VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo chce vidět Halenkovice, musí chodit tři měsíce

Halenkovice - /HODINA NA VENKOVĚ/ Když člověk přijede do Halenkovic a dobře se rozhlédne, zjistí, že kam jeho oči dohlédnou, vidí všude jen samé Halenkovice. Obec obklopená hustými lesy se rozkládá na stráních a v údolí výběžků Chřibů sedm kilometru západně od Napajedel.

19.5.2014
SDÍLEJ:

V Halenkovicích jsou lidé spokojeni. Jediné, co hlavně starším obyvatelům chybí, je přítomnost většího supermarketu.Foto: DENÍK/Kuncová Jarmila

Obec spravuje 40 kilometrů silnic. Na její rozlehlost si ovšem tamní obyvatelé nestěžují

Halenkovice se nacházejí na rozloze 2002 hektarů.

„O její rozlehlosti svědčí i staré pořekadlo: Kdo chce vidět Vídeň, musí chodit týden. Kdo chce vidět Halenkovice, musí chodit tři měsíce," řekl s úsměvem starosta obce Jaromír Blažek.

Například tamní poštovní doručovatelka Zdenka Grebeníčková o tom ví své. Denně totiž roznáší poštu a letáky do schránek domácností. Na nedostatek pohybu si opravdu stěžovat nemůže.

„Mám pracovní dobu do půl druhé. To bude za pět minut, přičemž mám před sebou ještě tak dva kilometry," povzdechla si listonoška.

V Halenkovicích žije od narození a je tam spokojená. „Je mi tu hrozně dobře, nic bych tady nevylepšila," zhodnotila.

Spokojený je také třiapadesátiletý Jaroslav Gajdošík. Nikdy by prý obec za město nevyměnil. Když jede například do Zlína, je nervózní.

„Tady mi nic nechybí, je tu pošta, několik hospod. Zrovna jdu z jedné. Rostou nám tu také hřiby, lidé jsou tu hodní, přes hubu si dáme málokdy, nekrade se tady. Co více dodat," zasmál se Jaroslav Gajdošík.

Masna přijíždí jednou za týden

V obci žije zhruba 1850 obyvatel. Halenkovice mají čtyřicet kilometrů místních komunikací, o které se musejí starat. Podle slov starosty Jaromíra Blažka to není vůbec lehké, rozpočet totiž nemají zase tak velký.

„Loňská zimní údržba nás vyšla draho, na zhruba tři čtvrtě milionu korun. Letos ovšem byla příjemná, takže všechny peníze můžeme dát do zlepšení stavu komunikací," vysvětlil starosta.

I on v obci žije od narození. Když nastupoval před osmi lety do funkce starosty, z jeho pohledu tam hodně chyběla kanalizace, čistička odpadních vod a také vodovod. Na tom všem zapracovali.

„V projektu jsme měli také udržet školství. A právě tady se můžeme pochválit, máme totiž nějakých 260 dětí. V roce 2010 jsme rozšířili školku o místa pro dalších čtrnáct dětí. Investovali jsme do toho 3,5 milionu korun. Byli jsme navíc první, kteří sáhli k rozšíření formou obytných kontejnerů," vyzdvihl Jaromír Blažek.

V centru obce se nachází mateřská a základní škola, kostel, městský úřad, ve kterém funguje také květinářství, nechybí ani obchod s potravinami, pošta či hospody. Všechny zmíněné služby tak lidé mají pěkně u sebe. Pro některé z okrajových částí obce je ale problém se do centra dostat. Paradoxně to tak někteří obyvatelé mají blíže do Napajedel.

„Obec je roztahaná na dvou třetinách celkové rozlohy. Někteří tak musejí ujít i tři kilometry," konstatoval šéf halenkovické radnice. Jednou týdně tam také přijíždí masna. I ona se snaží lidem vyjít vstříc. Kromě středu obce stojí totiž i na jiných místech, čímž svým zákazníkům výrazně ukrátí cestu.

„Co se týká obchodu, tak v tom směru má obec trochu svázané ruce. Nemůžeme totiž konkurovat podnikatelskému sektoru. Vrhnout se na pole obchodu z obecních peněz nejde. Můžeme podnikatele maximálně podpořit tak, že jim umožníme získat prostor. Například květinářství, které máme v budově radnice, neplatí žádný velký nájem," podotkl starosta.

Třeba zrovna seniorce Zdeňce Rapantové chybí obchod se spotřebním zbožím, obuví či textilem. „My staří už těžko nastupujeme do autobusu, navíc cena jízdného také není levnou záležitostí," posteskla si Zdeňka Rapantová. Jinak je ale se životem v obci, ve které bydlí od narození, spokojená.

V obci také funguje celá řada volnočasových spolků, jako jsou včelaři, modeláři, rybáři, hasiči, florbalisté, biatlonisté, TJ Sokol, divadlo či fotbalisté, které se snaží finančně podporovat. Hlavně pak ty, které se věnují práci s dětmi.

„Halenkovice jsou jedna z nejkrásnějších obcí v regionu. Říkáme, že je to vstupní brána do chřibských lesů. Některé lokality jsem ještě ani já nenavštívil. Jsou taková místa, kde nezasvěcený ani nedojde," pousmál se Jaromír Blažek.

Obec má zhruba sedmdesát místních částí, které ale zatím nejsou pojmenované oficiálně, tamní však pro ně mají své názvy. „Označit je chceme, aby se dostaly do povědomí občanů," dodal.

Halenkovice v datech

1634 - v tomto roce se poprvé připomíná vesnice v listině vydané Janem z Rottalu v Olomouci. Konkrétně se jedná o den 29. června.

1789 - do tohoto roku se datuje výstavba kostela svatého Josefa.

1902 - v tomto roce byla postavena silnice Napajedla - Halenkovice.

1922 - v tomto roce byl vybudován památník věnovaný obětem první světové války.

2003 dne 16. srpna v Halenkovicích otevřeli novou hasičskou zbrojnici, jejíž součástí je společenská místnost a byt.

Zajímavosti

- Obec Halenkovice, původně zvané Alenkovice či Alinkovice, založil Jan z Rottalu.

- Mluveným jazykem obce je halenkovické nářečí. Halenkovice leží v přechodovém pásmu mezi nářečími dolskými a hanáckými.

- Do katastru obce patří Budačina od roku 1966 chráněný přírodní útvar o rozloze 8,0558 hektaru.

- V Halenkovicích měl chatu Jindřich Spáčil, prozaik historických i společenských románů.

- Příští víkend se uskuteční 26. ročník Výletu do pohádky. Jedná se o hojně navštěvovanou akci.

Autor: Jarmila Kuncová

Místo události:
19.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení