Právě odsouhlasení osmnáctiměsíčního plánu věřitelskými bankami je přitom základní podmínkou, jejíž splnění požaduje ministerstvo financí.

„Jedině na základě jejího splnění je možné, aby ministerstvo pomohlo společnosti při financování dalšího provozu,“ vysvětlil Samec.

Vyjádření věřitelů napjatě očekávají zejména skláři přímo v Karolince. Pokud by se přece jen ministerstvo, banky a majitelé skláren dokázali dohodnout, jsou ihned připraveni nastoupit do práce.

„Začít vyrábět můžeme okamžitě. Polotovary máme stále na skladě,“ prozradila šéfka odborové organizace skláren v Karolince Helena Langrová.

Přestože řada lidí z původních dvou set osmdesáti už zaměstnání opustila, stále by podle odborářky nebyl problém spustit alespoň dvousměnný provoz.

„Stále máme asi sto sedmdesát lidí. Byli bychom strašně rádi, pokud by se výroba zase rozjela,“ spočítala Langrová.

Stanovisko bank očekávají skláři netrpělivě každý den.

„Bohužel nedokážeme odhadnout, kdy se věřitelé vyjádří,“ zalitovala Helena Langrová.

Pokud předložený plán věřitelé neodsouhlasí, budou muset skláři čekat na oficiální vyhlášení konkurzu, které připadne na 12. března, a doufat, že se najde zájemce o koupi společnosti. V takovém případě bude podle starosty Karolinky Tomáše Hořelici nejdůležitější, aby konkurz proběhl co možná nejrychleji.

„Vím, že existují zájemci o odkup podniku. Pokud jej nebude nikdo blokovat či sabotovat, je stále naděje, že by se lidé mohli do dvou tří měsíců do práce vrátit,“ vyjádřil se Hořelica.

Společnost Crystalex je v insolvenčním řízení už od září minulého roku. V minulých měsících se o ni zajímalo na patnáct investorů. V průběhu takzvaného moratoria, které skončilo na Silvestra, ale nebylo možné prodej uskutečnit.