Ve Zlínském kraji je tímto projektem připojeno k internetu dvě stě knihoven. Jedná se především o obecní knihovny a šest poboček Krajské knihovny Františka Bartoše.

„Příslušný materiál, který se tématu věnuje, je v připomínkovém řízení. Rozhodně se však nestane, že by byl program ukončen ke konci července,“ ubezpečila Petra Schneiderová z oddělení poskytování informací Ministerstva vnitra České republiky.

Jak říká ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová, odsunutí konce projektu je pro knihovny příznivé. „V tak krátké době by bylo totiž pro knihovny obtížné řešit vzniklé následky, které by byly jak finanční, tak technické,“ vysvětlila Friedlová.

Jelikož musí každá knihovna podle knihovního zákona z roku 2001 internet poskytovat, zastavení jeho financování by mohlo být kritické především pro knihovny v malých obcích a pro pobočky městských knihoven.

Volné finanční prostředky nemají

„Uprostřed rozpočtového roku a v tak krátkém čase je převzetí financování projektu krajem nebo zřizovateli knihoven nemyslitelné. Kraje ani obce totiž nedisponují volným finančním obnosem,“ upozornil náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za oblast kultury Jindřich Ondruš.

Vzniklý problém by tedy musela každá knihovna řešit konkrétně ze své pozice. „Nemusí to být takový problém například u obcí, kde je knihovna v sídle nebo v blízkosti obecního úřadu, protože může využít jeho připojení. Horší to bude u obcí, kde sídlí knihovna na jiném místě,“ přiblížila ředitelka krajské knihovny Zdeňka Friedlová.

To potvrzuje také starosta obce Salaš na Uherskohradišťsku Zdeněk Píštěk. „Připojení na internet už platíme v rámci obecního úřadu, takže případné zrušení internetu by naši knihovnu neohrozilo,“ zůstává klidný Píštěk.

Předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky Vít Richter podotýká, že internet v knihovnách je způsob, jak zajistit v demokratické zemi každému přístup k informacím. Za pravdu mu dává i šéfka krajské knihovny.

„Zrušení internetu a například následné zrušení malých knihoven by zasáhlo nejvíce skupiny, které internet doma nemají třeba právě z finančních důvodů. Tím pádem jej v knihovně využívají například k hledání zaměstnání,“ přiblížila Friedlová.

Peníze by prý obce v rozpočtu našly

I přes případně zvýšený rozpočet by uzavření knihovny starostka Francovy Lhoty na Vsetínsku Kateřina Trochtová nedopustila. „Kdyby stát internet dále nefinancoval, částka na knihovnu by se v našem rozpočtu určitě našla, protože knihovna je nezbytná,“ uklidnila obyvatele.

Částka na provoz internetu se může pohybovat okolo tisíce korun měsíčně. Z vlastní kasy ji platí například Rusava na Kroměřížsku. „V programu internetizace knihoven nejsme od května. V budově jsme dělali technické úpravy a s tím jsme změnili i připojení k internetu. Platíme tedy okolo tisíce za měsíc, což pro nás není tak nepřekonatelná položka,“ popsal starosta Rusavy Bohumil Škarpich.

Do konce roku by mělo proběhnout výběrové řízení na dodavatele internetu do knihoven. Řízení projektu přejde od ministerstva vnitra na ministerstvo kultury.

„To by mělo právě od 1. ledna 2012 Projekt internetizace knihoven řídit a financovat. Kdyby se však finanční prostředky nepodařilo najít, měli by tak alespoň zřizovatelé knihoven časový prostor na hledání řešení tohoto problému,“ informovala mluvčí Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

KLÁRA ELŠÍKOVÁ