Do krajského města stále více přicházejí bezdomovci z celé České republiky

Například ve Zlíně se vytvořila bezdomovecká kolonie nedaleko ulice K Pasekám. Ve staré rozvalině tam přebývá hned několik bezprizorních. Stejně tak i v centru lze v noci narazit na několik podobných typů lidí.

Podle městské policie krajské město bezdomovce naopak láká čím dál víc. Současný počet je někde kolem padesáti. „Vysledovali jsme, že se k nám začali stahovat z celé republiky. Pokud jen stojí nebo i spí na lavičce a nebudí veřejné pohoršení, pak se samozřejmě žádného protiprávného jednání nedopouští. Brlohy, které si tu občas tvoří, hlídky hned likvidují. Z center měst je vykazujeme,“ uvedl ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Například město Praha tuto nelichotivou situaci řeší stavbou stanového městečka. Něco takového v kraji ale zatím není. „My se jim snažíme vždy alespoň odkázat na azylové či charitní domy,“ konstatoval Kladníček.

Problémem byly i opuštěné budovy v areálu Svit, které se dodnes někteří bezdomovci snaží obsadit. „Už jsme o tomto problému několikrát jednali a kontaktovali případné vlastníky. Někteří zareagovali tím, že si budovu oplotili,“ vysvětlil dále.

S obýváním opuštěných budov mají problémy i strážníci na Kroměřížsku. Například areál bývalé pekárny, jatek nebo kotojedského nádraží už zlákalo nejednoho sociálně nepřizpůsobivého člověka. „Majitelé těchto objektů s tím často udělají něco až ve chvíli, kdy je na to upozorníme. Přitom lidé bez domova si tam zakládají ohně, ohřívají jídlo a hrozí, že založí požár,“ podotkl ředitel tamních strážníků Miroslav Skřebský.

V létě se zase tito lidé přesouvají takzvaně pod širák. Brlohy tak mají i různě na okrajích měst či v lesích. „Jsme ale na ně přísní, a tak je neustále kontrolujeme, napomínáme je a snažíme se jim znemožnit bydlení i v těch odlehlých lokalitách,“ poukázal dále ředitel kroměříšské městské policie.

Dodal, že několika jedincům se strážníci snažili pomoci, ale s negativním výsledkem. „Problém většiny z nich je, že mají rodinu i zázemí, ale většinou jsou vztahy mezi nimi takřka zpřetrhané a zpět již nechtějí,“ poznamenal dále Skřebský.

Na Vsetínsku spávají sociálně nepřizpůsobiví lidé dokonce i v kanálech nebo mají tábořiště v lesích. „Jsou to místa, která mají hlídky zmapovány a pravidelně je kontrolují. Pokud se nedopouští přestupku či trestného činu, dál už nic dělat nemůžeme. Maximálně jim doporučit azylový dům. Tam je ale podmínkou být střízlivý, což většina z nich není,“ upozornil ředitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.

Také na Slovácku se lidé bez přístřeší přestěhovali z měst na periferie. Nejeden obyvatel domu ve Starém Městě či Uherském Hradišti se tak po ránu setkal se spícím člověkem na schodech a podobně.

Daleko větší hrozbou jsou však nemoci, které tito lidé přenášejí. A většinou i několik dohromady. „Už se nám nejednou stalo, že nás lékaři varovali, že se tu šíří TBC či jiná nemoc. My se je pak snažíme najít a nechat je léčit. Protože hlavní je, aby nechodili mezi lidi nemocní. Bezdomovci jsou celospolečenský problém, který se podle mě bude ještě více prohlubovat,“ poukázal ještě šéf zlínských strážníků Milan Kladníček.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.