnické vztahy,“ upřesnil starosta. Téměř všichni, kteří smlouvy vrátili obecnímu úřadu nepodepsané, požadovali vyšší kupní cenu, než je uvedena ve smlouvě. „Jednotlivé strany není možné oproti ostatním zvýhodňovat,“ vyvrátil Marčák domněnku, že by několika jedincům byla udělena výjimka.

Kristián Jurák žijící v Machové, který by kvůli nové hrázi přišel o kus tlumačovské zahrádky, už smlouvu podepsal. „Pro místní lidi by to byl přínos, takže nevidím důvod k protestům“ řekl. Zemský hřebčinec Tlumačov, jež vlastní v plánované lokalitě louky, se zatím k věci nevyjádřil. „Pravděpodobně mít námitky nebudeme,“ sdělil ekonom Vladimír Beran.

Tlumačovský obyvatel Jaroslav Machálek, který už kvůli povodním přišel o majetek v hodnotě 1,5 milionu korun, se ale ke stavbě hráze staví skepticky. „Je to absolutní nesmysl. Když přijde velká voda, stejně nás nemine,“ domnívá se. Lepším řešením by podle něj bylo vybagrování řek, jak to bývalo obvyklé v minulosti.

Celkové náklady hráze se mají vyšplhat na 80 milionů korun, investorem akce je Povodí Moravy. Třicet procent má jít ze státní pokladny, zbytek by měla zaplatit Evropská unie. Pokud se podaří zajistit majetkoprávní vztahy a získat stavební povolení, termín zahájení je plánovaný na rok 2009.