VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaskáda má od kraje zelenou, přesto zůstává utopií

Zlín – Že by se přiblížila chvíle, kdy ve Zlíně vznikne nové obří obchodní centrum Kaskáda? Tak horké to asi nebude. Krajský úřad ve Zlíně udělil už několik let probíranému projektu obchodního a společenského centra Kaskáda souhlasné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA).

3.6.2011 7
SDÍLEJ:

Plánované centrum na Březnické ve ZlíněFoto: DENÍK

Zahájení stavby je však zatím odloženo na neurčito. Hlavní investor, pražská developerská firma ECM, je totiž v insolvenčním řízení.

Osud několikapatrového centra, které má vzniknout na místě dnešního parkoviště a točny městské hromadné dopravy ve zlínské ulici Březnická, je tak stále nejasný.

Na jedné straně problémy developerské společnosti, na straně druhé vytrvalý boj místních obyvatel proti monstróznímu projektu, který má podle nich trvale a výrazně zasáhnout do jejich života.

Mluvčí krajského úřadu Gabriela Dvorníková-Sýkorová Deník odkázala na krajský web. Souhlasné stanovisko na webových stránkách úřadu hovoří jasně. Aby Kaskáda stála, musí být splněno na 130 podmínek i opatření, které vyloučí, sníží, případně vykompenzují nepříznivé vlivy stavby na životní prostředí.

„Stanovení podmínek je u podobných projektů obvyklé, ale i tak ne vždy udržitelné,“ konstatoval oponent Kaskády, předseda Občanského sdružení Klidná Březnická Miroslav Mach. I přes finanční problémy investora totiž podle něj může toto rozhodnutí urychlit stavbu Kaskády.

Obavy místních, kteří se děsí dalšího navýšení hustoty silničního provozu a překročení hlukových limitů, i nadále nejsou zažehnány. „Budova Kaskády vyroste v městské památkové zóně. Navíc je v přímém rozporu se stávajícím územním plánem,“ doplnil Mach.

V závazných předpisech, takzvaných regulativech, stojí, že u podobných polyfunkčních objektů musí být minimálně jedno podlaží věnováno bydlení, krom toho nesmí být velikost prodejní plochy větší než 1300 metrů čtverečních. „To tento projekt v dané podobě nemůže nikdy splnit,“ míní Mach.

Právě dodržení regulativů územního plánu je však jednou z podmínek krajského úřadu. „I když je to tam zakotveno, úředníci si zpravidla netroufnou jít proti investorům. Alespoň já nevím o žádném záměru, který by úřady nepovolily,“ tvrdí Mach.

Mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák však kladný posudek EIA nepřeceňoval. „Je to pouze jeden z podkladů pro investora, aby mohl na stavebním úřadu žádat o vydání územního rozhodnutí pro umístění stavby. Případná žádost musí být doložena dalšími stanovisky dotčených orgánů, aby stavební úřad vůbec mohl vést jakékoli územní řízení,“ okomentoval rozhodnutí.

Problémy společnosti ECM však znamenají pro obyvatele ulice Březnická přece jen alespoň malou naději na uložení projektu k ledu. „Jsem rád, že pod sportovní halou dnes nezeje dvacet metrů hluboký kráter o velikosti dvou fotbalových hřišť, zpola zaplněný podzemní vodou. Doufám, že nové vedení města bude soudnější a pokusí se prodané pozemky získat zpět,“ mínil Mach.

Na základě rozhodnutí soudu se insolvenčním správcem společnosti stal Ivo Hala z pražské Halovy advokátní kanceláře. Jeho názor na možný další vývoj se ve středu Deníku získat nepodařilo. Zaměstnanci advokátní kanceláře navíc nebyli oprávněni se k záležitosti vyjadřovat či poskytnout mobilní kontakt.

Pocit, že žije v Kocourkově, má občas Michal Schránil ze Zlína. „Nechápu, jak se může stát, že takový kolos zůstane rozestavěný. I když nákupních center je ve Zlíně habaděj, doufám, že to někdo dotáhne do konce, aby veškeré investice nevyšly vniveč,“ myslí si Schránil.

Projekt připravovaného obchodního centra Kaskáda

Autor: Stanislav Janalík

3.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení