VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hvozdná se vzdá předkupního práva

Hvozdná – Po změně územního plánu ve Hvozdné měla na zhruba sto třicet pozemků obec předkupní právo. To se pochopitelně nelíbilo jejich majitelům, kteří tak byli omezováni ve volném nakládání s nimi.

27.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv KD

Cítili se proto rozhodnutím obce poškozeni. Věcné břemeno jim totiž znemožňovalo nejen prodej, ale například také získání bankovního úvěru. Dalším problémem byla skutečnost, že řada z nich o podobném omezení nevěděla. Například Jan Lebánek chtěl svůj pozemek ve Hvozdné prodat přes realitní kancelář, která mu na něj našla dva kupce.

„Ve výpisu z katastru jsme však získali informaci, že předkupní právo má obec,“ popsal Lebánek. Následně zjistil, že v podobné situaci je přibližně dalších šedesát vlastníků. Rozhodli se nenechat celou věc jen tak a zvažovali možnost podání trestního oznámení. Předtím však chtěli vyčkat na nejbližší zasedání obecního zastupitelstva a vše probrat nejprve tam. Zastupitelé však postupovali v souladu se zákonem.

„Příslušný zákon umožňuje obcím získat předkupní právo na koridor pro vybudování inženýrských sítí tak, aby nedocházelo k majetkoprávním sporům,“ vysvětlil člen obecní rady František Voráč.

Dodal, že záměrem obce při schvalování územního plánu bylo předejít situaci, kdy by někdo skupoval spekulativně pozemky a znemožňoval by pak výstavbu inženýrských sítí v dané lokalitě.

Obecní zastupitelstvo zasedalo v pondělí 24.května. Zástupci vlastníků žádali po zastupitelstvu vysvětlení vzniklé situace a zároveň apelovali na zrušení klauzule o předkupním právu obce Hvozdná. V hlasování o této věci se ze třinácti přítomných členů zastupitelstva pouze jeden zdržel hlasování, ostatní byli pro zrušení tohoto omezení vlastnického práva.

„Nedělalo nám problém zrušit tento regulativ. Na základě usnesení zastupitelstva dáme nyní pokyn na katastrální úřad,“ informoval Voráč. Nesouhlasí však s tvrzením, že by majitelé dotčených pozemků nebyli dostatečně informováni.

„Každý občan se mohl zúčastnit projednávání územního plánu a byla na něm také řada vlastníků pozemků. Vzhledem, k tomu, že jednání trvá i několik hodin a probírá se řada záležitostí, je možné, že tato informace se mohla ztratit v záplavě jiných nebo prostě být přehlédnuta,“ dodal František Voráč s tím, že územní plán rovněž visel měsíc na úřední desce.

Rozhodnutí o zrušení věcného břemene přijali vlastníci pozemků s radostí.

Autor: Kateřina Košutová

27.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení