VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hřiště budoucnosti? Patří všem

Zlín – Staré průlezky, narezlé kolotoče, nebezpečné patníky či otřesná pískoviště. I taková je realita na některých zlínských dětských hřištích. Město Zlín, které má ve správě zhruba 400 hřišť, chce však u většiny z nich zvýšit intenzitu oprav i modernizace.

24.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Mirka Strnadová

Pokud jejich rekonstrukce nevzejde z odboru městské zeleně, pod nějž spadají, mohou priority spoluurčit sami Zlíňané. Stačí prý jen podat žádost na tento odbor.

Diskuzní fórum města je pro toto tvrzení nejlepším důkazem. Lenka Stodůlková na odbor městské zeleně podala žádost o rekonstrukci hřiště v ulici Česká a ověřovala si, zda byla vyslyšena.

„I zde bylo uvedeno, že se tak stane do jara tohoto roku. Jak jsem si všimla, podařilo se již odstranit stará kruhová pískoviště v okolí. Kdy bude vypsáno výběrové řízení na dodavatele prací a na kdy se plánuje dokončení?“ ptala se města.

Odbor městské zeleně s odpovědí neotálel. „Investice již byla definitivně schválena a rekonstrukce proběhne v druhé půli letošního roku,“ reagoval s tím, že do té doby snad pomůže aktivně vyplnit čas zmodernizované dětské hřiště v sousedství.

Město Zlín má jen na provoz hřišť každoročně vyčleněny 4,4 milionu korun. „V nich jsou zahrnuty opravy, různorodé výměny i menší rekonstrukce,“ dodal mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák s tím, že na všechny opravy nad 100 tisíc korun vypisují výběrová řízení.

Kromě toho měl pro maminky s dětmi dobrou zprávu. „Letos bylo na investice do veřejně přístupných dětských hřišť a sportovišť přiděleno navíc 7,2 milionu korun,“ odhalil.

Odbor městské zeleně dnes jde poněkud odlišnou cestou než před lety. „Snažíme se vytvářet spíše větší komplexy, které odpovídají multigeneračním hřištím. Na podobných plochách by se tak našlo vyžití jak pro nejmenší, tak pro nejstarší,“ osvětlil Dvořák s tím, že jedno takové vzniká na Vysoké mezi.

Řada herních či fitness prvků, sportovišť, drah pro malé bruslaře či cyklisty, spousta zeleně, mobiliář, zázemí i oplocení – taková je podle něj budoucnost hřišť ve Zlíně. „Taková jsou například v Prštném či na Majáku,“ přiblížil.

Podobný komplex však rozhodně není levná záležitost. „Standardní rekonstrukce jednoho hřiště dnes přijde minimálně na 800 tisíc korun. Pokud je u dopadových zón herních prvků použita stále více propagovaná a odzkoušená pryž, která zvyšuje bezpečnost, pak se náklady na jedno hřiště pohybují od 1,2 do 1,5 milionů korun,“ odhalil Dvořák.

Hlavním investorem je ve většině případů město. „V minulosti se nám ale již dvakrát podařilo získat podporu od jiného investora. Jednou to byl například sousední bytový dům, na jehož pozemcích nebylo možné hřiště vybudovat. Šlo však řádově o procenta z celkové částky,“ prozradil.

Úkol podobných modernizací je však vždy stejný. Vrátit do míst, z nichž zmizel dětský smích, opět život. „Na hřiště chodíme často. Malá se vyblbne a já prohodím pár slov s dalšími maminkami. Takže jsme většinou obě spokojené,“ pousmála se Dana Horáková. Zároveň však zmínila opačnou zkušenost.

„Nedávno jsme byli u kamarádky na Jižních Svazích a tam to byla doslova hrůza,“ doplnila. Kromě již zmíněného dětského hřiště v ulici Česká se rekonstrukce dočkají také v ulici Jílová. Více informací o všech hřištích ve správě města lze nalézt v pasportu hřišť, který je k dispozici na stránkách magistrátu.

Autor: Stanislav Janalík

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení