Během dopoledne zastavili policisté ve Zlíně desítky aut. Poté, co vozidlo policista zkontroloval a zjistil, že má řidič vše v pořádku, k němu přistoupil školák, poděkoval mu, že je zodpovědný a dal mu na památku obrázek s usměvavým autíčkem. „Já se hrozně styděl. Ale baví mě to a sám budu pravidla dodržovat. Dokonce i napomínám rodiče, když vidím, že nedodržují předpisy,“ prozradil třeťák Adam Křek.

To jeho spolužačka Lenka Kroupová se zase těšila, až někdo udělá přestupek a dá mu obrázek s mračícím se autem. „Nevím ale, jestli se mi to dnes podaří. Rozhodně je však práce policistů je zajímavá a lákala by mě,“ řekla dívka.

Mnozí šoféři, překvapeni hlídkou dětských policistů dokonce veřejně slíbili, že se budou pravidla snažit za každou cenu dodržet. „Je to rozhodně příjemné zpestření a lepší, než když kontrolu dělá jen policie. A pro samotné děti je to obrovský přínos. Samy se učí, že dodržovat pravidla se má,“ zhodnotil akci šofér Stanislav Inquort ze Zlína, kterého žáci podarovali usměvavým autem.

I Zlíňan Miroslav Krajča měl vše v pořádku. „Snažím se předpisy dodržovat. I když je pravda, že už jednou jsem dostal poutu za telefonování za volantem,“ přiznal muž.

Do kontroly se zapojil i samotný Karel Loprais. Ten pomocí jednoduchého dotazníku zkoušel řidiče, jak znají předpisy a pravidla. „Někteří dotazník vyplnili bez problémů, ale jiní u otázek i delší dobu váhali,“ prozradil své poznatky.

Podle něj jsou čeští řidiči dost bezohlední jezdci. „Většina nehod, které se na cestách odehrají, se stává kvůli velké rychlosti nebo nedání přednosti. Svou roli hraje i alkohol. Teď, když tu stojíme a šoféři vidí reflexní vesty hlídky, nohu z plynu sundají. Ale podle mě, kdybychom tu nebyli, měl by radar hodně práce,“ podotkl jezdec.

Asi po hodině, kdy si každé z dětí vyzkoušelo být na chvilku policistou, se všichni vrátili zpět do škol a k vyučování.