VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I baťovské domky půjde zateplit za státní peníze

Zlínsko - Po čtyřech měsících nezájmu ze strany lidí byl nucen Státní fond životního prostředí změnit dotační program zateplování domů Zelená úsporám. Na peníze z něj může nyní dosáhnout mnohem větší počet lidí.

11.8.2009
SDÍLEJ:

I majitelé baťovských domků ze zlínské čtvrti Letná budou nyní moci více uvažovat o využití dotačního programu Zelená úsporám od Státního fondu životního prostředí. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Nyní už žádosti o dotace nemusejí splňovat například dřívější požadavek na kombinaci tří různých provedených opatření, který celý proces značně komplikoval. Nově stačí alespoň dvacetiprocentní úspora tepla.

„Základním hlediskem je nyní snížení roční potřeby tepla v budově minimálně o dvacet procent. Úsporu tepla o pětinu nákladů ročně lze přitom dosáhnout například výměnou oken a zateplením stropů,“ řekl o novém opatření zlínský energetický auditor Milan Mach.

Žadatelé také dostanou příspěvek na energetický audit a projektovou dokumentaci. „Je to zásadní úprava, která přibližuje zelené peníze obrovské části zájemců,“ hodnotí změny Mach.

Právě třeba ve Zlíně častým cihlovým domkům z baťovské éry to podle něj značně usnadní získání dotací. „Dosud je měly ztížené kvůli přísným podmínkám památkářů na zateplení fasády,“ upozornil auditor.

Dříve totiž museli majitelé památkově chráněných budov řešit, jak splnit kombinaci tří podmínek a vyhovět zároveň požadavkům památkářů. Pro splnění kriterií programu Zelená úsporám byla například nastavená tloušťka izolace, kvůli které ale zase mohly odpadávat cihelné pásky bezpodmínečně vyžadované památkáři.

Baťovských domků je přitom ve Zlíně asi dva tisíce. V sousedních Otrokovicích, kde ale nejsou památkově chráněny, jich stojí na čtyři stovky.

Nejvíce peněz se rozdává fond za komplexní zateplení. Takoví zájemci mohou dostat až 1550 korun na metr čtvereční plochy budovy. Při minimálně vyžadované úspoře dvaceti procent tepla pak žadatel obdrží 650 korun na metr čtvereční rodinného domu.

Pro obyvatele domků stavěných za baťovské éry je to i tak velmi dobrá zpráva. „Myslím, že pro půldomky je to opravdu prospěšná věc, kdo má možnost a hlavně peníze, tak by to využít měl,“ soudí například Vladimíra Bubeníčková ze zlínské čtvrti Zálešná.

Zájem o zelené peníze byl až dosud tristní. „Na krajském pracovišti ve Zlíně je k dnešnímu dni přijato dvacet tři žádostí, v celé republice je na krajských pracovištích a v bankách přijato dvě stě pět žádostí,“ uvedla v pondělí 10. srpna mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Dalším kladem změn je i hrazení posudků a projektové dokumentace. „Předpokládáme, že počet žádostí se zvýší právě proto, že žadatelé budou dostávat také příspěvek na projektovou dokumentaci a energetické hodnocení,“ dodala Brandtová.

Prostředky jsou ale omezené. Bude se vyplácet do výše padesáti milionů korun, nebo do konce března příštího roku. „Rodinný dům dostane deset tisíc korun na energetické hodnocení, dalších deset na projekt, takže těch padesát milionů se může brzy vyčerpat,“ upozornil auditor Mach.

Ke zvýšení počtu žadatelů by měla přispět i další zásadní změna, a to celkové zateplení panelových domů. Ty tvoří přibližně třetinu bytového fondu. „Kdybych bydlel v paneláku, tak bych té nabídky určitě využil,“ tvrdí Mach.

Také banky, v jejichž pobočkách si lze dotaci vyřídit, krok fondu vítají. „Lidé většinou rekonstruují po částech. Možnost vybrat si jen jedno energeticky úsporné opatření podle nás přinese větší množství žádostí o státní dotace,“ uvedl Michal Slavík za ČSOB.

K tomu se připojuje Pavla Langová z České spořitelny, kde přijali šestapadesát žádostí za celou republiku. „Změny v programu zpřístupní dotace většímu množství žadatelů,“ myslí si Langová.

Peníze na program získává Česká republika za prodej emisních povolenek. Suma, která je pro zelenou financím vyhrazená nyní, pochází z Japonska.

Autor: Iva Chmelová

11.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení