VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde budu dnes nocovat? třeba na lavičce

Zlínský kraj – Lavičky, kontejnery, přístřešky zbité z vlnitých plechů, staré budovy, ale i travnaté plochy podél řek. To jsou poměrně velmi častá místa, která obývají lidé bez přístřeší.

19.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Do krajského města stále více přicházejí bezdomovci z celé České republiky

Například ve Zlíně se vytvořila bezdomovecká kolonie nedaleko ulice K Pasekám. Ve staré rozvalině tam přebývá hned několik bezprizorních. Stejně tak i v centru lze v noci narazit na několik podobných typů lidí.

Podle městské policie krajské město bezdomovce naopak láká čím dál víc. Současný počet je někde kolem padesáti. „Vysledovali jsme, že se k nám začali stahovat z celé republiky. Pokud jen stojí nebo i spí na lavičce a nebudí veřejné pohoršení, pak se samozřejmě žádného protiprávného jednání nedopouští. Brlohy, které si tu občas tvoří, hlídky hned likvidují. Z center měst je vykazujeme,“ uvedl ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Například město Praha tuto nelichotivou situaci řeší stavbou stanového městečka. Něco takového v kraji ale zatím není. „My se jim snažíme vždy alespoň odkázat na azylové či charitní domy,“ konstatoval Kladníček.

Problémem byly i opuštěné budovy v areálu Svit, které se dodnes někteří bezdomovci snaží obsadit. „Už jsme o tomto problému několikrát jednali a kontaktovali případné vlastníky. Někteří zareagovali tím, že si budovu oplotili,“ vysvětlil dále.

S obýváním opuštěných budov mají problémy i strážníci na Kroměřížsku. Například areál bývalé pekárny, jatek nebo kotojedského nádraží už zlákalo nejednoho sociálně nepřizpůsobivého člověka. „Majitelé těchto objektů s tím často udělají něco až ve chvíli, kdy je na to upozorníme. Přitom lidé bez domova si tam zakládají ohně, ohřívají jídlo a hrozí, že založí požár,“ podotkl ředitel tamních strážníků Miroslav Skřebský.

V létě se zase tito lidé přesouvají takzvaně pod širák. Brlohy tak mají i různě na okrajích měst či v lesích. „Jsme ale na ně přísní, a tak je neustále kontrolujeme, napomínáme je a snažíme se jim znemožnit bydlení i v těch odlehlých lokalitách,“ poukázal dále ředitel kroměříšské městské policie.

Dodal, že několika jedincům se strážníci snažili pomoci, ale s negativním výsledkem. „Problém většiny z nich je, že mají rodinu i zázemí, ale většinou jsou vztahy mezi nimi takřka zpřetrhané a zpět již nechtějí,“ poznamenal dále Skřebský.

Na Vsetínsku spávají sociálně nepřizpůsobiví lidé dokonce i v kanálech nebo mají tábořiště v lesích. „Jsou to místa, která mají hlídky zmapovány a pravidelně je kontrolují. Pokud se nedopouští přestupku či trestného činu, dál už nic dělat nemůžeme. Maximálně jim doporučit azylový dům. Tam je ale podmínkou být střízlivý, což většina z nich není,“ upozornil ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Také na Slovácku se lidé bez přístřeší přestěhovali z měst na periferie. Nejeden obyvatel domu ve Starém Městě či Uherském Hradišti se tak po ránu setkal se spícím člověkem na schodech a podobně.

Daleko větší hrozbou jsou však nemoci, které tito lidé přenášejí. A většinou i několik dohromady. „Už se nám nejednou stalo, že nás lékaři varovali, že se tu šíří TBC či jiná nemoc. My se je pak snažíme najít a nechat je léčit. Protože hlavní je, aby nechodili mezi lidi nemocní. Bezdomovci jsou celospolečenský problém, který se podle mě bude ještě více prohlubovat,“ poukázal ještě šéf zlínských strážníků Milan Kladníček.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Autor: Šárka Šarmanová

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení