VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Investoři plánují další výstavbu ve Zlíně

Až 6 tisíc let jsou kontinuálně osídlené zlínské Malenovice. Archeologové průběžně mapují pravěké a raně historické sídliště a objevují stále nové poklady.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Archeologický průzkum v Malenovicích u MöbelixuFoto: Deník / Kaniová Marcela

Nyní se zaměřili na prostor vedle prodejny s nábytkem Möbelix, kde během několika měsíců vznikne nové parkoviště.

„Našli jsme v tomto prostoru cenné známky osídlení a část vesnice, tyto situace jako celek jsou pro nás mnohdy významnější, než drobné úlomky keramiky nebo nástrojů, které jsme zde výzkumem získali“ uvedl archeolog Miroslav Popelka.

Jedním z nejcennějších předmětů, který se poblíž prodejny Möbelix v zemi našel, je „polotovar k výrobě pazourkových nástrojů“, který používali lidé před mnoha tisíci lety.

„Je skvělé, že můžeme s jistotou potvrdit, že právě tady byl zpracováván obsidián, což je lávové sklo, které není místní, ale musel ho sem někdo přinášet z dalekého Maďarska nebo Karpatské kotliny,“ sdělil Popelka.

„Protože jsme našli tzv. jádro, ze kterého tyto obsidiánové pazourky štípali, je jasné, že tudy vedla trasa lidu, kteří přišli z oblasti na rozhraní Evropy a Asie,“ vysvětlil s tím, že zřejmě příchozí osadníci po cestě poznali, že obsidián je velmi kvalitní, ostrý materiál, se kterým se dá řezat a právě v Malenovicích se zpracovával. Používal se jako nůž, srp, čepel, šíp, vrtáček a další předměty.

„Obsidián je svou ostrostí podobný sklu,“ popsal archeolog.

V Malenovicích se našly také šperky z doby bronzové, ale ty již patří k jakémusi standardu.

„Nejcennější pro nás je přímo ten terén, kdy víme, jak se tady žilo, kde bylo ohniště, kde políčko, jak tady lidé žili před třeba sedmi tisíci lety,“ vysvětlil. Je ale nutné brát v potaz i to, že krajina byla v té době trochu jiná, řeka tekla původně blíže k silnici, zřejmě tam, kde nyní vedou koleje a kde je budova Tajmac ZPS.

Díky tomu, že archeologové vykopávali vše rýčem, lopatou a dalšími jemnějšími nástroji, a nepomohl jim bagr a těžká technika, dokázali lépe zakreslit vývoj života od pravěku až po současnost. Takto trvale osídlená byla ale jen část Malenovic. Jednalo se zejména o oblast, kde se nyní nachází Möbelix, Makro a Centro Malenovice. Je to tedy také oblast, kde byla nejúrodnější půda.

„Z minulých výzkumů víme, že lovci mamutů starší doby kamenné měli své stanice u Napajedel, ale lidé, kteří dokázali zakládat vesnice a žít dlouhodobě na jednom místě, sídlili právě v oblasti současného nákupního centra v Malenovicích,“ doplnil Miroslav Popelka, podle kterého by malenovická lokalita vydala na velkou publikaci, protože se jedná o nejvýznamnější pravěké sídliště na Zlínsku.

Archeologové již práce v terénu u malenovického nákupního centra ukončili a investor tak může začít s výstavbou.

„Se zahraničními developery se spolupracuje mnohem lépe než s českými investory, kteří nám obvykle dají jen málo času a nejsou tak zodpovědní,“ pochválili archeologové zahraničního investora.

„U prodejny Möbelix plánujeme výstavbu 100 parkovacích míst,“ potvrdila Nicolla Gajdošová, marketingový manažer společnosti Möbelix.

Kromě parkoviště se připravuje také příjezdová cesta přímo od Mountfieldu. Stavební projekt je již schválený a realizovat se bude v nejbližších dnech.

„Předpokládáme, že do konce letošního roku bude vše dokončeno,“ doplnila Nicolla Gajdošová.

V budoucnu se možná začnou v v areálu malenovického nákupního centra budovat podzemní garáže, zřejmě se bude pokračovat ve výstavbě také směrem k Otrokovicím, pravděpodobné je i budování směrem na Tečovice…

Archeologové se tak mají na co těšit. Zemědělci si zatím zoufají, že přicházejí o kvalitní ornici.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záchrana psa pomocí klobásky

Zlínští krajští hasiči mají novou "tajnou zbraň". Pomohla jim při záchraně psa

K favoritům letošního 47. ročníku Barum Czech rally Zlín bude stejně jako loni patřit Kajetan Kajetanowicz z Polska, který coby úřadující evropský šampion a současný lídr poveze na svém voze opět číslo jedna.

V úterý vyražte na velkou autogramiádu pilotů Barumky

Při srážce aut se zranila chodkyně

V Luhačovicích bourala dvě osobní vozidla, zranila se při tom chodkyně. Nehoda se stala v pondělí 21. srpna kolem 11. hodiny dopoledne v Masarykově ulici v centru města.

Zlín posílil bratr Rihards Bukarts. Na zkoušce uspěli Freibergs i Illo

Sourozenci jsou zase spolu. Rihards Bukarts, o šest let mladší bratr Robertse Bukartse se stal novou posilou extraligových hokejistů Aukro Berani Zlín.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Zhruba 40 let starý chodník opravují nyní v Otrokovicích, a to v části Trávníky, ve směru od Kauflandu. Podle mluvčí otrokovické radnice Romany Stehlíkové byl už v havarijním stavu, na povrchu se v asfaltu tvořily bubliny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení