VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo se spojí s ČSSD? Jasno může být v pátek

Zlín - ČSSD a Starostové, nebo ČSSD s ODS a KDU-ČSL, či ČSSD s KDU-ČSL a Starostové. Tato tři složení budoucí krajské koalice, která bude vládnout regionu další čtyři roky, jsou i po včerejších politických jednáních stále ve hře. Jasno bude podle lídra vítězné ČSSD Stanislava Mišáka možná už v pátek 7. listopadu.

3.11.2008 41
SDÍLEJ:

Stanislav MišákFoto: DENÍK/Filip Mach

Na středu 12. listopadu totiž plánuje hejtman Libor Lukáš svolat zasedání zastupitelstva, na němž by měl být zvolen nový hejtman, radní a případně zástupci jednotlivých výborů.

Potřetí od voleb včera jednali sociální demokraté s jednotlivými stranami zvolenými do krajského zastupitelstva. Sešli se s ODS, KDU-ČSL, KSČM i seskupením Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj.

„Jednali jsme dále o případné spolupráci. Diskuse se posouvají dál. Chceme je dát už na papír, aby měla každá strana jasno, jak jsou požadavky myšleny a probrala je ve svých klubech,“ přiblížil lídr ČSSD Stanislav Mišák s tím, že nic není zatím uzavřeno.

„Jakákoliv zmínka, kde bychom naznačili, co je pro nás optimální, přijatelné a mezní, by mohla narušit jednání. Protistrany by z toho mohly těžit a klást si požadavky,“ objasnil Mišák důvod, proč nechce být konkrétnější.

Jeho zájmem ale prý je, aby se o složení koalice dohodli sociální demokraté do konce tohoto týdne. „Není rozumné jít příští středu na ustavující zasedání, jak se říká na divokou kartu. Všechno musí to být předem domluveno a podepsáno. Rádi bychom se dohodli už v pátek a neděli by mohlo dojít k podpisům,“ vysvětlil Mišák.

ČSSD podle něj jedná stále o variantách, které nebyly vyloučeny. „Neuvažujeme už o možnosti vytvoření dvojkoalice s ODS, s KDU-ČSL a KSČM,“ připomněl.

V úvahu tedy připadá stále dvojkoalice se Starosty či trojkoalice s ODS a lidovci nebo se Starosty a lidovci. Ze hry vypadává čtyřkoalice, jelikož Starostové nejsou ochotni jít do velké koalice s ČSSD ODS KDU-ČSL. V krajské radě nebudou s jistotou figurovat ani komunisté, jelikož s nimi nechce spolupracovat žádná ze stran.

Zastupitelé musí zasednout a rozhodnout o novém hejtmanovi a radních nejpozději patnáct dnů od uzavření termínu podávání případných odvolání proti výsledku krajských voleb. Tento termín byl včera, nejzazší datum pro zasedání je tedy 19. listopad.

Podle hejtmana Libora Lukáše, který zasedání zastupitelstva svolává, je naplánováno na 12. listopad. „Včera jsme se bavili o možnosti znovuobnovení trojkoaliční spolupráce ČSSD, ODS a KDU-ČSL, která fungovala doposud. Zatím jsme však jednání neuzavřeli,“ sdělil Lukáš.

Podotkl, že zítra mají se sociálními demokraty další schůzku. „Uvidíme, zda se dobereme konkrétního výsledku. Ale příští týden už by mělo být jasno,“ doplnil hejtman.

Jak jednání podle něj dopadne, předvídat nechtěl. Stejně tak se odmítl pouštět do prognóz, kolik míst v krajské radě by v případě spolupráce se sociálními demokraty ODS chtěla. „Je pochopitelné, že když vyhráli, chtějí většinu, tedy pět z devíti. Fabulovat nyní ale nechci,“ podotkl Lukáš.

Stejně tak lídr ČSSD Mišák nechtěl zatím sdělit, jaké osoby a na jakých resortech své strany by rád viděl. „Jednotlivé oblasti radních jsou stále předmětem jednání. Na každý resort však máme připraveného člověka, který je schopen jej na profesní úrovni dobře zastávat,“ dodal.

Také podle lidoveckého lídra Jindřicha Ondruše není ani po včerejšku jasné, jak všechno dopadne. „Nedošlo zatím k žádnému posunu a rozhodnutí. Bude potřeba dále jednat,“ sdělil stručně Ondruš.

Příliš sdílný nebyl ani lídr Starostů Petr Gazdík. „Jednání bylo konkrétnější, stanoviska jsme řešili do větší hloubky. Zatím nám ale sociální demokraté nenaznačili, kterou cestou se uberou. Jasno by mohlo být v pátek,“ poznamenal Gazdík.

Jednání měla ČSSD i s komunisty. Přestože lídr KSČM Ivan Mařák už od minulého týdne ví, že součástí koalice nebudou, diskutovali o možných účastech komunistů ve čtrnácti výborech kraje. Ty jsou poradními orgány zastupitelstva.

„Představili jsme návrh na zastoupení svých členů v jednotlivých výborech. Do každého jsme navrhli dva lidi. Jednoho zástupce primárně, druhého jako náhradníka. Zítra ještě seznam upřesníme a předáme ČSSD,“ přiblížil včera lídr KSČM Ivan Mařák.

Dodal, že by byl spokojen, kdyby v každém výboru právě jednoho člena komunisté měli. „Jména zatím prozrazovat nechci, protože ještě musejí projít schvalováním a za tři dny může být všechno jinak,“ doplnil Mařák.

ČSSD, která přesvědčivě vyhrála krajské volby ve Zlínském kraji, získala od voličů 35,4 procenta. Na druhém místě skončili občanští demokraté s téměř dvaadvaceti procenty. KDU-ČSL získala 13 procent, 11 procent potom komunisté. Do zastupitelstva se dostali také Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj s desíti procenty hlasů voličů.

Autor: Marie Šidlová

3.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 41
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Papoušek je zase doma díky Facebooku

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení