VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo nejvíc znečišťuje? Stále DEZA

Zlínský kraj – Zhluboka a zdravě se ve Zlínském kraji nadechnout? Dle Integrovaného registru znečišťovatelů (IRZ), který spravuje pro Ministerstvo životního prostředí ČR agentura CENIA, to moc nejde.

22.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Ve Zlínském kraji se ale do ovzduší dostává méně nebezpečných látek než dříve

Sdružení Arnika včera na tiskové konferenci zveřejnilo každoroční žebříčky největších znečišťovatelů v kraji. Ty sice poodhalily mírný pokles v množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí, avšak zároveň poukázaly na fakt, že některé zdejší firmy nadále patří k největším znečišťovatelům v republice. Z žebříčků vyplývá, že nejtíživějším problémem zůstávají emise karcinogenních látek.

Žebříčku v kraji i nadále kraluje DEZA, a.s., Valašské Meziříčí, která sice snížila objem emisí karcinogenních látek z devíti tun na tři, avšak i tak je v tomto ohledu jednou z nejhorších.

Zástupce akciovky DEZA Jaroslav Obermajer upozorňuje, že jsou v rámci zveřejněných žebříčků jedinou chemičkou, která vyrábí podobný typ produktů.„Provedli jsme obnovovací investici, díky níž jsme o třetinu snížili emise rakovinotvorného benzenu. Stále však hledáme další možnosti jak eliminovat únik všech karcinogenních látek. V současnosti realizujeme projekt v hodnotě 60 milionů korun, který by měl zabránit až 99 procentům emisí nebezpečného naftalenu,“ uvedl. Do dokončení projektu v září 2011 ale zřejmě i nadále bude DEZA patřit k firmám vypouštějícím nejvíce karcinogenních emisí druhé kategorie v Česku.

Podniky většinou chtějí emise omezovat, najdou se ale i takové, které si s podobnými žebříčky hlavu evidentně nelámou. „Například vloni nám firma HOBAS CZ, s.r.o., Uherské Hradiště vyčítala zveřejnění výsledků a letos objem emisí styrenu oproti roku 2008 zdvojnásobila,“ uvedl Milan Havel z Arniky. Podobně výrazným provinilcem je dle Arniky EPUZ, s.r.o., Otrokovice, která emise stejné látky ztrojnásobila.

Vyjádření zástupců obou firem se Deníku bohužel nepodařilo získat.

Naproti tomu firma TEiKO spol. s. r. o. ze Spytihněvi dokázala dle Arniky snížit své emise o celých třináct tun. „Za 14 milionů jsme postavili jednotku na spalování organických látek, díky které nastalo výrazné omezení emisí,“ uvedl zástupce firmy Jaroslav Oubělický.

Firma tak díky dotaci v hodnotě zhruba 4,5 milionu ze Státního fondu životního prostředí a vlastní investici dokázala opustit čelné příčky žebříčků. „U některých firem si nejsme jisti, zda je pokles emisí způsoben snížením výroby, nebo použitím nové technologie,“ dodal Milan Havel.

Znečištění ovzduší letos procentuálně předčilo emise v oblasti vody. „Obsah látek nebezpečných pro vodní organismy dokonce poklesl o šedesát procent. Čističky odpadních vod ve Zlíně-Malenovicích a Luhačovicích se v žebříčcích takřka nevyskytují. Kromě rtuti nevypouštějí žádné jiné těžké kovy,“ jmenoval Havel.

I když dle slov Jany Mikuláškové z Arniky letos zatím není k dispozici srovnání se všemi ostatními kraji, očekává se, že se Zlínský kraj nezařadí k tradičně problematickému Moravskoslezskému či Ústeckému kraji.

Stanislav Janalík

22.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení